Hautajaiset on tulossa ja kaapissa olisi musta mekko, jossa musta trikookangas ja sen päällä musta tyllimäinen verkkokangas. Muuten mekko on polvimittainen, pienellä kaula-aukolla, sekä lyhyillä hihoilla. Onko sopiva hautajaisiin?
Käykö tyllimekko hautajaisiin
6
704
Vastaukset
- itkettää
mikä sun suhde vainajaan?jos läheisin niin tottakai,jos ei niin ei ole kunnioittavaa vainajaa ja muita kohtaan keikistellä jos ei istu polvet ristissä.meen itse sopivalla tavalla mutten minihameessa,siis surevana henkilönä ja ei sitä itseään halua arkkuun kuin tyylikkäässä mekossa,,,trikookangas ei ole kyllä juhliin sopiva!!!!
- Gjkgfjkbl
Etkö osaa lukea? Aloitusviestissä sanoin, että mekko on polvimittainen.
- OsaaSuruusi
Kuulostaa täysin sopivalle hautajaisiin. Jos epäröit somisteiden ja meikin suhteen niin kannattaa pitää vaikka liian asiallisena. Kannattaa myös tarkistaa löytyykö sopivat kengät, kun haustaus tapahtuu kumminkin ulkona ja joutuu kävelemään jonkin verran. Tiedän ettet ole mikään lapsi joka ei osaa ajatella omilla aivoillaan mutta kun suree niin voi unohtaa itsestäänkinselviä asioita.
- kymmeniähautajaisia
Minulla oli viime hautajaisissa polvimittainen tyllihame (siis se hame on sitä tyllikangasta useassa kerroksessa alushame), maiharit ja musta neulepaita. Sitä edellisissä oli musta polvimittainen vekkihame, maiharit, neule ja nahkatakki.
Ei hautajaisiin mennä puvuilla koreilemaan, eli siisti musta vaatetus on aina hyvä valinta sinne. Siistillä tarkoitan vähän kaikkea muuta kuin esim. mustia collegehousuja/verkkareita tai paljettipaitoja, jotka muutoin ovat ok juhliin, mutteivat "kimaltelevuutensa" takia ehkä ihan hautajaisiin. Pieni määrä paljetteja tyyliin kauluksessa ei kyllä minua haittaisi kuitenkaan.
Yksissä hautajaisissa eräs kantajista oli punamustassa tuulitakissa (=esimerkki tyylittömyydestä) ja toisissa eräällä täti-ihmisellä oli päällään oranssi poncho (=esimerkki tilannetajuttomuudesta) eli kun tuollaisiin ylilyönteihin ei sorru, kaikki lienee menee hyvin.
Toki voi vähän myös miettiä, millaisia ihmisiä muu hautajaisporukka on: jos ollaan yleisesti ottaen "vähän sinne päin, ei se ole niin tarkkaa", niin sitten käy ns. rennompikin huolittelu, mutta jos koko suruväki on pilkuntarkkaa etiketinnussijaa, niin kannattaa ehkä panostaa todella tarkasti omaankin asuun, ettei kukaan paikallaolija katso aiheelliseksi pahastua.. Omasta mielestäni hautajaisissa ei kuitenkaan ole ideana ne vaatteet, vaan vainajan muistaminen. Musta arkivaatetuskin käynee. Olen nähnyt aika monet hautajaiset (varmaan kymmenet?) jo, eikä se ole koskaan ollut vaatetuksen suhteen niin pikkutarkkaa, kuin netissä annetaan ymmärtää.
Osanotto suruun vielä lopuksi! <3 - Marleena1980
Mun mielestä ei käy.Siistit mustat vaatteet.
- Marleena1980
Ei sovi .Parempi puku on yksinkertainen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15311031
- 535269
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452483- 312169
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131731Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421594Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311280Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351206Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s6956Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo98952