http://areena.yle.fi/1-2357129
Afrikka ei olekaan ihmislajin alkukoti.
Heheh. Mitäs Moloc tähän?
Hidasälyisenä hän tietenkin pitää sitkeästi kiinni siitä ainoasta oikeasta totuudestaan eli Afrikasta.
Afrikka ei olekaan ihmislajin alkukoti.
Heheh. Mitäs Moloc tähän?
Hidasälyisenä hän tietenkin pitää sitkeästi kiinni siitä ainoasta oikeasta totuudestaan eli Afrikasta.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hallelujaa! Raamattu on oikeassa ja ihmiskunnan alkukoti on kiinassa.
"Tiedemiesryhmä löysi kivikautisten ihmisten fossiileja kaukaisesta luolasta lounaisesta Kiinasta. Jäännökset eivät muistuttaneet jo tunnettuja kivikauden ihmisiä. Onko kyseessä uusi ihmislaji ja mitä heille tapahtui? (U)"
En ole vielä katsonut kyseistä videota mutta mihin pyrit tämmösellä valehtelulla ja samalla laitat linkin mikä kumoaa valheesi? Saatko tästä jotaki perverssiä mielihyvää? Miten kiinassa aikoinaan evoluution myötä mahdollisesti syntynyt tuntematon ihmislaji taas Falsovoi sen että että homo ja pan suku erosivat 4-6 miljoonaa vuotta sitten afrikassa?
Muutama hammas ja kallon palanen ei kerro mitään. Teillä tiedeuskovilla on liian suuret uskomukset. Televisio-ohjelma esitti mm. säkkeihin pakattuja luupaloja jotka olivat olleet varastossa liki 30 vuotta.
Ja sitten niitä luukappaleet levitettiin pöydälle ja alettiin valtavan suuri palapeli eli niistä luukappaleista koottiin jotkain joka tukisi teoriaa.
Ei tuollainen palapeli touhu ole ollenkaan tieteelliistä. Eihän edes esitetty dokumentaatiota mistä ja miten nuo luukappaleet oli koottu säkkeihin? Mitä järkeä on koota luukappaleita monen kymmenen neliökilometrin alueelta säkkeihin ja koota niistä sitten joku olio tukemaan teoriaa n. 30 vuoden varastoinnin jälkeen?
Eihän yhden tai muutaman olion luut voi levitä edes muutaman kymmenen neliökilometrin alueelle. Miten ne luut voi levitä näin hajalle laajalle alueelle?
Tavallisesti eliöt kuolee tarkalleen määriteltyyn paikkaan ja tämä paikka on varsin suppea alue. (esim. hautapaika tai syöntipaikka)
Oletus luukappaleiden leviämisestä monen kymmen neliökilometrin alueelle on täysin epätieteellinen ennakko-oletus. Kuka tai mikä ne luut hajotti noin laajalle alueelle?
Ei luonto tee tälläistä säkitettyä palapelileikkiä. Tv-ohjelma olo täysin järjetön.
On ne evokit sitkeästi kiinni vanhentuneessa näennäistiedossa, heh.
Eikö ne huomaa että evoluutio se tässä vain tarkentuu, hihi.
Lähetä ihmeessä asiantunteva kirjoituksesi ohjelman tuottaneelle yhtiölle ja ohjelman nimetylle tuottajalle! Olet niin hyvin perillä asioista, että saat heidät varmasti pahoittelemaan julkisesti.
Kuinka ironista. Aloitus on kretun tekemä ja toinen kretu haukkuu häntä tiedeuskovaksi... Eihän ne ole edes keskenään samaa mieltä mistään...
"Oletus luukappaleiden leviämisestä monen kymmen neliökilometrin alueelle on täysin epätieteellinen ennakko-oletus. Kuka tai mikä ne luut hajotti noin laajalle alueelle? "
Miten olisi raadonsyöjät, myrskyt ja eroosio? Ja tuossahan sanottiin että fossiilit löytyivät luolasta. Pitäisi katsoa tuo dokkari, niin voisi ottaa apremmin kantaa.
Jos on löydetty uusi ihmisen sukulaislaji, niin sehän vain todistaa evoluution puolesta. Samalla se todistaa, että kreationismi on hölynpölyä. Sillä kreationistien mielestä ihmisellä ei ole esi-isiä eikä sukulaislajeja ja kaikki lajit ovat pysyneet samanlaisina luomisen päivistä. Mitenkäs sinä selität sitten nämä fossiilit, jotka eivät ole nykyihmisiä eivätkä nykyapinoita?
Kylläkin tuossa tapauksessa on linkittämäsi telkkariohjelman mukaan kiistanalaista, onko kyseessä uusi laji, muuten vain oudon näköisiä tyyppejä vai kahden ennestään tunnetun lajin risteymä.
Jos osoittautuisi, että ihmisen alkukoti on muualla kuin Afrikassa, niin se ei kaataisi tietenkään evoluutiota. Tähän asti on ajateltu, että alkukoti on siellä, syystä että kaikkien vanhimpien apinaihmisten sekä "käteväihmisen" homo habiliksen fossiileja on löydetty ainoastaan Afrikasta. Sieltä niitä taas on löydetty runsaasti, muualta ei yhtä ainutta. Ymmärtänet, että tällöin ihan maalaisjärjellä ajatellen ihminen olisi elänyt ensin vain Afrikassa ja sieltä sitten levittäytynyt muualle. Tätä käsitystä voidaan muuttaa, jos ilmenee uusia todisteita.
Ensimmäinen ihmisen esi-isä, jonka fossiileja on löydetty Afrikan lisäksi myös Aasiasta ja Euroopasta on homo erectus eli pystyihminen. Sen vanhimmat Afrikan ulkopuolelta löydetyt fossiilit on ajoitettu noin 1,8 miljoonan vuoden ikäisiksi. Homo erectuksen jäänteitä kaiveltiin Kiinasta jo 1920-luvulla.
En löytänyt linkistäsi mainintaa nyt löydettyjen fossiilien ajoituksesta, vaikka varmaankin se jossain siellä filmissä sanotaan. Voisitko kertoa ajoituksen?
Jos ihmisen alkukoti olisi laitettava uusiksi, niin Kiinan fossiilien tulisi olla vanhempia kuin Afrikan vanhimmat fossiilit, jotka ovat aivan turkanan vanhoja. Jos Kiinasta olisi löydetty jotain niin vanhaa, niin eiköhän jokainen meistä olisi lukenut siitä jo lehdistä.
Tuli muuten sellainen mieleen, että Kiinasta löydetyt fossiilit eivät varsinaisesti ainakaan tue raamatun kertomusta ihmisen alkukodista...