Modernit yhteiskunnat ja demokratia menevät

Eurooppakulkeeeteenpäin

eteenpäin ja sitä menoa ei estä terrorit eikä muu populismi tai tunteenomaiset
uskonnot tai kuppikunnat.Euroopan Unioni on jatkanut tasa-arvon ja ihmisoikeuksien puolustamista ja tekniikan ja talouden nivouttamista uusiin talousrakenteisiin.
Voi sarkastisesti todeta että EU on eräänlainen manttelin perijä Neuvostoliiton suhteen.Neuvostoliitto tähtäsi tieteeseen ja koulutukseen ja samalla irti uskonnoista ja monarkiasta koska niiden katsottiin hidastavan kehitystä.Tuskin Venäjä olisi pystynyt lähettämään Juri Gagarinia maata kiertävälle radalle jos Venäjä olisi silloin ollut vanhoillisen Tsaarin vallan alla.Euroopan kehitys on hyvä koska siinä yhdistyy terve ja vahva virkamieskunta ja samalla liberalistinen talouspolitiikka ja tiukat oikeusvaltio periaatteet ja ihmisoikeus sekä yleisesti yksilön oikeuteen pohjautuva formaatti jonka vierellä vahva valtio käsite että yksilö on valtion ohjauksessa ja yksilön oikeudet eivät oikeuta ylilyönteihin tai toimintaan ja tekoihin joka vaarantaa muiden hengen tai terveyden ja on oikeutena aina sidoksessa kollektiiviseen hyvään ja perusturvaan.
Mitä muslimeihin ja muihin uskontokuntiin tulee niin he saavat harjoittaa uskontoaan kunhan sitä ei sotketa ja anneta vaikuttaa valtion ja sen rakenteiden omaan vallan ja toimielinten toimintaan ja kehitykseen.Uskonto on aina ollut tunneasia yksilöille ja uskonnolliset yhteisöt elävät omaa tietynlaista hiljaista ja harmoniaan pyrkivää elämäntapaa mutta se sopii ehkä vanhoille ja syrjäytyneille tietynlaisena terapiana ja siten uskonnot ovat kaukana modernista ja teknillisestä maailmasta.Nuoria pakolaisia on saatava mukaan opiskeluun,ryhmiin ja yhteiskuntien kehittämiseen.
Uskonnot ovat jonkinlaista aivoja turruttavaa ja passivoivaa elämäntapaa jossa suuntana on aina uskovaisen mieli eli jonkinlainen passiivinen ja puolinukuksissa oleva television katsoja joka passiivisesti ottaa vastaan informaatiota mutta ei kriittisesti käsittele tietoa mitä aivoihinsa saa korvien ja silmien välityksellä.Musliminuoret saadaan oikealle raiteille kun aloittavat opiskelun ja ammatin harjoittamisen ja oppivat kriittisinä kyseenalaistamaan sitä oppia ja traditioita joita heidän aikaisemmat sukupolvet ovat silmät kiinni hokeneet ja kumartaneet.Maailma ja modernisaatio menee eteenpäin ja sitä ei mitkään vanhoilliset kuppikunnat pysty estämään vaikka kuinka vanha parta väpättää.

2

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfsdsdfdsfsdfsd

      No jopa tuli soopaa tuutin täydeltä :)

    • Demagogiaa

      Eu:ssa johto (esim. Merkel) päättää asioista, meillä ei ole mitään mahdollisuutta vaikuttaa vaikkapa hänen valintaansa ja asemaansa vaalien kautta.

      Demokratiaa tämä ei siis ole...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4041
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      940
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    7. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      780
    Aihe