Jipii, jihuu ja hurraa!
Kaikille tiedoksi, että tämä vähähiilarinen dieetit todellakin TOIMII!
Suosittelen lämpimästi, varsinkin lihan, juustojen, laittilimun ja rahkan ystäville! :)
Kaikille tiedoksi, että tämä vähähiilarinen dieetit todellakin TOIMII!
Suosittelen lämpimästi, varsinkin lihan, juustojen, laittilimun ja rahkan ystäville! :)
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ja kun olen viikon ollut lähes ilman hiilareita, minulla ei tee niitä edes mieli! :)
ONNITTELUT! Hienosti on diettisi lähtenyt käyntiin! Kerro lisää...Vähähiilarinen dietti? Miten sinä sen toteutat käytännössä??? Kertoisitko vaikka esim. jonkun päivän ruokavaliosi....
Paljonko sinulla pudotettavaa? Minulla kyse aika suurista kiloista...
T: epätoivoinen omaa diettiään hakeva....
Kiitos kiitos, olen kyllä hyvin tyytyväinen tähän tulokseen! Suurin osahan näin nopeasti pudotetusta painosta on tietenkin nestettä, mutta hyvä alkuhan tämä on!
Vähähiilarista dieettiä toteutan käytännössä näin:
Aluksi pari eka viikkoa TÄYSIN ILMAN pastaa, riisiä, perunaa, leipää, puhumattakaan leivoksista ja sokerista. Hiilareita annan kertyä n.20g/vrk, esim. kasviksissa ja rahkassa, maidossa niitä on yllättävän paljon jo tuo määrä.
Puuttuvan pastan ym. korvaan erilaisilla kasviksilla (kaupan pakastealtaan valmiit pussit hyviä ja nopeita)ja salaateilla. Lihaa syön joka päivä: jauhelihaa, broileria jne, kokolihaan ei opiskelijana ole niinkään varaa :) Kala olisi hyvä myös, mutta en niin pidä siitä. Kananmunia, raejuustoa, fetasalaattia jne. menee paljon :) Ja makkaroita ja nakkeja saatan napsia illan mittaan jos tekee mieli suolaista. Hedelmiä aika vähän, koska niissä paljon hedelmäsokeria, marjat ovat parempi vaihtoehto.
Juon vettä ja lightikokista:)
Jos tekee makeaa mieli, teen jugurttimarjarahkaa: puolet bulgarin jugurttia, puolet rahkaa, pakastevadelmia ja makeutusaineeksi vadelman makuista funlight -tiivistettä.
Kahvia juon normaalisti niinkuin ennenkin.
Minullakin on pudotettavana ainakin 20kg! Sellaisenaan määrä tuntuu suurelta, mutta minä jaankin tavoitteen pieniin osiin: ensin 5kg jne. Nyt jo olo on hieman kevyempi ja olen havaitsevani peilin edessä, ettei jenkkakahvanikaan ole ihan niin turvoksissa kuin aiemmin :D
Poikaystäväni aloitti saman dieetin vko sitten, mutta lopetti eilen, koska ei voinut niin hyvin: heikotusta ja lievää pahaa oloa. Minulla ei mitään oireita, jatkan samaa rataa!
Ensi kesä ja ihanat tiukat kesävaatteet ovat hyvä kannustin!
Tsemppiä sinullekin, kyllä säkin pystyt, jos olet niin vakaasti päättänyt!
Joko syöt liian vähän nyt tai sitten tosiaan on nestettä lähtenyt urakalla. Enkä halua olla epäkannustava. Ei vaan ole oikein järkeä tuollaisessa tahdissa.
Sano sinä mitä sanot, mutta kiloja on lähtenyt ja en ole ollut nälässä. Jos yhtään on tutustunut vähähiilaridiettiin, TIETÄÄ sen, että alussa kiloja lähtee useita, koska nesteet lähinnä poistuvat, tämän jälkeen painonpudotus hidastuu. Proteiini, kuten liha, pitää nälän kyllä loitolla. Minusta tässä on hyvinkin paljon järkeä, se näkyy ja tuntuu:)
Sanoisin, että kateellisten panettelua;)
..oikeassa. Itselläni ensimmäisen Atkins-kuukauden aikana lähti lähes 10 kiloa. Ihmiset, jotka siitä tiesivät, olivat jo hautaamassa minua. He manasivat, että se on niiiinnn epäterveellistä jne. Enpä ole vielä kuollut, 7 kuukautta Atkinsia takana =).
Kyllä se painonpudotus siitä hidastuu aikanansa. Jos todellakin on edes hieman ottanut selvää vähähiilihydraattisesta, ei heti tyrmää kaikkea. Olen kanssasi samaa mieltä tuosta "kateellisuudesta". Jatka ihmeellä vaan samaan malliin! Hienoa!
Olen ihan muutaman päivän noudattanut vähähiilarista diettiä. Mietityttää tuo proteiini saanti kun olen myös aloittanut lähes päivittäisen kuntoilun (sali/erilaiset jumpat). Olen 173cm ja painan n. 77 kg. Vyötäröllä on ylimääräistä rasvaa (pahin ongelma-alue) sekä lantiolla ja reisissä. Lupaavalta vaikuttaa sun kokemuksesi, ja rohkaisevalta. Täytyy vaan tarkkailla, että saa kaikki tärkeät ravintoaineet. Ihana olis saada näkyviä tuloksia mahd. pian.. :)
Kuulostaa hyvältä, olen itse ollut melkein viikon kaalikeittodieetillä, tuloksia kyllä tulee mutta pahaa pahaa pahaa..... tämä kuulostaa paljon paremmalta, myös koska kaalikeittodieetillä mieleni ei muuta hinkunutkaan kuin lihaa!!! Ei karkkia eikä makeaa mutta nimenomaan lihaa. eilen sitten retkahdin mutta jatkan kuitenkin tämän loppuun. Tämä kuulostaa seuraavalta jota kokeilen mutta muutama kysymys: luulisi moisella ruokavaliolla saavan ummetusta, onko mahd. ilmennyt ja syötkö jotain vitamiinivalmistetta? esim. poikaystäväsi pahoinvointikin voisi johtua aikamoisesta vitamiinin puutostilasta...
Olen itse joitakin vuosia sitten ollut kaalikeittodieetilla 2 viikkoa, painoa tippui n.7kiloa, mutta tulivat aika nopeasti takaisin. Muistan vaan kuinka taivaalliselta tuntui, kun sain yhtenä päivänä lisätä keittoon paistijauhelihaa :D
Minulla ei ole minkäänlaista ummetusta, suoli on toiminut aivan mainiosti. En syö vitamiineja, vaan saan kaiken tarvitsemani kyllä ruuasta, kuten kasviksista ja muutamista maitotuotteista, lihasta jne. Oikeastaan syön terveellisemmin ja monipuolisemmin kuin aikaisemmin: kaikki sipsit, pitsat, hampurilaiset, pullat, karkit jääneet pois.
Minä luulen, että poikaystäväni pahoinvointi johtui siitä, että hän 1. söi sillä tavalla, että piti itseään tahallisesti jopa nälässä välillä 2. urheili paljon enemmän, jolloin kulutus olisi vaatinut enemmän ruokaa
Kaikillehan tämä ei välttämättä sovi. Usein sellaiset, joilla enemmän pudotettavaa, kuten minä, onnistuvat paremmin. Tosin poikaystävälläni lähti 4 kiloa, vaikkei paljon ole, mistä lähteä:)
Itse olen tehnyt niin, että käyn aluksi vain pienillä kävelylenkeillä (olen muutenkin rapakunnossa :D) Lisään liikuntaa, kun olen saanut karistettua kiloja enemmän.
Jos syö monipuolisesti, niin kyllä tällä tavoin tarvittavat proteiinit saa.
Eiköhän tällä tavalla näkyviä tuloksia tule aika pian..se on kivaa :) Tsemppiä sullekin!
voisitko kertoa jotain noin määriä noille proteiinipitoisille ruuille? ite kokeilin ja samaa jonku aikaa sitte mut olin noitten määrien kanssa ihan hukassa,eikä oikee mistään taho löytää kunnon tietoa. kiitti,ja tsemppiä sulle