SUOMEN TALOUDEN NÄKYMÄT HEIKENTYNEET ENTISESTÄÄN

ILKKA 8.8.2016

"Budjettia valmisteleva Orpo: Suomen talouden näkymät heikentyneet"

http://www.ilkka.fi/uutiset/kotimaa/budjettia-valmisteleva-orpo-suomen-talouden-näkymät-heikentyneet-1.2101262
13124
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

No niin ja tätä on jatkunut... pian kymmenen vuotta?

Koska pian on vuosi 2017 ja sehän alkoi 2008...

Mitään merkittävää muutosta asioiden muuttamiseksi parempaan
suuntaan ei tuona aikana ole tehty.

Äänestä

No, onko mikään ihme, jos talous on retuperällä. Tässä muutamia turhia tulhalailja, joita ilman asiat olisivat huomattavasti paremmin.

1. Pakkoruotsi pakotetaan jo 6:lla luokalla lapsille, se maksaa taas ja sen ylläpito se vasta maksaakin.

2. Matuja imuroidaan, Sipiliä niijaa ja kiittää EU:ta

3. Maataloustukea ei ohjata somppuakkojen bataattiviljelmiin Somaliaan vaan tuotetaan liikaa meijerituotteita, Yhdellä kansanedustajalla on suuri maitotila, tienaa metsineen ainakin sattumavuosin jopa yli 600 000 €.

4. EU-jäsenyys, suoraa rahaa tungetaan entisille eurokraateille kymmeniä tai satoja tuhansia euroja. MIstä sellaisiin määriin voi kenenkään rahat riittää? Puske töitä Sipilä ja avustaja sekä berneri, tehän sitä rahaa osaatte tuottaa, otetaan niistä ne puuttuvat verot. Me nautitaan, kun te raadatte, sen jälkeen, mitä syksyn leikkaukset ja rajat-auki-poliitiikka jätti enää tänne jäljelle. Raatakaa sipilä, avustaja ja berneri, raatakaa, keksimme teille raatajan laulun.

Äänestä
  • Tuo meijerituote-juttu vähän naurattaa, keksi nyt jotain uskottavampaa. Vai on kansanedustajalla suuri maitotila (kuka se on) .................KAMALAA!!!!:P

    Äänestä

  • Meijerituotteet sen vuoksi suurennuslasin alla, että juuri niissä on valtavat maatlaoustuet. EU määrää hintatason ja sitten Suomi muka maksaa sen mukaan, eli EU-ihmisoikeukisissa on aina muutama tonni lisää turhaa, koska Espanjaan ja Ranskaan menee myös. Ne tuskin siellä säästelevät EU:n varoja.

    Leppä sai suurimmat maataloustuet 2015 ja 2016 miehellä oli suurimmat tulotkin. Jospa hän tiputtaisi tuotannon tasoa, kun Venäjän myynti ei vedä, sekin taisi olla tuettua vientiä.

    En vastusta muuten, mutta kun matkustelee Euroopassa, joka maassa on kymmeniä juustolajeja, jogurtteja, muita juomia. Tuotantoa voisi harkita mm. tekstiilien kuituihin. Hommasta ei kehitetä varmaan mitään uutta. Siinä olis jotain, jos sompuille keksittäisiin paluumuutto ja viljelymenetelmät sekä lajisto. On ihmeellinen sakki, joka muhii ja hautoo omaa diasporaa, mutta ei tunne oman kotiseudun mitään.

    http://keskustelu.suomi24.fi/t/14367344/eu---on--tuho---suomelle

    Haku: "maataloustuki Jari Leppä 2016", "maataloustuki 2016"
    2015:
    http://www.savonsanomat.fi/kotimaa/Jari-Leppä-sai-kansanedustajista-eniten-maataloustukea/529385
    2014:
    http://www.kaleva.fi/juttutupa/politiikka/maataloustuki-kasvanut-tyottomyystukea-suuremmaksi/3174707

    Ranska ja Belgia on monen mielestä menettänyt jo valtion piirteet, youtubessa on videita, joissa niiden sanotaan olevan pelkkä paikka, jossa on samanmielisiä ja euro-valuutta, jota tuetaan.

    Äänestä

Tarvittaisiin Suomen kannalta järkeviä uudistuksia, mutta meillä mietititään ensin eu:n velvoitteita ja seuraavaksi kansallisia velvotteita ja sitten yritetään luoda joku kauhun tasapainoa ylläpitävä ratkaisu.
Suomen päättäjien pitäisi lähteä ajamaan asioita puhtaasti Suomen edun näkökulmaa silmälläpitäen ja ottaa sitten loka vastaan Brysselissä, niin ne muutkin tekee, eikä eu:sta ole mitään maata poispotkittu.
Nyt on vielä haastava neuvottelutilanne päällä, kun Brexit toteutuu. Jos siellä istutaan lehmänkengissä, niin velvoitteet eu:n suuntasn kasvaa reippaasti.

Äänestä
  • Kiitos, samat ajatukset, hyvä kommentti.

    Äänestä

No voi voi. Paras työvoima töissä. parhaat pomot pomoina. paras valtioministeri jne. Että ei ihme että menee huonosti.

Äänestä

odotetaan vaan rauhassa tuottavuusloikkaa/rikastusta jonka maahanmuutto luo. Minä ainakin olen luopumassa aktiivisesta työnteosta...yli 30v olen hulluna tehnyt ja nyt huomaan että turhaa on ollut!

Äänestä
  • Asiaa ei voi paremmin ilmaista. Sama tunnelma. Tuottavuusloikka on joku valuttakurssin veivaus ja Merkelin invaasion sisäänheitto.

    Äänestä

Kokoomjus ajaa Suomen alas. Orpo jatkaa Kataisen linjalla.

Äänestä

otetaan lisää elätti shakaaleja vaikka miljoona. shakaaleja hyysätään velka rahalla. kansaa kiristetään ja uhkaillaan. shakaalien persettä nuollaan.

shakaalit katkoo kauloja, kirveellä lyödään ohikulkijoita hengiltä, tyttö sai lasituopin naamaan , kun ei suostunut shakaalin himoja tyydyttämään.

valtion yhtiöt maksaa öky pomoille miljoonien liksaa ja miljoonien bonuksia.

entä eläkekatto. kerma perse eliitin öky eduista ja liksoista ei leikata yhtään. veronkierto jatkuu yhä, valtion korkein johto keulakuvana.

Äänestä

Orpon eukko toimii MAMU hyysärinä;on siinä meillä Valtiovarain ministeri orpo poika?? Et sinä minua osaa kusettaa temppuillasi Orpo,kyllä on vitsit vähissä kun akkasi tuo mamuja lisään tänne takapajulaan??Akkasi rikastuttaa yrittää kovasti tehdä Suomesta mamuvaltion??Kohta Suomi ajautuu hullun orvon takia kaatopaikaksi??

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Finnfaq2016 kirjoitti:

ILKKA 8.8.2016

"Budjettia valmisteleva Orpo: Suomen talouden näkymät heikentyneet"

http://www.ilkka.fi/uutiset/kotimaa/budjettia-valmisteleva-orpo-suomen-talouden-näkymät-heikentyneet-1.2101262

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu