Sanoisitko "Suomen kansalainen" syntyperäisestä?

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001231041.html

En minäkään vaan sanoisin että "syntyperäinen suomalainen", voinemme siis olettaa että hamepoliisi siinä siis taas yrittää yksinkertaisimpia sumuttaa uskomaan että kyseessä olisi syntyperäinen suomalainen vaikka oikeasti eläkeläismiehen raa'asti surmannut elukka on joltain suvakkihyysäriakalta turvapaikan saanut "suomen kansalainen" vaikkei siinä ole mitään suomalaista eikä tule ikinä olemaankaan.
5161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

lopeta urpo lässytys, suomen kansalainen on se jolla on Suomen passi
ja kansalaisuus, ihan sama mikä on "alkuperä".
Samat oikeudet ja velvollisuudet.

Äänestä
  • Suomen kansalainen ja suomalainen on vähän eri asia. Tuskin suomalaiset kovin iloisia olisivat, jos musta mies voittaisi keihäässä olympiakultaa, vaikka kuinka paperit näyttäisivät hänen olevan Suomen kansalainen.
    Ei kai kukaan pitänyt Lontoossa linnatuomion saanutta somaliakaan suomalaisena, vaikka somalilla Suomen passi olikin.

    Äänestä

  • miten niin?
    Katso vähän vaikka minkä nimisiä pelaa Suomen jalkapallon maajoukkueessa
    tai ovat kärjessä kamppailulajeissa.

    Herätys nykyaikaan!

    Kuka on Ruotsin kuuluisin jalkapallon pelaaja?
    Tai miten USA.n mustat pärjää yleisurheilussa?

    Äänestä

Siis Juha jihad Sipilä. Sehän lestapaska tapattaa suomalaisia huvikseen.

Äänestä

Kaikille jotka haluvat, pitää antaa Suomen passi. Niitä voisi lentokoneesta pudotella Afrikan ka Arabian rannoille, "täytä itse ja piirrä kuva itsestäsi"-menetelmällä. Sillä lailla ulkomaalaisten tekemät rikokset vähenevät huomattavasti.
Idea on vapaasti suvakkien käytettävissä, tai oikeastaan olen myöhässä, tätä ideaahan suvakit ovat hehkuttaneet jo pitkään, heti siitä lähtien kun Välimeren yli alkoi tulla kumilauttoja.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


rfrfrfrfrffrfrfr kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001231041.html

En minäkään vaan sanoisin että "syntyperäinen suomalainen", voinemme siis olettaa että hamepoliisi siinä siis taas yrittää yksinkertaisimpia sumuttaa uskomaan että kyseessä olisi syntyperäinen suomalainen vaikka oikeasti eläkeläismiehen raa'asti surmannut elukka on joltain suvakkihyysäriakalta turvapaikan saanut "suomen kansalainen" vaikkei siinä ole mitään suomalaista eikä tule ikinä olemaankaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu