Äidin suku

Kiittämätön

Äidin puolen suku on perseestä, heti kun vanhenin ja sinisilmäisyys kaikkosi minusta, niin älysin, että nämä kaikkihan kokoajan moittii jos vaikka kerran huikkaan jotain keskusteluun väliin tai en jaksa kävellä heidän mukanaan pellolla ihmettelemässä miten vilja ja kukat kasvavat. Itsekäs olen silloin kun kerron omia kuulumisiani opiskeluistani ja tulevaisuuden ammatista. Muka minun on turhaa opiskella kemistiksi kun en heillekkään töitä tee. Nyt on pinna jo kireällä kun koko kesän joutunut sietämään niitä kun mummolassa oltu, missä on muitakin sukulaisia. Kolme päivää oltiin kaupungissa loman alettua eikä netti toiminut kunnolla mummolassa,joten pääsin edellispäivänä viimeksi puhumaan kavereilleni, kun palattiin kotiin. Tämä siis sen takia että suku painostaa perhettämme olemaan mummolassa. Välit on äitiini ja tämän sukuun jo huonontunut paljon, mutten onneksi ole yksin, veljeni tyttöystävääkin kohdellaan samalla tavalla ja ollaankin opittu nyt viettämään kaupungilla aikaa tämän ja veljen kanssa erossa tästä painajaissuvusta. Vältellään näitä muita sukulaisia nyt, kun kerran haluavat olla tuollaisia, koska en jaksa enää sitä että leimataan heti hyödyttömäksi ja kiittämättömäksi kakaraksi jos ei vaikka mene hakkaamaan perunoita maasta, enhän minä edes niitä syö ja ostan omat ruokani itse! Kertonut olen tästä myös kavereilleni ja heidän vanhemmilleen mielipiteitä kysellen ja heidän mielestään aika hullua. Jättäydyn kyllä ensi kerralla kaupunkiin mielummin vaikka väkisin, en halua enää tuonne helvetinkoloon palata. Viimeinen tippa oli kun eilen riitelin äidin kanssa, siinä sitten huusi päin naamaani, että ovat puhuneet paskaa musta ja mun ystävistä koko suvun kanssa aina kun en ole kuulemassa. Nyt pääsin yöksi nukkumaan kaverilleni koska olisin tehnyt pian jotain jota ei voisi enää perua.
Oman kämpän hommatessani katkaisen kaikki välit äidin puolen sukuun enkä kyllä enää mitään heille tiedota. Viimeksi kun sen tein siitä, että olin alkanut seurustelemaan, niin exääni arvostelivat. Voisivat ensin katsoa peiliin jos näkisi siellä totuuden. Antaa niiden vanhojen rusinoiden homehtua siellä metsän siimeksessä ihan rauhassa, niin puhun sillä aikaa heistä yhtä paljon paskaa isäni, veljeni, tämän tyttöystävän ja ja isän puolen suvun kanssa :)

1

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvähyvä

      Eipä tuollaista tarvitse sietää. Sitä saa, mitä tilaa, eli kyllä ne , joista pidetään, saavat seuraa, mutta ne, jotka ovat inhottavia, häviävät seurassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1682
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1498
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      943
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      879
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      831
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      796
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      740
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      738
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      720
    Aihe