neljästinaimisissa

olen ajautunut umpikujaan elämässäni, lyhyesti kertoen:

tutustuin toukokuussa nettitreffuulla mieheen ja kesäkuun alussa tapasimme ja olemme edenneet suhteessamme nopeasti: hän muutti luokseni elokuun alussa

mutta....

tietokoneen historian mukaan hän surffailee suomi24treffeillä ja hakee vuokra-asuntoja

tiesin hänen taustoistaan: ollut neljästi naimisissa ja hänellä on keskivaikea masennusdiagnoosi, johon lääkitys. ja lääkitys taas semmoinen että seksuaaliset halut ovat olemattomat; hän saa minut tyydytettyä sormillaan jne mutta perinteistä coitusta olemme harrastaneet vain kaksi kertaa ja sekin sinisen pillerina avulla

rakastan häntä kaikkine mielialanvaihteluihneen mutta tuo treffisivustoja ja asunnon vuokrausmahdollisuus on vaikeaa käsittää

mitä teen? olen nainen parhaass iässsä ja en jaksaisi petollista miestä enää yhtäkään
4103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos ihminen ollut neljästi naimisissa niin mitähän ajatuksia se sinussa herättää? Mikä mahtaa olla kyseisen henkilön kyky pitkään parisuhteeseen? Pitkään ja pysyvään? Oletko kysynyt mihin hänen aiemmat liitot on kariutuneet? Josko ottaisit selville ne aiemmat puolisot ja juttelisit heidän kanssaan, avautuisikohan ne sinunkin silmäsi? Et sinä voi ketään muuttaa vaikka miten haluaisit ja toivoisit! Mieti nyt ihan oikeasti!

Äänestä

Miehen historian perusteella ei kannata suuntaan tai toiseen tehdä päätelmiä. Paperilla "ihanne" voi olla kamala ja paljon kokenut voi olla paljon oppinut. Itse olen neljättä kertaa naimisissa oleva nainen, ja elänyt tässä onnellisessa suhteessa jo 12 vuotta. Olen siis hyvin kykenevä pitkään suhteeseen. Oli vain epäonnea matkassa aiemmin elämässä, ja rutkasti sinisilmäisyyttä.

Mutta se miten mies toimii NYT, on ratkaisevaa. Oletko varma nettitteffailusta? Voiko olla muuta selitystä? Entä kämpän haku, mistä tiedät? Oletko keskustellut näistä miehen kanssa?

Jos käy ilmi, että mies on epäluotettava sinua kohtaan, lopeta suhde. Miehen pitäisi tuolla elämänkokemuksella olla jo oppinut rehellisyyden merkityksen. Jos taas käy ilmi jokin muu selitys, voi teistä tulla läheisempiä. Rehti keskustelu on kaiken avain. Miestä et voi muuttaa.

Äänestä

Pakko kysyä, mikä hemmetin kiire oli taas muuttaa yhteen tuikituntemattoman ihmisen kanssa? Eikö miehellä ollut asuntoa ja katto piti pään päälle saada, ihan sama mistä? Tuo selittäisi että etsii nyt itselleen asuntoa, luuhaa sun luona niin kauan kuin kämppä löytyy. Voisiko olla näin?
Surffailee treffisivustoilla koska on addiktoitunut aina uuden seuran etsintään. Neljästi naimisissa, luulisi jo tietävän minkälaisen parisuhteen haluaa. Seksin harrastamisessa vain mielikuvitus on rajana. Eihän se ole pelkkää yhdyntää. Kieltäkin voi käyttää :).
Mutta oikeasti mä en tajua mikä saa ihmiset menemään yhteen vieraan ihmisen kanssa noin nopeasti. Ethän sä hänestä mitään tiennyt etukäteen. Vain sen mielikuvan, jonka hän itsestään loi ensin netissä. Ja kun kohtasitte, sä olit jo lätkässä miehen kirjoittelun perusteella. Menikö noin?
Mä en oikein tiedä, onko ihmiset rohkeita kun hyppäävät nopsaan saman katon alle vai puuttuuko heiltä itsesuojeluvaisto kokonaan. Toki vanhempana ihmisenä ajattelee, että kerranhan tässä vaan eletään ja yksin ei ole kiva olla. Mutta onko kivaa kerta toisensa jälkeen löytää itsensä suhteesta, jossa ei toista tunne yhtään? Mun mielestä ei. Aika rasittavaa.

1Äänestä

Tiedät vastauksen itse, älä edes hae täältä siunausta, sillä tiedät varsin hyvin, että vaikeuksia tulee riittämään. Olen elänyt erään tälläisen henkilön lähellä ja voin sanoa, että olen saanut mittani täyteen, sillä koskaan ei voi tietää, millaisen yllätyksen järjestää seuraavaksi. Ne yllätykset eivät todellakaan mitään hyvää oleet. Ajattelet tuota seksi asiaa, jätä se kokonaan pois ja anna hänen elää elämäänsä lääkäreiden avustuksella. Ystäviähän voi olla, mutta missään tapauksessa rakastavaisia henkisesti sairaan kanssa, jo nuo neljä entistä suhdetta kertovat, että ei onnistu. Älä edes yritä olla parantaja, sillä siihen et tule pystymään, tuhoat vain entistä enemmän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lisalisasadlisalisa kirjoitti:

olen ajautunut umpikujaan elämässäni, lyhyesti kertoen:

tutustuin toukokuussa nettitreffuulla mieheen ja kesäkuun alussa tapasimme ja olemme edenneet suhteessamme nopeasti: hän muutti luokseni elokuun alussa

mutta....

tietokoneen historian mukaan hän surffailee suomi24treffeillä ja hakee vuokra-asuntoja

tiesin hänen taustoistaan: ollut neljästi naimisissa ja hänellä on keskivaikea masennusdiagnoosi, johon lääkitys. ja lääkitys taas semmoinen että seksuaaliset halut ovat olemattomat; hän saa minut tyydytettyä sormillaan jne mutta perinteistä coitusta olemme harrastaneet vain kaksi kertaa ja sekin sinisen pillerina avulla

rakastan häntä kaikkine mielialanvaihteluihneen mutta tuo treffisivustoja ja asunnon vuokrausmahdollisuus on vaikeaa käsittää

mitä teen? olen nainen parhaass iässsä ja en jaksaisi petollista miestä enää yhtäkään

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu