Mikä silmälaseissa oikeesti maksaa ?? Sangat ja lasit muovia tai metallia ja lasia aivan sama, - hinta on kauhee eikä kukaan kyseenalaista. Kuinka sää ymmärrät että sun vaan täytyy maksaa kalliisti laseistasi kun optikko sulle sen kertoo, - mää en tajuu millään. Sorruin poikkeamaan, ikäänkuin päivittämässä tilanteen, silmälaseja katsomassa kun oven suussa oli halvempia laseja oikein telineessä kolmessa hinta ryhmässä alle kuudenkympin. Kysyin myyjältä mitähän vahvuuksia noi on niin hän sanoi et ne lasit tehdään sit näihin kehyksiin millä vahvuuksilla vain. Tajusin et hinnat olivatkin niiden sankojen (muovia) hintoja, - hyi ainakin ja lähdin lätkiin. Olen ostanut nettikaupasta lasit samalla hintaa mitä nää liikkeet myy pelkkiä sankoja. Ostan vieläkin. Ainoa mikä nettikaupassa on hankalaa on se näön tarkastus eli minkälaisilla vahvuuksilla tekevät sun tilaamasi lasit. Siinä kohtaa täytyy mennä optikolle ja tarkistuttaa näkönsä ja ottaa se tulos mukaansa jota tulosta nää optikot eivät mielellään anna mukaan koska tietävät et sitä käytetään väärin eli tilataan netistä ne lasit, siks ne pyrkii veloittamaan siitä tuloksesta. Tosin tässä liikkeessä missä poikkesin niin myyjä kainosti antoi ymmärtää et jos olen yli 60 v niin näöntarkastus on ilmainen (muuten 29 e). Täytyy mennä hakeen se vahvuus tulos niin ostan lasit taas netistä ja paljon halvemmalla ihan samanlaiset muoti lasit kuin sullakin on, katso ja vertaa.
Silmälasit
17
474
Vastaukset
- Kaikillaherkuilla
Yksinkertainen vastaus: niissä maksaa suomalainen tyhmyys.
Nimimerkki: lasit jo 15 vuotta ulkomailta.- favoptic
Samaa mieltä. Lasit netistä.
- onko-kiskontaa-
Meikälle silmälasit on maksanu aina optikolta hankittuna jotain 650-800 euroa, plus lääkärin palkkiot erikseen lisäksi,
ne on älyttömän kalliit,
nykyään ihmettelen kun mainostettaan muutamalla satasella,
en ole koskaan löytäny sopivia halvoista,
silmät leikattiin, kaihi poistettiin, sen jälkeen en ole laseja tarvinnu,- Kaikillaherkuilla
Tallinnassa selviäisit 250-300 eurolla. Näöntutkimus ja tarkastus samaan hintaan.
Tulet tarvitsemaan laseja, muutaman vuoden kuluttua viimeistään. - flegmaatti
Kaikillaherkuilla kirjoitti:
Tallinnassa selviäisit 250-300 eurolla. Näöntutkimus ja tarkastus samaan hintaan.
Tulet tarvitsemaan laseja, muutaman vuoden kuluttua viimeistään.Montako vuotta on muutama vuosi? Kaihileikkauksistani on nyt 9 vuotta.
Muutama vuosi sitten tuhautettiin muutaman sekunnin laserilla toisen silmän alullaan oleva jälkikaihi kuriin. Olen leikkausten jälkeisen ajan tarvinnut vanhan ukon lukulaseja lukiessani pientä tekstiä. Saomalehden luku sujuu laseitta.
Ennen leikkauksia oli takan näön kaukaisin piste ehkä 40 - 50cm:n päässä.
Sankalasien taitto oli -6 diopteria. Leikkausten jälkeen en ole tarvinnut optista korjausta.
- flegmaatti
Ollessani hamassa muinaisuudessa työelämässä ihmettelin o-hiottujen, normaalisankaisten turvalasien hintoja. Sangoissa oli valikoimaa ja ainoa ero "siviililaseihin" oli mahdollisuus kiinnittää sivusuojat.
Hinnat optikolla olivat silloin 50mk:n luokkaa kun yksitehoiset peruslasit, saman näköisilä sangoilla maksoivat 200mk:sta ylöspäin.
Kävin hakemassa omat lasini Tallinnasta. Ilmainen tarkastus Suomessa. Faksasin reseptin kolmelle tallinnalaiselle optikolla ja pyysin tarjoukset. Tein valinnan ja sovin ajankohdan milloin käyn noutamassa. Lasien asennushan vaati oman aikansa.
Hoidimme samoin vaimoni lasit.
Silloin elettiin vielä kommariaikaa. Mitä isot edellä sitä pienet perässä.
Toisinaan kuulee kehuttavan viinan ostolla ulkomailta ,auton tuomisella ja nyt rillien kans temppuilulla.
Tuli vaan mieleen et verosuunnitteluhan siin on kysees ,täysin laillinen juttu.
Miksihän me sit paheksutaan isojen yhtiöitten verosuunnittelua?
Elämä on ihmellist- flegmaatti
Entä sitten kolmas syöpäleikkaukseni Vimsissä? Yksityisklinikka. Puitteet viimeisen päälle. Vaimo mukana nauttimassa täysihoidon kaikista mukavuuksista ja olihan minullakin rattoisampaa kuin olisi ollut yksin. Maksoi kaikkine "lisukkeineen" noin 2000€ vähemmän kuin pelkkä leikkaus Suomessa.
Vaimo mukana? Varasin ensin lääkärin, klinikan ja leikkauksen sekä lauttan menoliput autolle ja itselleni.
Sitten vaimo ilmoitti lähtevänsä mukaan. Hänen aktiivisuudelleen on kaksi tulkintaa.
1. Vaimo epäili, että olen liian huonossa kunnossa menemään yksin.
2. Vaimo epäili, etten ole riittävän huonosssa kunnossa menemään yksin Tallinnaan.
Olen ensin mainitun vaihtoehdon kannalla.
Lisää konnuuksia.
Mitä mieltä olet ns. ansiosidonnaisella työttömyyskorvauksella lomailusta?
Työttömänä työnhakijana Espanjassa. Kerralla voi olla 3kk yhtäjaksoisesti ja nostaa siellä meikäläinen ns. ansiosidonnainen työttömyyspäiväraha.
3kk meni rattoisasti asuntoa hiljalleen rempaten.
Vaimo hieman kompensoi konnuuta. Hän oli mukana ottaen vastaavan ajan ommaa lommaa marketin osa-aikatyöstä. Pienipalkkaisen vaimon etuna on mm. että tälläisessä tilanteessa ei tule suurtakaan ansionmenetystä.
Siis, vaimoni ei ollut työnhakijana eikä saanut mistään killinkiäkään.
On se vaan reilua peliä!
Olen panostanut kotimaan yksityisiin puukotuksiin ilman vakuutuksen kompensatiota kohtalaisen paljon suhteutettuna pieniin eläkkeisiimme.
Konnuuksien jatkolista olisi pitkä mutta olkoon nyt tuo alkuun.
Ps. Tallinnassa tehden olisin säästänyt implanteissani noin 800€ mutta se olisi vaatinut 5 käyntiä ja vaikka minua kehoitettiin hoitamaan homma sitä kautta ja kuskaamaan kaljaa ja viinaa niin vastasin, etten ryhdy tuon vuoksi kotona ryyppäämään enkä juomia trokaamaan. Kuten kirjoitin ,lain puitteissa mennään .
Ei se ollut juuri sinua ja muitakaan vastaan suunnattu ,kuhan putkahti mieleen et mittakaavat on erit mut periaattes verosuunnittelua .
Vimsissä minäkin harrastan verosuunnittelua, kymmenen päivää spaassa ja saman katon alla hoituu kaikki, uusin silmälasit ja paikkautan hampaani. Palvelu on hyvää ja kaikki sovitetaan huomioiden muut menot ko aikana.
- himpsistäsentäs
onks toi vimpsi niinko valtion mielisairaala???
- reilupeli
Mun mielestä optikoitten pitäisi ottaa kunnon maksu näontarkastuksesta ja hyvittää se sitten lasien oston yhteydessä. Näin meidän kotimaasta lasimme ostavien ei tarvitsisi maksaa ulkomaakikkailijoiden näöntarkastuksia.
Ei apina laseja tarvitse!!!
- jotenkinarvasin
Juot siis suoraan pullosta?
- apinainen
Kumoa sinä vain laseja.
- LaadustaMaksanMieleest
Luulen maksaneeni laadusta, erinomaisista, oikein hiotuista moniteholinsseistä ja niihin liittyvistä erityiskäsittelyistä.
Ei tarvitse kurkistella, eikä esimerkiksi pelästyä, että viereisellä kaistalla ajava auto kurvaa kohti omaani moottoritiellä ajaessa. (Niin kävi yksien heikompilaatuisten kaksteholinssien kanssa ajellessani.)
Laadusta ja takuusta kannattaa maksaa. Jos linssit eivät olisi toimineet kunnolla, olisin voinut vaihdattaa ne uusiin tai jopa palauttaa ja saanut rahani takaisin.
Suomestakin saisi halpoja silmälaseja, jos tyytyy heikompaan laatuun. Perehdyin asiaan ja kävin useammassakin optikkoliikkeessä myös ulkomailla.- LaadustaMaksanMieleest
Suomestakin saa ihan käyttökelpoisia silmälaseja tosi halvalla. Yksteholasit alta kympillä ja monitehot alle 30 euron hintaan. Toimivat. Kokeilin, kun kahdet silmälasini menivät rikki ja nuo halvat lasit sai nopeasti. Ostin parit halvat monitehot ja aloin tutkia laadukkaampien hankkimiseen liittyviä kuvioita myös ulkomailla.
Ostin loppujen lopuksi todella kalliit Suomesta. Toistaiseksi olen ollut tyytyväinen. Silmäni näkevät ja näkyvät, kun on mm. heijastamattomat linssit. Kehyksissäkään en säästellyt. Toistaiseksi en ole katunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel109752- 58751
- 43626
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla205546- 40516
- 50504
- 22496
- 70496
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k82463Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai36450