http://www.hamnen.se/artiklar/nyheter/lyxig-kolbat-kapsejsat-vid-moja.html
Sattuu sitä paremmissakin piireissä
Kannattaisi lukea karttaa
6
429
Vastaukset
- Sattuuhannäitä
Joskus menee leveäksi ja joskus tulee ylläreitä. Veneen syväya lisää riskiä ja veneen nopeus myös - tuollainen varmaan menee kovaa.
Eikös tuo mennyt suunnilleen 7 solmua 5-6 metrin tuulessa?
- Joakim1
Niin joku oli katsonut AIS-datasta. Kisaa purjehdittaessa tuolla ajetaan 8-10 solmun vauhtia 5 m/s tuulessa suunnasta riippuen. 8 m/s tuulessa 9-12 solmua. http://data.orc.org/public/WPub.dll/CC/80091.pdf
Koneella tuolla ajetaan todennäköisesti n. 9 solmua matkavauhtina.
7 solmua oli siis varsin hiljainen vauhti ko. veneelle. Ehkä avotuulta ilman spinnua, kryssiä ilman suurimpia purjeita tai muuten vain "hidastellen"? Tai sitten tuulta oli vähemmän. - mermies
Matalat sijaitsevat Möjan länsipuolella Tistronskäretistä pohjoiseen. Tuuli on ehkä ollut varsin takaa, koska vene ajelehti 10 minuuttia ja AIS-lähetys loppui pari kaapelinmittaa noista matalista pohjoiseen.
Noiden matalien (2,2 ja 2,8) luona jossakin kartassa jollakin zoomauksella näkyy 20, joka on 20m syvyyskäyrän merkintä matalien itäpuolella. Siinä zoomauksessa matalat häviävät tehokkaasti näkymättömiin ja näkyvät kunnolla vasta syvemmälle zoomattaessa. Kolme viikkoa sitten tuli viimeksi seilattua ko. paikan ohi.
Kaiken kaikkiaan samalla väylällä pohjoiseen jatkettaessa olisi ollut vielä paljon mahdollisuuksia bulbin irrottamiseen.
Kun lähtee Ruotsin karikkoisille vesille Riminin rannoille tehdyllä näyttämisveneellä, jonka syväys on huomattavasti karikkoisille vesille tehtyjä skandiveneitä suurempi, tulisi kapun olla erityisen tarkkana kartan luvussa ja sijainnin havainnoinnissa. Voi käydä niin, että saa huomiota enmmän kuin oli tarkoitus.
Karttaan merkitylle matalalle ajaminen selkeällä vesistöalueella keskellä kirkasta päivää plotterien aikakaudella on saatananmoista tunarointia.
- karttasuunnistaja
Eikai se tunarointia ole, vaan preferenssit nurinpäin: kartasta reittisuunnitelma ( merkitään vaaranpaikat jne ) ja plotterista zoomausta kun paikkoja lähestytään.
- ulledulledöff
Hienoa kuitenkin kun sveduille veneen kaatuminen on oikein "kapsejsa... "
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve132970Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U461961Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1411743SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,1011743Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin811469- 711016
Martina Aitolehti murtui Erikoisjoukoissa Matias Petäistön käsittelyssä - Tästä oli kyse
Yksi Erikoisjoukot-kauden julkkiskisaajista on yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti. Aitolehti on pärjän11938Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä188924- 58840
- 18804