Silmissä sumenee ja kroppa tärisee.

KaikkiOK?

Hei! Minulla ilmeni vähän aikaa sitten pienoinen ongelma ja olisin kovin kiitollinen, jos joku tietäisi tai luulisi, mistä on kyse. Silloin täälöin yhtäkkiä minua rupeaa pyörryttämään, silmissä sumenee ja saan hallitsemattomia pakkoliikkeitä tai alan täristä vimmatusti. "Kohtaus" voi kestää vain kymmenisen sekuntia, mutta en itse ikinä tiedä milloin se iskee. En todellakaan pysty kontrolloimaan itseäni mitenkään ja sen johdosta olen satuttanut paikkojani niin pahasti, etten mm. pystynyt pariin päivään sen jälkeen kävelemään kunnolla. Aina en myöskään ole täysin tietoinen, mitä tarkalleen ottaen on tapahtunut.
Olen vasta 15-vuotias.

7

1527

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kukkanen

      Silmien sumenemisesta ja pyörryttämisestä tulee mieleen, että onko verensokerit kohdallaan? Jos ne laskee liian alhaisiksi voi alkaa heikottamaan. Pakkoliikkeet voisivat viitata epilepsiaan, varsinkin jos kontrollikin menee... Parasta, että menet lääkäriin, varsinkin jos tuo on alkanut jo haittaamaan normaalia elämää ja olet jo satuttanut itsesi.

    • JaJu

      Voisi ehkä olla jonkinlainen epileptinen kohtaus.
      Kestääkö tuo kokonaisuus vain 10s vaiko pelkästään pakkoliikkeet?
      Kannattanee varata ensiksi aika suoraan neurologille.

    • nelli

      Musta noi oireet viittaa epilepsiaan. Jos sulla ei oo varaa yksityislääkäriin, niin saat varmaan terveyskeskuksesta ajan aika nopeesti ku kerrot oireistas. Toisaalta voisit myös maanantaina mennä kouluterkkarillesi ja asia alkaisi selvitä. Voit oikeasti satuttaa itsesi tosi pahasti tollaisen kohtauksen aikana.

    • Anonyymi

      Moi, näkeeköhän kukaan enää näitä aika vanha viestiketju, mut nyt mulle ajankohtainen, ja aloin selvittelee taas itse asiaa..
      Mulla on meinaa ihan samanlaisia välillä. On ollut niitä nuoresta asti silloin tällöin. Elämäntavoista riippuen kuinka usein. Oli vuoden tauon jälkeen taas just yks, jossa lähti ihan jalat alta, kun yleensä oon saanu tuettua itteni ja pysynyt sen aikaa pystyssä, mitä se on kestänyt eli sen kymmenisen sekuntia. Pimenee silmissä täysin hetkeksi.. alkuun ne pelotti, mut ei niitä saatu ikinä selvitettyä mistä johtuisivat. Epileptisiä eivät ole, kun tajuissani oon aina pysynyt.

      • Anonyymi

        Kannattaa mitata hemoglobiini, natrium ja verensokeri. Ehkä myös verenpaine ja keuhkojen toiminta.


    • Anonyymi

      Lääkäriin ja heti.

    • Anonyymi

      Mulla tapahtuu tätä nykyään useesti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      401
      8721
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      168
      3091
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      17
      1514
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      74
      1056
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1048
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1005
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      63
      958
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      943
    9. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      73
      894
    10. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      65
      890
    Aihe