Appivanhemmat suosii vävyä ja sorsii miniää?

Pertttsa

Kuinka yleistä on perheessämme vallitseva tilanne: siis että appivanhemmat suosivat tyttärensä puolisoa (vävyään), ja sorsivat poikansa puolisoa, miniäänsä? Siis ikään kuin ihan jo pelkän sukupuolen vuoksi?

Käsittämätöntä minusta. Samanarvoisiahan heidän pitäisi olla appivanhempien silmissä?! Liittyykö käytös jotenkin siihen aikuiseen lapseen? Eli suosikkilapsen puolisoa arvostetaan enemmän kuin inhokin?

10

273

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jdjdjskskksksk

      Vanhemmissa sukupolvissa on paljon tuota, että sorsitaan sukupuolen mukaan. Itse eivät välttämättä edes tajua sitä sorsimiseksi, ovat vaan tottuneet siihen, että sukupuolilla eri vastuut ja velvollisuudet.

    • Tosi.anoppi

      Etkö sinä nyt ymmärrä, että tytär PÄÄSEE naimisiin ja poika JOUTUU. Siinä on se iso ero.
      Vävylle pitää olla kiitollinen, että teki tyttärestä kunniallisen naisen.
      Poika taas olisi ollut komea ilmestys poikamiehenäkin, nyt menee ihan hukkaan sen hiirulaisen rinnalla,

      • 3765

        Onneksi en oo päässy naimisiin , se olis ollu JOUTUMISTA. Hyi hitto!


    • vävyvävy

      Kyllä näin valitettavasti on:(

    • selväpeli

      KYllä miniöitäkin kohdellaan aivan eri tavalla.. Voin suoralta kädeltä sanoa, että anoppini oli jo valmiiksi muodostanut itsestäni ennakkoasenteita muutaman seikan tähden joista yksi on, että mieheni on nuorempi minua. Toinen, että en ole synnyttänyt "hänelle lastenlasta"... vaikuttavin syy on varmaan, että anoppi pitää kuopustaan lempipoitsunaan. Anoppi on myös katkonut lukuisasti siteitä lähisukulaisiinsa, eikä tule toimeen exänsäkään kanssa lainkaan, eikä kukaan mies ole huolinut häntä eron jälkeen.. ystävätkin ovat hämellä jaettu hyviin ja huonoihin joita voi ja saa kaikille haukkua.. Joten tiedän todellakin mitä minusta ajattelee. Näinollen ei olla missään tekemisissä.

      • Roksi

        Sanot ettei ''kukaan mies ole huolinut häntä eron jälkeen''.
        Itse olen pannut merkille että moni nainen ei huoli ketään miestä eron jälkeen!
        Erot ovat usein pahoja ja useimmat naiset vannovat että nyt riittää. Monet kyllä pitävät viikonloppuheilaa, mutta siihen se jää. Sama juttu leskien kohdalla.

        Luuletko todella että vapaiksi jääneet - ja itsensä vapauttaneet! - naiset tähyilevät silmät kiiluen että mistä löytyy seuraava aviomies?! Voi hyvänen aika!


      • selväpeli

        Näin voi väittää, mutta jos hänet näkisit niin käsittäisit asian. Ei kukaan huoli naista jonka vaatimukset muita kohtaan hipoo pilviä, vaikka itse on tavis.. niin ja se ulkonäkö myös karkottaa miehen kuin miehen.. Ei ole valinnut sinkkuutta.. kaipaa elämänkumppania.. kuulema..


    • Täyspäiväisesti

      Tällaisissa tapauksissa on aina muistettava, että anoppi joutuu olemaan itsensä kanssa koko elämänsä ajan. Muut sentään pystyvät lähtemään ja elämään elämäänsä ilman häntä.

    • dajm

      Jopa oli pöhlö vastaus. Itsensä kanssa joutuu olemaan jokainen ihminen, kukaan ei voi ketään sitoa itseensä, vaan jokaisen luota voidaan lähteä ja jokainen voi loppupeleissä joutua olemaan vain ja ainoastaan itsensä kanssa. Hyvin moni joutuukin. Ei ole olemassa ihmistä, jota "ilman ei voitaisi elää."

      Tämä on sitä paitsi erittäin terveellistä jokaisen oppia elämänsä aikana. Niin anopin, miniän kuin vävynkin ja jokaisen muunkin.

      • Täyspäiväisesti

        Olet siis samaa pölhöä mieltä kuin minäkin. Ihminen joutuu olemaan oma itsesä, ja jos ei opi, jos ei paranna tapojaan, jos ei ota opikseen, jos ei ymmärrä omaa parastaan, jää loppupeleissä osattomaksi läheistensä rakkaudesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      519
      4342
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3471
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2292
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      476
      2169
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      86
      1486
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1363
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      64
      1281
    8. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      102
      1276
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      64
      1188
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1134
    Aihe