Hautajaiset on tulossa ja kaapissa olisi musta mekko, jossa musta trikookangas ja sen päällä musta tyllimäinen verkkokangas. Muuten mekko on polvimittainen, pienellä kaula-aukolla, sekä lyhyillä hihoilla. Onko sopiva hautajaisiin?
Vastaukset 6
- itkettää
mikä sun suhde vainajaan?jos läheisin niin tottakai,jos ei niin ei ole kunnioittavaa vainajaa ja muita kohtaan keikistellä jos ei istu polvet ristissä.meen itse sopivalla tavalla mutten minihameessa,siis surevana henkilönä ja ei sitä itseään halua arkkuun kuin tyylikkäässä mekossa,,,trikookangas ei ole kyllä juhliin sopiva!!!!
- Gjkgfjkbl
Etkö osaa lukea? Aloitusviestissä sanoin, että mekko on polvimittainen.
- OsaaSuruusi
Kuulostaa täysin sopivalle hautajaisiin. Jos epäröit somisteiden ja meikin suhteen niin kannattaa pitää vaikka liian asiallisena. Kannattaa myös tarkistaa löytyykö sopivat kengät, kun haustaus tapahtuu kumminkin ulkona ja joutuu kävelemään jonkin verran. Tiedän ettet ole mikään lapsi joka ei osaa ajatella omilla aivoillaan mutta kun suree niin voi unohtaa itsestäänkinselviä asioita.
- kymmeniähautajaisia
Minulla oli viime hautajaisissa polvimittainen tyllihame (siis se hame on sitä tyllikangasta useassa kerroksessa alushame), maiharit ja musta neulepaita. Sitä edellisissä oli musta polvimittainen vekkihame, maiharit, neule ja nahkatakki.
Ei hautajaisiin mennä puvuilla koreilemaan, eli siisti musta vaatetus on aina hyvä valinta sinne. Siistillä tarkoitan vähän kaikkea muuta kuin esim. mustia collegehousuja/verkkareita tai paljettipaitoja, jotka muutoin ovat ok juhliin, mutteivat "kimaltelevuutensa" takia ehkä ihan hautajaisiin. Pieni määrä paljetteja tyyliin kauluksessa ei kyllä minua haittaisi kuitenkaan.
Yksissä hautajaisissa eräs kantajista oli punamustassa tuulitakissa (=esimerkki tyylittömyydestä) ja toisissa eräällä täti-ihmisellä oli päällään oranssi poncho (=esimerkki tilannetajuttomuudesta) eli kun tuollaisiin ylilyönteihin ei sorru, kaikki lienee menee hyvin.
Toki voi vähän myös miettiä, millaisia ihmisiä muu hautajaisporukka on: jos ollaan yleisesti ottaen "vähän sinne päin, ei se ole niin tarkkaa", niin sitten käy ns. rennompikin huolittelu, mutta jos koko suruväki on pilkuntarkkaa etiketinnussijaa, niin kannattaa ehkä panostaa todella tarkasti omaankin asuun, ettei kukaan paikallaolija katso aiheelliseksi pahastua.. Omasta mielestäni hautajaisissa ei kuitenkaan ole ideana ne vaatteet, vaan vainajan muistaminen. Musta arkivaatetuskin käynee. Olen nähnyt aika monet hautajaiset (varmaan kymmenet?) jo, eikä se ole koskaan ollut vaatetuksen suhteen niin pikkutarkkaa, kuin netissä annetaan ymmärtää.
Osanotto suruun vielä lopuksi! <3 - Marleena1980
Mun mielestä ei käy.Siistit mustat vaatteet.
- Marleena1980
Ei sovi .Parempi puku on yksinkertainen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1541422Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1281150Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216849- 64772
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57642- 34564
- 52562
- 46550
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187548En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä
Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o29532