Autokauppa käy kuluttajan kukkarolla

Autovero alennukset tuntuu valuvan autokauppiaan pohjattomaan lompakkoon. Uusien autojen hinnat ovat "pompanneet" muutaman tonnin ylöspäin ja kaupitellaan jos jonkinnäköisiä kromilistoja "kolmen tuhannen euron etuina".

http://www.talouselama.fi/uutiset/kaupan-myynti-kasvoi-4-autokappa-jalleen-suurin-kasvaja-6566855

Ehkä ei kannata uutta ostaa juuri nyt?
688
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hyvä uutinen. Otsikon vaan pitäisi kommentissasi olla:

Hurja poikkeus kaupanalalta, autokauppa JÄLLEEN SUURIN kasvaja.

Siinä kun asian ydin olisi tiivistettynä tältä keväältä, aiempaan uutiseenkin yhdistettynä.
http://www.talouselama.fi/uutiset/kauppa-alamaessa-yksi-hurja-poikkeus-6550164

"Autokauppa porskuttaa hurjassa kasvussa, kertoo Tilastokeskus. Kaupan päätoimialoista myynti kasvoi eniten autokaupassa, jossa kasvua kertyi kaikkiaan 16,7 prosenttia."

Tästä on hyvä jatkaa porskutellen...

Äänestä

Kuluttajan kukkaro käy autokaupassa, tyhjenee, ja jatkaa kuluttajan taskussa hieman vajaampana. Eipä tuota luonnon kiertokulkua paremmin osaa kuvailla!

Loistava aloitus, otsikko oli vain väärin! Kuluttaja kukkaroineen käy autokaupoilla, ei autokauppa sinne kukkaroon edes mahtuisi!

Äänestä

Aloittajanahan on, oletaisin: "adfadsfads" ?
On näemmä lääkitys sen verran jeesannut, ettet enää käytä ISOJA HUUTOKIRJAIMIA, etkä esitä totuudenvastaisia väittämiäsi ehdottomina totuuksina, ainoastaan vienona kysymyksenä. Hyvä. Kyllä se siitä.

Äänestä

Markkinataloudessa yritysten tärkein tehtävä on tehdä rahaa omistajille ja siihen pyritään kaiken mahdollisin keinoin.

Äänestä
  • Suomessa on monilla aloilla aito kilpailu estetty, näin on myös autokaupassa ja autovarasosakaupassa (korkeimman oikeuden päätös).

    Äänestä

Kenenkä kukkarolla luulet esim. ruuan kaupan käyvän? Vitun idiootti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


peitsisalos kirjoitti:

Autovero alennukset tuntuu valuvan autokauppiaan pohjattomaan lompakkoon. Uusien autojen hinnat ovat "pompanneet" muutaman tonnin ylöspäin ja kaupitellaan jos jonkinnäköisiä kromilistoja "kolmen tuhannen euron etuina".

http://www.talouselama.fi/uutiset/kaupan-myynti-kasvoi-4-autokappa-jalleen-suurin-kasvaja-6566855

Ehkä ei kannata uutta ostaa juuri nyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu