Kovaa ja korkealta

Miksi kaikki nuotin vierestä ulvovat tulevat minun karaokebaariini? Korvani eivät kestä enää...
5510
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Se johtuu siitä että sinun karaokebaarisi on niin perseestä, ettei sinne kukaan kunnon karaokelaulaja eksy!

Äänestä
  • Karaokelaulajat ovat karaokelaulajia.

    Sitten taas he, jotka pystyvät laulamaan myös livesäestyksellä ovat LAULAJIA.

    Karaokelaulaja voi olla kunnon karaokelaulaja, mutta ei koskaan kunnon LAULAJA.

    Äänestä

"Sitten taas he, jotka pystyvät laulamaan myös livesäestyksellä ovat LAULAJIA."

Totta kai! Orkesterin säestyksellä laulaminen on kylläkin huomattavasti helpompaa kuin karaokelaulaminen. Laulaja ja orkesteri nimittäin sopivat aina ennen esitystä säestyksen korkeudesta ja muista oleellisista yksityiskohdista. Orkesterin säestyksellä laulava ei koskaan mene lavalle keskustelematta ennen esitystä säestäjien kanssa säestyksestä. Lähes aina he ovat myös harjoitelleet esitystä yhdessä aikaisemmin.

Karaokelaulajan tilanne on paljon huonompi. Hän valitsee listalta jonkin kappaleen, mutta ei voi olla lainkaan varma, mitä saa. Parhaassa tapauksessa ei tule mitään yllätystä, mutta pahimmassa tapauksessa kuultava musiikki on aivan eri maailmasta kuin annetaan ymmärtää. Näin voi käydä varsinkin ulkomaisten karaokekappaleiden yhteydessä.

Tämä ei tietenkään kumoa sitä faktaa, että orkestereiden solistit ovat yleensä huomattavasti parempia laulajia kuin keskiverto karaokelaulaja.

Äänestä

"Laulaja ja orkesteri nimittäin sopivat aina ennen esitystä säestyksen korkeudesta ja muista oleellisista yksityiskohdista. Orkesterin säestyksellä laulava ei koskaan mene lavalle keskustelematta ennen esitystä säestäjien kanssa säestyksestä. Lähes aina he ovat myös harjoitelleet esitystä yhdessä aikaisemmin."

Voi voi voi, eipä taas löydy oikeaa tietämystä asiasta! On esim. solisteja, joilla ei ole omaa bändiä, vaan he laulavat keikkansa jatkuvasti vaihtuvien bändien kanssa. Harjoitteluun ei ole mahdollisuutta ja asioiden sopiminenkin voi jäädä hyvin hätäiseksi. Itse olen ollut säestämässä useita artisteja, jotka on myyty bändittömänä keikkapaikalle ja ohjelmatoimisto on palkannut sinne rytmiryhmän häntä säestämään. Toki on otettu selvää, mitä solisti laulaa ja mistä sävellajista, mutta joskus näissä on ollut kiireellisen aikataulun vuoksi epäselvyyttä. Eikä aina ole keikkapaikalla ehditty montaa sanaa vaihtaa laulajan kanssa, kun on pitänyt rientää sorvin ääreen.
Olen myös itse esiintynyt vaihtuvien säestäjien kanssa, ja kyllä on kaikkea sattunut ja tapahtunut. Kerran esim. yksi bändi oli unohtanut treenata yhtä kipaletta mainitsemastani sävellajista. Ehdin jo spiikata yleisölle tuon kipaleen, kun yksi soittajista muisti sävellajiasian.Ei muuta kuin vinkumaan siitä, mistä he osasivat soittaa...

Äänestä

Ehkä karaokebaarisi on paikkakunnan ainoa? Otan osaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uuhhh kirjoitti:

Miksi kaikki nuotin vierestä ulvovat tulevat minun karaokebaariini? Korvani eivät kestä enää...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu