Tyttäreni on menossa 7 luokalle ja haluaisi alkaa meikata. Annanko?
Saako 13.v tyttö meikata?
14
238
Vastaukset
- 5368
Jos halu on kova, siinä ei paljon sinulta kysellä. Keinot kyllä keksitään. Aika moni tuon ikäinen on jo aloittanut tai aloittaa meikkikokeilunsa.
Kasvattajana osaat varmaankin keskustella lapsen kanssa siitä, mitä kaikkea muuta asiaan liittyy kuin meikkien lätkiminen naamaan. Vältytään sitten niiltä meikkiövereiltä ja iho-oireilta. - 1357
Itse aloin samoihin aikoihin meikkaamaan, mutta äitini ainakin varmisti ennen meikkien saamista, että osaan myös hoitaa sitä oikein. Kannattaa ensin jonkin aikaa opetella tottumaan siihen ihonhoitoon ja tehdä siitä rutiini jonka jälkeen voi sitten pikku hiljaa tuote kerrallaan meikkaamaan.
- dios
Kyllä voi esim ripsaria ja huulikiiltoa,itse aloitin n15v.ja meikkaan aina.
- näyttää.pahalta
Näin miehestä meikatut näyttävät yököttäviltä sirkuspelleiltä tai oikeasti ainakin useimmiten tässä tarkemmin mainitsemattomasti joltakin paljon pahemmalta.
Kevyt luonnollinen meikki ei tee kenestäkään sirkuspelleä.. Ja sitä olisi hyvä opetellakkin, esim BB voidetta ja just ripsaria ni ohoo hyvä on. Vahvat meikit aiheutaa iho ongelmia ym, ne kannattaa jättää kaupan hyllylle heti :)
- pellejäkylläriittää
neitokainen.1983 kirjoitti:
Kevyt luonnollinen meikki ei tee kenestäkään sirkuspelleä.. Ja sitä olisi hyvä opetellakkin, esim BB voidetta ja just ripsaria ni ohoo hyvä on. Vahvat meikit aiheutaa iho ongelmia ym, ne kannattaa jättää kaupan hyllylle heti :)
"luonnollinen meikki" - ajatuksenakin takaperoinen. Jos on käynyt niin ikävästi, että on loukkaantunut, niin silloin voi tulla kyseeseen luonnolliseksi tekevä meikki eli sellaiseksi tekevä ettei sitä meikatuksi huomaakaan.
pellejäkylläriittää kirjoitti:
"luonnollinen meikki" - ajatuksenakin takaperoinen. Jos on käynyt niin ikävästi, että on loukkaantunut, niin silloin voi tulla kyseeseen luonnolliseksi tekevä meikki eli sellaiseksi tekevä ettei sitä meikatuksi huomaakaan.
Et näköjään tiedä meikkaamisesta/meikeistä mitään, juurikin arpien ym piiloon saaminen vaatii kunnon meikki kerroksen mistä ei saa luonnollista tekemälläkään..
- beethooven
Jos on muutoinkin äitiinsä tullut niin kyllä saa meikata jo sen ikäisenä?
- jokxxx
annahan olla kaI se gimma itse tietää
- jokxxx
se on hänen asiansa, oma tyttäreni pukeutuu mahd. seksikkäästi
- jokxxxx
tiedätkö että ns. stayup sukat räjäyttää miehen kun miehen?
- jokxxx
naisen kannattaa aina olla seksikäs
- jokxxx
onko tyttö omasta mielestään seksikäs?
- Xdp
Saa. Parempi tehdä luvan kanssa kuin salaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403017- 702517
- 1742344
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?332038- 181436
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?221373Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411366- 131259
- 101254
- 221231