maksaa joka päivä ruokarahaa tai tarjoaa päivittäin lounaan, päiävllisen ja illallisen, Kaikkille kuuluu kunnon ruoka, ja ne joilla on rahaa voisi ottaa muutmana kummiperheen joille tarjota.
Köyhät haluaa myös kyljyksiä, kaalilaatikkoa, lettuja, hernekeittiö, makaroonilaatikkoa, karjalanpaistai ym ym,, oikeeti ajatelkaa. Jos sulla on rahaa ja toisilla ei niin sulle tulee hyvämieli kun saat antaa ruokaa ja hyvän toimeentulo toisille.
Anna edes vähästä se on reilu meininki.
Köyhät haluaa myös kyljyksiä, kaalilaatikkoa, lettuja, hernekeittiö, makaroonilaatikkoa, karjalanpaistai ym ym,, oikeeti ajatelkaa. Jos sulla on rahaa ja toisilla ei niin sulle tulee hyvämieli kun saat antaa ruokaa ja hyvän toimeentulo toisille.
Anna edes vähästä se on reilu meininki.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hyvä ajatus.
Ehkä vielä parempi idea olisi lähettää osa palkasta Etiopiaan, jossa on useampana vuonna sato epäonnistunut ja ihmisiä kuolee nälkään.
Siellä kahdella eurolla pystytään ruokkimaan kymmenen ihmistä, täällä yhden.
Raamatussa sanotaan ettei meillä saa olla puute muilla huijennus . Annatte siitä mitä teillä on. . Eikä siitä mitä ei oo. Jos antaa pitää ensin olla . Leskellä oli roponsa rikkailla miljoonat. Joka antaa köyhälle lainaa Jeesukselle. Enentää kylvöt. Mutta ensin pitää olla. Niin voi tehdä jos jää yli. Omenoita vaikka että tekee hilloiksi ja lahjoittaa päiväkotiin tai vanhuksille tai naapurille. Tai vie lahjaksi sukulaisille monilla on sukulaisia joista pitää huolehtia. Käyttämättömät kengät voi antaa naapurin työttömälle. Luistimet koululaisille joilla ei oo. Voi perustaa talon pihaan jaetaan laatikon . Vain tarpeeseen eikä myyntiin. Tai joka osaa oikeesti leipoa voi hakea avustusjauhoja leipoa sämpylää pullaa jakaa sukulaisille ja työttömille myös velkaiset on köyhiä. Kimppapyörä auttaa samoin kimppa auto. Kimppaan maksettu vakuutus. Parvekelaatikossa kasvatettua tilliä persiljaa voi kuivattaa uunissa yön yli talveksi pussittaa ja jakaa ystäville. Tää on yhteispeliä köyhyyden poistossa. Kun vuokrat nousee se on pois kuukauden ruokarahasta . Se on kova juttu. Valtiovalta leikkasi indeksikorotukset tarkastukset mutta vuokranantajat tekee sen. Kukaan ei kerro mistä saadaan puuttuva raha elämiseen. Älkää silti varastako tai tehkö velkaa . Parasta keksiä muita juttuja. Hoitakaa lapsia kimppaan yhteisruualla. Käyttäkää ensin yksi pesukone loppuun yhteisesti. Näin pärjää. Kuka osaa ommella korjaa vaatteet.
Luonnollisemmalta tuntuisi, että työtön tulisi työn raskaan raatajan kotiin, laittaisi ruoat valmiiksi ja vähän siivoilisikin, ja saisi siitä hyvästä syödäkseen.
Hei toihan on hyvä idea, siellä sitten napsisi päivät pitkät jääkaapin antimia ja ruokaa , olis katto pään päällä, joskus jäisi yöksikin.
Mulle kelpas toi kokin osa.
Tarvitset tehokasta kotoutusta ja työelämävalmennusta.
ja antas pimppaa
Sori oot jonon viimenen . Verot vie ja tavaroista ja ruoasta alvit . Matut mässyttää sun osan ja röyhtäilee luxusluuri kourassa , eikä ajattele sua ollenkaan , valitan .
Joo ja viinat ja tupakat kanssa! HAH HAH!!!!
Tsori, olet myöhässä, hoidan jo noita velvotteita verojen osalta elättämällä paria kolmea nettosaajaa täysimääräisesti, enempää en katso velvollisuudekseni elättää
mie haluun vaan kiikkustuolin.
jolla alistetaan kaikki soppapummit kotiapulaisiksi kaikille työssä käyville veronmaksajille auttamaan siivouksessa, pyykkien pesussa, ruoanlaitossa, kaupassa käynnissä, jne.
hyvämieli kun saat auttaa toisia ja hyvän lepohetken toisille.
Anna edes ajasta, se on reilu meininki.
haluun nais-työttömän, jos se siivoo ja antaa paneskellakkin?