Aikuisen naisen miesmaku?

Minkälaisista miehistä aikuiset naiset(40 ) pitävät? Miten pitäisi pukeutua, pitkä vai lyhyt tukka, partaa vai ei partaa? Haittaako jos on työtön tai matalapalkkaisessa työssä? Entäs harrastukset? No tietty naisetkin on erilaisia mieltymyksiltään, mutta kertokaahan omianne!
11262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ja haittaako se, jos on raitis? Koska ainakin nuoremmat pitävät raittiita ihmisiä tylsimyksinä.

Äänestä

Haittaa, trendikkäät naiset kännää ei niille ratis mies kelpaa.
Mutta miksi me raittiin miehet haluaisimme viinalle haisevaa känniööliönaista, ei edes pikapanoksi toosa ja peräpää kuitenkin pesemättä ja ulosteelle haiseva.

Äänestä

En minä haluakaan trendikästä naista, vaan tavallisen suomalaisen emännän.

Äänestä

En minä muista naisista tiedä, mutta jos ukon ottaisin etsisin
-miestä joka ei juo.
--hyvää huumorintajua
-sopivasti spontaani, ei kuitenkaan ADHD
-mieleltään avoin ja ennakkoluuloton
-talous raiteillaan, ei ulosottoja yms.
-ehdottomasti rehellinen ja luotettava.
-positiivinen elämänkatsomus
Siinä nyt jotain. Sitten se ulkoinen:
-ei partaa
-hiuksilla tai ilman
-ei sairasta ylipainoa tai alipainoa
-pituus mielellään 168>
Ihan tavallinen perus mies. Omana itsenään turvallinen, hyväksyy itsensä ja toiset.
Mielellään vielä eläinrakas.
Vaan eipä ole vastaan tullut, taitaa olla sukupuuttoon kuollut laji.

1Äänestä
  • Täällä olis just sulle sopiva.
    En ole koskaan juopotellut, talous hyvässä kunnossa, omanlaista huumoria, olen sitä mitä olen en esitä jotain muuta, tukka on ohut, ei partaa, 178/77, olen rehellinen ja ehkä liiankin avoin joskus, osaan olla hiljaakin.

    Äänestä

Tämä nainen (41) pitää ainakin raittiista ja tervehenkisistä miehistä.
Mies saa olla kiltti ja ystävällinen, rento, huumorintajuinen (ei tarvitse silti olla mikään supliikkimies), iloinen ja positiivinen.
Miehen täytyy osata myös arvostaa itseään ja muita ihmisiä.
Elukoistakin voisi pitää, koska itse olen eläinrakas.
Ulkoisista seikoista sen verran, että itse en ainakaan pidä parrasta, mutta siistit pularit saa olla. :)

Äänestä
  • Määrittele millainen on eläinten ja luonnon vihaaja?
    Naisilla kun on lähes tärkein asia että mies rakastaa luonto ja eläimiä, siis mitä tämä kulunut klisee oikeasti tarkoittaa ja miksi sitä julistetaan kuin jotain uskontoa.

    Äänestä

Aikuisia naisia on moneen lähtöön... mutta itse (46-v) katselen kovin mielelläni selvästi nuorempia miehiä - kuitenkin rajana voi pitää, että en ikäni puolesta ole äidiksi sopiva :) Miehellä pitää olla älyn lisäksi päässään hiukset, ja partaa, kropaltaan sopivasti sporttinen, vaan ei liian ruipelo, lähestulkoon raitis ja hyväkäytöksinen. Vakityössä luonnollisesti ja omillaan asuva sekä muutoinkin omillaan pärjäävä. Takertuminenkaan ei toki suotavaa, Huumorintajua ei voi koskaan olla liikaa - jos naisen saa nauramaan, niin se on jo puoli voittoa... Ja näillä mieltymyksillä on saanut olla sinkkuna jo useamman vuoden.

Äänestä

Sellainen ei kysele noita asioita muilta. Se on se aikuisen naisen miesmaku mielestäni. sein mies toivoo naiselta itsevarmuutta, mutta
niin toivoo nainenkin mieheltä. Siisti pitää olla, ei saa olla laiskanpulskea. Pitää pystyä elättämään ainakin itsensä. Mielummin
myös perheensä.

Äänestä

Olen 45v ja umpirakastunut ihannemieheeni. En tosin heti tutustuttuamme ymmärtänyt, että hän oli niin paljon sitä, mitä olin aina halunnut. Hänhän oli aika paljonkin erilainen ulkonäöltään, josta olin haaveillut ja oli muutama muukin seikka, joiden vuoksi en ollut ajatellut alkaa hänen kanssaan vakavampaan suhteeseen. Ihastuin häneen kylläkin heti, vaikken sitäkään oikein tajunnut, kuin vasta pitkän ajan jälkeen. Miten sitä voikaan aikuinen nainen olla niin sokea!

Hänen kanssaan voi keskustella ihan kaikesta. Hän on hyvin päättäväinen, mutta todella lempeä, empaattinen, avarakatseinen ja hellä. Hänellä on monta lahjakkuutta, joita arvostan ja ihailen. Hän on joskus todella ärsyttävä, mutta joinakin hetkinä ikävöin häntä siksikin. Hän on oma itsensä, henkisesti herkkä ja voimakas aikuinen mies. (monta vuotta minua vanhempi)Rakastan sitä, kun hän on niin avoin ja näyttää tunteensa. Rakastan silloin vielä enemmän, kun hän ei ole tsemppaavan positiivisen pirteä (mitä sitäkin välillä tarvitaan), koska silloin hän on niin täysin juuri sitä, mille sillä hetkellä tuntuu.

Usein hän tykkää nukahtaa rintojeni väliin, koska haluaa kokea olonsa turvalliseksi. Se on ihanaa. Minäkin nukahdan hänen kainaloonsa, koska se on niin turvallista ja ihanaa. Välillä tunnen, että hän tarvitsee minua. Annan sen tapahtua ja haluan auttaa häntä ja tehdä joskus asioita hänen puolestaan, koska rakastan ja ihminen saa olla tarvitseva. Tarvitsen itsekin hänen vahvuuttaan. Toisinaan hän käskee minun tekemään jotakin. En näe ristiriitaa siinä tavassa tehdä asioita tapahtuvaksi, koska näen, että hänen ajatuksensa asian kulusta on hyvä ja oikeanlainen ja järkevä. En tunne tarvetta alkaa taistelemaan vallasta. Pyydämme myös toisiltamme.

Hän pukeutuu hiukan vanhahtavasti toisinaan, mutta se kuuluu hänen persoonaansa. Se on niin suloista. Tilannepukeutuminen on hänellä hyvin hallussa ja minusta se on tärkeää. Aina ei tietenkään osu. Hän on hyvin leikkisä ja nuorekas ja kertoo minulle sydämensä asioista joskus liikuttavankin avoimesti. Hän tykkää siitä, että leikkaan hänen hiuksensa ja niistä tulee aina niin komeat. Viimeksi hän hieman hymähti sitä, että kävelemme huomaamattamme käsikädessä. Hänestä se oli jotenkin suloista ja ihanan pöhköä niissä tilanteissa, missä olimme.

Tärkeintä on omata elämässään niitä asioita joista pitää, mutta ei sen kaiken tarvitse täydellistä olla. Kyllä ihminen saa olla tarvitsevakin, oli hän mies tai nainen. Rakastan miehessäni sitä, että hän oikeasti kuuntelee ja on viisas aikuinen, ei vittuile, eikä aiheuta tahallaan pahaa, vaan tekee asioista aina toisen hyväksi. Ei ole kuitenkaan liian kiltti. Kyllä rakkaus voi tehdä elämästä ihanaa. Olkaa ihmiset omia itsejänne, vaivautukaa silti kehittymään. Älä mieti, mitä muut sinusta haluavat, mutta matkusta, lue, näe, koe ja mieti sitten, mitä haluat olla. Niin paljon on mahdollista!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bassman-83 kirjoitti:

Minkälaisista miehistä aikuiset naiset(40 ) pitävät? Miten pitäisi pukeutua, pitkä vai lyhyt tukka, partaa vai ei partaa? Haittaako jos on työtön tai matalapalkkaisessa työssä? Entäs harrastukset? No tietty naisetkin on erilaisia mieltymyksiltään, mutta kertokaahan omianne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu