Äidin suku

Kiittämätön

Äidin puolen suku on perseestä, heti kun vanhenin ja sinisilmäisyys kaikkosi minusta, niin älysin, että nämä kaikkihan kokoajan moittii jos vaikka kerran huikkaan jotain keskusteluun väliin tai en jaksa kävellä heidän mukanaan pellolla ihmettelemässä miten vilja ja kukat kasvavat. Itsekäs olen silloin kun kerron omia kuulumisiani opiskeluistani ja tulevaisuuden ammatista. Muka minun on turhaa opiskella kemistiksi kun en heillekkään töitä tee. Nyt on pinna jo kireällä kun koko kesän joutunut sietämään niitä kun mummolassa oltu, missä on muitakin sukulaisia. Kolme päivää oltiin kaupungissa loman alettua eikä netti toiminut kunnolla mummolassa,joten pääsin edellispäivänä viimeksi puhumaan kavereilleni, kun palattiin kotiin. Tämä siis sen takia että suku painostaa perhettämme olemaan mummolassa. Välit on äitiini ja tämän sukuun jo huonontunut paljon, mutten onneksi ole yksin, veljeni tyttöystävääkin kohdellaan samalla tavalla ja ollaankin opittu nyt viettämään kaupungilla aikaa tämän ja veljen kanssa erossa tästä painajaissuvusta. Vältellään näitä muita sukulaisia nyt, kun kerran haluavat olla tuollaisia, koska en jaksa enää sitä että leimataan heti hyödyttömäksi ja kiittämättömäksi kakaraksi jos ei vaikka mene hakkaamaan perunoita maasta, enhän minä edes niitä syö ja ostan omat ruokani itse! Kertonut olen tästä myös kavereilleni ja heidän vanhemmilleen mielipiteitä kysellen ja heidän mielestään aika hullua. Jättäydyn kyllä ensi kerralla kaupunkiin mielummin vaikka väkisin, en halua enää tuonne helvetinkoloon palata. Viimeinen tippa oli kun eilen riitelin äidin kanssa, siinä sitten huusi päin naamaani, että ovat puhuneet paskaa musta ja mun ystävistä koko suvun kanssa aina kun en ole kuulemassa. Nyt pääsin yöksi nukkumaan kaverilleni koska olisin tehnyt pian jotain jota ei voisi enää perua.
Oman kämpän hommatessani katkaisen kaikki välit äidin puolen sukuun enkä kyllä enää mitään heille tiedota. Viimeksi kun sen tein siitä, että olin alkanut seurustelemaan, niin exääni arvostelivat. Voisivat ensin katsoa peiliin jos näkisi siellä totuuden. Antaa niiden vanhojen rusinoiden homehtua siellä metsän siimeksessä ihan rauhassa, niin puhun sillä aikaa heistä yhtä paljon paskaa isäni, veljeni, tämän tyttöystävän ja ja isän puolen suvun kanssa :)

1

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sukurasite

      Eihän sitä ole pakko viettää aikaa ärsyttävien ihmisten kanssa, Suomi on vapaa maa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3394
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1984
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1729
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1527
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1508
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      9
      1391
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1377
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1227
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1125
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1102
    Aihe