Hello! Avessa kohta 700tkm täynnä ja haluaisinkin kuulla että onkos teillä paljon ajettuja autoja ja millainen historia? Itsellä ave 2litrainen dieseli vm-98. Ajomukavuuttahan autossa ei ole koskaan ollutkaan jos on muihin uskominen ja miksei olisi itselle hyvin työautoksi välttänyt. Remonttien vähäistä määrää selittänee se että auto on kovin tehoton. Viimeisen kymmenyksen aikaa auto on alkanut ravistamaan kiihdytyksessä mikä johtuu ilmeisesti maljan kuluneisuudesta. Järin rasittava vaiva.. Lisäksi kytkin säädetty jo aivan tappiin joten ainakin se tulee vastaan ennen miljoonaa. Auto muuten ollut tosiaan kohtuu huoltovapaa jakopää joka 150 tuhannes ja pumppuineen joka toinen eli 300 tkm. Öljyt aina 20. Kakkonen ottaa huonosti vaihdettaessa kolmoselta ykköseltä menee hyvin. Ainakin itse tyytyväinen tojon dieselin, ainakin kun en paremmasta tiedä..
Paljon ajetut autot
Envarsinainentojofani
6293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minulla Skoda Oktavia 2008, mittarissa 850000 km. Uudesta ollut. Diesel ja automaatti. Ei muuta kuin öljyt on vaihdettu 300000 välein, jakohihna kaksi kertaa. Nyt on tilattu uusi samanlainen vaikka entisessä ei mitään vikaa. Jotkut sanoo ettei Skoda kestä ajaa eikä automaatti Skoda sitäkään, minun on paha mennä sanomaan mutta tämä yksilö kestää siinä kuin muutkin merkit. Jos joku on ajanut enemmän olisi kiva kuulla.
Melkoisen pitkät öljynvaihtovälit ?? VW dieselissä piti vaihtaa jakohihna 90.000 km:n välein ainakin niissä minun käyttämissä malleissa.
Vai otitko iltalääkityksen liian aikaisin ??
Jakohihnan vaihtoväli on ollut pitempi jo toistakymmenta vuotta, pisimmillään 210000km. Nimim. Skodamieskin on kyllä unohtanut toisen puolen jakohihnojen vaihdoista ellei ole poikkeuksellisen rohkea suomalainen ja kokeillut menestyksellisesti onneaan.
Itselläni vm. 2010 2,0 passat TDI:n jakohihna oli 210000km:n kohdalla vaihdettaessa melko uuden näköinen. Varsinkaan hampaissa ei näkynyt minkäänlaista kulumaa.
Moi, paljon on Avensiksella ajettu, samoin toisen vastaajan Skodalla, itsellä myös Avensis vm.2010, tosin minulla bensamalli.
Omalla silloin 5 vuotta vanhalla Avella oli ajettu 110 000km, kun ostin sen, nyt mittarissa 187 000km, eli vasta itse ajettu 77 000km.
Todella paljon ajettuja autoja ei joko ole, tai sitten niitä ei ole yleisessä myynnissä, eli tarkoitan että yllättävän pieniä mittarilukemia autoissa Suomessa.
Paljon aloittaja on itse ajanut autollaan, se on ainakin minusta se tärkein asia kilometreistä kertoessa.
Mulla on 508 jolla on ajettu vasta 600 000
Carina e vm 96 1.6 bensa ja 720tkm.
Vetonivel ja kytkimen työsylinteriin tiivisteet ja startti vaihdettu.ja kierros jarruja laitettu.
Siinäpäne mitä muistan.suht vähällä remontilla.