Mun mielestä parisuhteita on kolmen laisia...niitä joissa arki toimii mutta seksi ei, niitä joissa seksi toimii mutta arjen hoito retuperällä ja joillakin toimii kumpikin osa alue. Mun suhde on tuota ensimmäiseksi mainittua, olut jo vuosia. Minä kun haluaisin niin naistani ei nappaa lainkaan. Moni nainen on mun mielestä kuin rubiikinkuutio...harvoin on niin palat kohdallaan että että mennään itse asiaan. Ajattelin että antaa naisen ehdottaa itse seksiä mutta olen huomannut että ei vaikuta sekään...ehdotusta ei tule...muut asiat siis kiinnostaa enemmän kuin seksi oman miehen kanssa...miksei nainenkin sitä voi suoraan sanoa että jos haluat tussua käy vieraissa, minulta et saa. No, eihän sitä lupaa tarvii odottaa, jokainen tekee ratkaisut itse kohdallaan. Sit ihmetellään et miks ette eroa...täytyy miettiä liiton muut hyvät ja huonot puolet...kannattaako erota jos seksin voi hoitaa jollakin muulla tavalla niin kuin yllättävän moni tekee. Jos nainen kokee parisuhteen muuten tyydyttäväki niin ok mulle...ei ole tarvetta lähteä...onhan tuota elämää kotiseinien ulkopuolellakin.
Jaoittelu kolmeen osaan
ihmismielen_koukerot
8149
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä sillä tunne-elämällä parisuhteessa on suuri merkitys sen seksielämän toimivuudelle. Miten saada halut ja himo syttymään? Kun tunne-elämä tasaantuu ,niin alkaa se arki ja seksikin tasaantuu. Mietipäs itse miten kohtelet naistasi kunnioitatko, arvostako, oletko huomaavainen ja kerrotko tai osoitako sen hänelle päivittäin omilla teoillasi, että välität hänestä kokonaisuutena. Jos aina vain ajattelet ensimmäisenä niitä omia halujasi ja etkä häntä ja hänen jaksamistaan, niin ei se siten pelitä. Nainen on paljon monimutkaisempi kuin mies ja ne halut lähtee sieltä tunnetasolta. Jos niitä tunteita loukataan, niin ei kyllä halutakaan. Jospa menisitte yhdessä seksologin puheille, niin saisitte varmaan asianna kuntoon.
En+ole+AP+mutta+samassa+tilanteessa.+Kunnioitan,+arvostan+jnpp+naistani+ja+hänkin+minua,+enimmäkseen.+
Mutta+kun+on+PMS:t+viikko+kuukaudesta,+työelämän+tuottamaa+ahdistusta+toinen+viikko+kuukaudesta,+omiin+voimiin+ja+aikaan+nähden+ylimitoitettujen+yksityisprojektien+tuottamaa+ahdistusta+kolmas+viikko+kuukaudesta+ja+sitten+kaiken+tämän+aiheuttamaa+täydellistä+uupumusta+neljäs+viikko+kuukaudesta.+Tämän+kaiken+jälkeen+hänellä+on+seksuaalista+kiinnostusta+kenties+yhtenä+päivänä+kuukaudesta,+mutta+silloinkin+hän+haluaa+vain+saada+oman+tyydytyksensä+eikä+se+mitä+minä+siitä+saan+vai+saanko+mitään.+
Kerro+mulle+missä+vaiheessa+minä+voin+enää+mitään+omia+toiveitani+siihen+väliin+ujuttaa,+kun+toinen+on+aivan+loppu+99%+ajasta+ilman+että+minä+voin+vaikuttaa+asiaan+oikeastaan+millään+tavalla?
Ikääntyessä kiiman ja tunteen keskinäisten suhteiden vaikutus muuttuu.
Saman kumppanin kanssa pitemmän päälle tunne-elämän merkitys seksuaaliseen aktivisuuteen kasvaa suhteessa pelkkään kiimaan.
Arkielämän häiriöistä on vain jokunen, hyvin lyhyt kokemus mutta vaikutus sen hetken seksuaaliseen tarpeeseen on hyytävä.
Parisuhde ja seksi josta saa tyydytyksen ei toimi yhdessä monellakaan...jos toimisi ei olisi pettämisiäkään niin paljon...jos minä en saisi haluamaani seksiä kotona juttelisin naiseni kanssa mutta jos en saa seksiä laisinkaan edes asiasta keskustelemalla varmasti petän.
Naisen fyysisen puolen saa käyntiin psyykkisellä hyvinvoinnilla. Yritä järjestää asiat niin, että hänellä on hyvä olla. Muista kuitenkin se, että kun olet saanut homman toimimaan kerran, älä ala typeräksi, se on läpinäkyvää seksin "ostamista" valheellisin keinoin. Ole kiinnostunut naisesi ajatuksista ja hänestä kokonaisuutena noin ylipäänsä aina.
Entäs jos se on kerta kaikkiaan mahdotonta koska se nainen itse psyykkaa itsensä kiihdyksiin vaikka miten mitättömällä asialla?
Minulle tämän kaiken toteuttaminen tarkoittaisi sitä ettei naisen tarvitsisi käydä töissä, meillä olisi upouusi talo jossain seudulla missä ei ole naapureita kilometrin säteellä mutta hyvien kulkuyhteyksien äärellä ja merikin olisi lähellä, ja siivous-, puutarha- ja kaiken maailman puu/pihatyöporukoita työllistettäisiin lähes ympärivuotisesti.
Kuulostaako kohtuulliselta?
Eikä se siltikään riittäisi koska hän kuitenkin pitäisi yhteyttä äitiinsä joka taas saisi vaimon kiihtymään kun ei ollutkaan samaa mieltä vaimon kanssa, eikä se äidin poismenokaan auttaisi koska sitten vaimo surisi sitä äitiään... jne jne. Mitä minä sille voin tehdä että vaimo tuntuu elävän lähinnä konfliktinhalusta.
tässä sitä nyt ois...https://youtu.be/neamQszxglY?t=2
Omalla kohdalla seksi alkaa tökkiä heti, jos suhteessa on jokin pielessä. Aina sitä ei heti huomaa, mikä siinä suhteessa silloin tökkii, mutta kyllä sen lopulta huomaa.
Exäni jätin epäluottamuksen takia. Seksielämä kuivui kasaan, kun luottamusta ei ollut.