Suvi Karhu vähättelee Tynkyn merkitystä

runkkaava.oinonen

https://twitter.com/Suvi_Karhu/status/762911498272378880?lang=fi

On se nyt vittu kumma juttu, että yht'äkkiä Tynkyllä ja Soini-Jugendilla ei olekaan mitään merkitystä persereikäpuolueessa, vaikka Tynkky istuu puolueen puoluehallituksessa nimenomaan nuorisojärjestön roolissa.

On toi Suvi Karhukin kummallinen selittelijä. Omaksi onnekseen sai mukatyöpaikan persereikien puoluetoimistosta kun pesti "puolueeseen kuulumattomassa" Soini-Jugendissa loppui.

5

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyrrätakkien-ps

      Fixit kansanäänestysaloitteen tiimoilta persut hehkuttivat kautta maan, kuinka tärkeä henkilö Tynkkynen on persupuolueen ja jopa koko Suomen kannalta. Monet persut olivat valmiita hurraamaan Tynkkysen peräti ps puheenjohtajaksi Soinin paikalle. Nyt kun asiat (Tynkkyspuheet ja fixitaloite) ovat menossa mönkään, alkoikin taas kaksinaaminen, persumainen vähättely. -Persujen takkien hyrräämiselle ei näy loppua.

      http://www.uusimaa.fi/artikkeli/418454-tynkkysen-fixit-kansalaisaloite-hyytyy-hyytymistaan-eilen-vain-20-allekirjoitusta

    • koirannussija.teneriffa

      Tynkkynen on puolueen nuorisojärjestön puheenjohtaja ja puolueen puoluehallituksen jäsen juurikin sen takia, että sattuu olemaan ko. nuorisojärjestön puheenjohtaja. Miten Suvi Karhu voi väittää, ettei Tynkkysellä ole mitään merkitystä tai roolia persereikäpuolueessa??

    • niin.persumaista
      • anaali-tossavainen

        Tynkkynen öyhötti lähestulkoon samanlaisia juttuja ollessaan sen lyhyen ajan persereikäpuolueen kolmantena varapuheenjohtajana. Hänet olisi voitu ottaa esitutkintaan senaikaistenkin jutujen perusteella, mutta ilmeisesti kukaan ei tehnyt tutkintapyyntöä tai rikosilmoitusta.

        Tynkkysen ura puolueen kenttän eli puoluekokouksen valitsemana kolmantena puheenjohtajana jäi lyhyeksi, koska ilmeisesti Soini pakotti Tynkyysen eroamaan tehtävästä. Soini-Jugendin puheenjohtajana Tynkkynen tarvitsi suhteet emopuolueen johtoon, joten hän joutui alistumaan tähän Suomalaisessa poliittisessa historiassa ilmeisen ainutlaatuiseen puoluedemokratian loukkauumiseen.


    • Nyt voi taas kaivaa popparit esille, ku tarjolla on Tynkkysen kujajuoksu :DDD

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      70
      17783
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      45
      5551
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      304
      2970
    4. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      45
      2726
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      178
      2506
    6. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      9
      2090
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      25
      1975
    8. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      12
      1812
    9. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      141
      1742
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      411
      1648
    Aihe