Appivanhemmat suosii vävyä ja sorsii miniää?

Pertttsa

Kuinka yleistä on perheessämme vallitseva tilanne: siis että appivanhemmat suosivat tyttärensä puolisoa (vävyään), ja sorsivat poikansa puolisoa, miniäänsä? Siis ikään kuin ihan jo pelkän sukupuolen vuoksi?

Käsittämätöntä minusta. Samanarvoisiahan heidän pitäisi olla appivanhempien silmissä?! Liittyykö käytös jotenkin siihen aikuiseen lapseen? Eli suosikkilapsen puolisoa arvostetaan enemmän kuin inhokin?

10

260

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jdjdjskskksksk

      Vanhemmissa sukupolvissa on paljon tuota, että sorsitaan sukupuolen mukaan. Itse eivät välttämättä edes tajua sitä sorsimiseksi, ovat vaan tottuneet siihen, että sukupuolilla eri vastuut ja velvollisuudet.

    • Tosi.anoppi

      Etkö sinä nyt ymmärrä, että tytär PÄÄSEE naimisiin ja poika JOUTUU. Siinä on se iso ero.
      Vävylle pitää olla kiitollinen, että teki tyttärestä kunniallisen naisen.
      Poika taas olisi ollut komea ilmestys poikamiehenäkin, nyt menee ihan hukkaan sen hiirulaisen rinnalla,

      • 3765

        Onneksi en oo päässy naimisiin , se olis ollu JOUTUMISTA. Hyi hitto!


    • vävyvävy

      Kyllä näin valitettavasti on:(

    • selväpeli

      KYllä miniöitäkin kohdellaan aivan eri tavalla.. Voin suoralta kädeltä sanoa, että anoppini oli jo valmiiksi muodostanut itsestäni ennakkoasenteita muutaman seikan tähden joista yksi on, että mieheni on nuorempi minua. Toinen, että en ole synnyttänyt "hänelle lastenlasta"... vaikuttavin syy on varmaan, että anoppi pitää kuopustaan lempipoitsunaan. Anoppi on myös katkonut lukuisasti siteitä lähisukulaisiinsa, eikä tule toimeen exänsäkään kanssa lainkaan, eikä kukaan mies ole huolinut häntä eron jälkeen.. ystävätkin ovat hämellä jaettu hyviin ja huonoihin joita voi ja saa kaikille haukkua.. Joten tiedän todellakin mitä minusta ajattelee. Näinollen ei olla missään tekemisissä.

      • Roksi

        Sanot ettei ''kukaan mies ole huolinut häntä eron jälkeen''.
        Itse olen pannut merkille että moni nainen ei huoli ketään miestä eron jälkeen!
        Erot ovat usein pahoja ja useimmat naiset vannovat että nyt riittää. Monet kyllä pitävät viikonloppuheilaa, mutta siihen se jää. Sama juttu leskien kohdalla.

        Luuletko todella että vapaiksi jääneet - ja itsensä vapauttaneet! - naiset tähyilevät silmät kiiluen että mistä löytyy seuraava aviomies?! Voi hyvänen aika!


      • selväpeli

        Näin voi väittää, mutta jos hänet näkisit niin käsittäisit asian. Ei kukaan huoli naista jonka vaatimukset muita kohtaan hipoo pilviä, vaikka itse on tavis.. niin ja se ulkonäkö myös karkottaa miehen kuin miehen.. Ei ole valinnut sinkkuutta.. kaipaa elämänkumppania.. kuulema..


    • Täyspäiväisesti

      Tällaisissa tapauksissa on aina muistettava, että anoppi joutuu olemaan itsensä kanssa koko elämänsä ajan. Muut sentään pystyvät lähtemään ja elämään elämäänsä ilman häntä.

    • dajm

      Jopa oli pöhlö vastaus. Itsensä kanssa joutuu olemaan jokainen ihminen, kukaan ei voi ketään sitoa itseensä, vaan jokaisen luota voidaan lähteä ja jokainen voi loppupeleissä joutua olemaan vain ja ainoastaan itsensä kanssa. Hyvin moni joutuukin. Ei ole olemassa ihmistä, jota "ilman ei voitaisi elää."

      Tämä on sitä paitsi erittäin terveellistä jokaisen oppia elämänsä aikana. Niin anopin, miniän kuin vävynkin ja jokaisen muunkin.

      • Täyspäiväisesti

        Olet siis samaa pölhöä mieltä kuin minäkin. Ihminen joutuu olemaan oma itsesä, ja jos ei opi, jos ei paranna tapojaan, jos ei ota opikseen, jos ei ymmärrä omaa parastaan, jää loppupeleissä osattomaksi läheistensä rakkaudesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      250
      6267
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      49
      2745
    3. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      55
      2732
    4. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2272
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1789
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      165
      1445
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1434
    8. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      25
      1351
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      35
      1311
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      109
      1017
    Aihe