Appivanhemmat suosii vävyä ja sorsii miniää?

Pertttsa

Kuinka yleistä on perheessämme vallitseva tilanne: siis että appivanhemmat suosivat tyttärensä puolisoa (vävyään), ja sorsivat poikansa puolisoa, miniäänsä? Siis ikään kuin ihan jo pelkän sukupuolen vuoksi?

Käsittämätöntä minusta. Samanarvoisiahan heidän pitäisi olla appivanhempien silmissä?! Liittyykö käytös jotenkin siihen aikuiseen lapseen? Eli suosikkilapsen puolisoa arvostetaan enemmän kuin inhokin?

10

255

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jdjdjskskksksk

      Vanhemmissa sukupolvissa on paljon tuota, että sorsitaan sukupuolen mukaan. Itse eivät välttämättä edes tajua sitä sorsimiseksi, ovat vaan tottuneet siihen, että sukupuolilla eri vastuut ja velvollisuudet.

    • Tosi.anoppi

      Etkö sinä nyt ymmärrä, että tytär PÄÄSEE naimisiin ja poika JOUTUU. Siinä on se iso ero.
      Vävylle pitää olla kiitollinen, että teki tyttärestä kunniallisen naisen.
      Poika taas olisi ollut komea ilmestys poikamiehenäkin, nyt menee ihan hukkaan sen hiirulaisen rinnalla,

      • 3765

        Onneksi en oo päässy naimisiin , se olis ollu JOUTUMISTA. Hyi hitto!


    • vävyvävy

      Kyllä näin valitettavasti on:(

    • selväpeli

      KYllä miniöitäkin kohdellaan aivan eri tavalla.. Voin suoralta kädeltä sanoa, että anoppini oli jo valmiiksi muodostanut itsestäni ennakkoasenteita muutaman seikan tähden joista yksi on, että mieheni on nuorempi minua. Toinen, että en ole synnyttänyt "hänelle lastenlasta"... vaikuttavin syy on varmaan, että anoppi pitää kuopustaan lempipoitsunaan. Anoppi on myös katkonut lukuisasti siteitä lähisukulaisiinsa, eikä tule toimeen exänsäkään kanssa lainkaan, eikä kukaan mies ole huolinut häntä eron jälkeen.. ystävätkin ovat hämellä jaettu hyviin ja huonoihin joita voi ja saa kaikille haukkua.. Joten tiedän todellakin mitä minusta ajattelee. Näinollen ei olla missään tekemisissä.

      • Roksi

        Sanot ettei ''kukaan mies ole huolinut häntä eron jälkeen''.
        Itse olen pannut merkille että moni nainen ei huoli ketään miestä eron jälkeen!
        Erot ovat usein pahoja ja useimmat naiset vannovat että nyt riittää. Monet kyllä pitävät viikonloppuheilaa, mutta siihen se jää. Sama juttu leskien kohdalla.

        Luuletko todella että vapaiksi jääneet - ja itsensä vapauttaneet! - naiset tähyilevät silmät kiiluen että mistä löytyy seuraava aviomies?! Voi hyvänen aika!


      • selväpeli

        Näin voi väittää, mutta jos hänet näkisit niin käsittäisit asian. Ei kukaan huoli naista jonka vaatimukset muita kohtaan hipoo pilviä, vaikka itse on tavis.. niin ja se ulkonäkö myös karkottaa miehen kuin miehen.. Ei ole valinnut sinkkuutta.. kaipaa elämänkumppania.. kuulema..


    • Täyspäiväisesti

      Tällaisissa tapauksissa on aina muistettava, että anoppi joutuu olemaan itsensä kanssa koko elämänsä ajan. Muut sentään pystyvät lähtemään ja elämään elämäänsä ilman häntä.

    • dajm

      Jopa oli pöhlö vastaus. Itsensä kanssa joutuu olemaan jokainen ihminen, kukaan ei voi ketään sitoa itseensä, vaan jokaisen luota voidaan lähteä ja jokainen voi loppupeleissä joutua olemaan vain ja ainoastaan itsensä kanssa. Hyvin moni joutuukin. Ei ole olemassa ihmistä, jota "ilman ei voitaisi elää."

      Tämä on sitä paitsi erittäin terveellistä jokaisen oppia elämänsä aikana. Niin anopin, miniän kuin vävynkin ja jokaisen muunkin.

      • Täyspäiväisesti

        Olet siis samaa pölhöä mieltä kuin minäkin. Ihminen joutuu olemaan oma itsesä, ja jos ei opi, jos ei paranna tapojaan, jos ei ota opikseen, jos ei ymmärrä omaa parastaan, jää loppupeleissä osattomaksi läheistensä rakkaudesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      68
      2219
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1496
    3. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      62
      1302
    4. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      70
      1281
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      115
      1150
    6. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      90
      1000
    7. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      69
      989
    8. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      72
      943
    9. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      84
      899
    10. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      104
      879
    Aihe