leuanveto/ohjelma nollasta lähtee

kysymyksiä_

Osaisiko kukaan kertoa leuanvetoon soveltuvan ohjelman, jolla leuanveto tuloksen voisi parantaa nollasta johonkin yhden ja kymmenen välillä?

17

1513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voittamaton_ohjelma

      Vedä joka päivä yksi enemmän kuin eilen. Jos ei onnistu, niin vedä tuplamäärä edelliseen päivään verrattuna.

    • TarviitHabaa

      Harjoittele ensin ylätaljalla vetoja kapealla otteella, hauista, jne.. sen jälkeen kun on tullu vähän lihasmassaa käsivarsiin, kokeile meneekö leukoja.

    • kysymyksiii

      Entä pelkällä kotitreenillä?

      • älä_hoppuile

        Ei ole mitään oikotietä, yhden leuan kun jaksaa vetää niin kohta meneekin jo kaksi. jne.
        Säännöllinen treeni on kaiken a ja o.


    • PäläPäläPälä

      Käykö normaali jumppakuminauha avustetun leuanvedon harjoitteluun?

      • Keksinpä.muutaman

        No jos saat siitä apua, että nousee, niin toki se silloin käy. Voisi luulla, että tuohon löytyy valjaitakin kuminauhoilla jostain netistä, mutta tiedä häntä.

        En ole ikinä nollasta aloittanut leukoja, mutta pientä hyppyapua voi ehkä hyödyntää, ja sitten ylä- tai alapäästä vajaita toki (molempia siis, niin treeni monipuolisempaa). Ukkoa voi pyytää jeesaamaan jne. Levytangolla tai käsipainoilla hauista (sellaiset naisten vinyylipainot ei taida hirveästi auttaa), mutta latissimus dorsit selässä eivät siitä vahvistu. Kulmasoudussa kyllä.

        Kokeilla voisi varmaan myös varpaat tuolin reunalla tuomassa kevennystä. Kerro jos nuo toimivat.


    • Roiku_tangossa

      Opettele aluksi roikkumaan tangossa kahdella kädellä.
      Totuttelet siihen "kipuun". Sekä myötä että vastaotteella.
      Leukoja ei voi tehdä jos ei pysty roikkumaan tangossa. Aluksi muutama sekunti kerrallansa roikuttelet. Venyttelyjä ja käsien ravisteluja ja taas koetat roikkua muutaman sekunnin.
      Toistat roikkumissessiot useamman kerran päivässä, että kroppa tottuu kipuun.
      teet pientä keinuttelua edes takaisin.
      Jos tanko/rekki on riittävän matalalla niin voit ottaa kuormitusta vastaan jaloillasi,
      kun roikuttelet tangossa.
      Jossain vaiheessa siirryt myös leukojen vetelyyn. Aluksi yksi ja sitten aina enempi kun voimat ja sitekeys kasvaa. Tangossa roikkumista tulee aina tehdä yhtenä osana leuanveto harjoittelua. Mitä pitempään kykenee tangossa roikkumaan sitä todennäköisemmin leuanvetomäärät lisääntyvät. Leuanveto on ennen kaikkea sitkeyslaji. Jos tehdään lisäpainoilla, niin laji vaatii myös voimaa.

    • PäläPäläPälä
    • Roiku_tangossa
    • tytön_tyllerö

      Voisiko joku englantia paremmin osaava kääntää tuon edellisen tekstin suomeksi, itse kun en osaa kieliä niin hyvin?

    • tytön_tyllerö

      Siis pääpiirteittäin-

    • tytön_tyllerö

      Ensimmäisen kohdan ymmärsin jotakuinkin (siinä siis kehotetaan siirtymään seuraavaan harjoitukseen kun kykenee roikkumaan yli puoli minuuttia), mutten ymmärrä sen jälkeen tulevia harjoitteita. Voisiko joku auttaa asian suhteen?

    • Mr_Strongman

      Ok. Tässä lyhkäisesti tiivistettynä.

      Jos on kropassa ylipainoa, niin ensin kannattaa laihduttaa. Ainakin helpottaa alkuun pääsyä.
      VAIHE 1: Roikunta
      Roikuntatreenaus. Tavoite vähintäin 30 sekuntia. Kehitetään puristus/tartuntavoimaa.
      Tehdään osana muuta kuntoharjoittelua. Aloitetaan roikkumisella.
      Vastaotteella (sormet itseesi päin). 25-35 leveä ote tangosta.
      Roikutaan kädet täysin suorina. Niin kauan kuin pystyt. Sitten tehdään välillä muuta treeniä. ja taas toistetaan roikunta. Tehdään siis useampi roikuntasuoritus muun kuntotreenin osana. Useampi kerta viikossa (yli 3 päivänä vähintäin)
      Juom! Jalat kannattaa pitää hieman ristissä kuten kuvassa 1 näytetään. Se helpottaa/tehostaa suoritusta.
      Kun kykenet roikkumaan vähintäin 30 sek niin vasta sitten siirry vaiheeseen 2.

      VAIHE 2: Osittaisleuanveto
      Tavoite: 10 perättäistä osittaisleuanvetoa (koukistusta)
      Aluksi roikutaan kädet suorina. Sitten nostetaan (koukista) 5-10 cm ylöspäin pohjatasosta . Kun ollaan 5-10 cm noustu, niin jäädään siihen asentoon roikkumaan. Ei päästetä heti alas vaan pinnistellään 2-3 sek ja vähittellen lasketaan kädet suoriksi. Kun kykenet tekemään perätysten 10 kpl osittaisleuanvetoja (koukistuksia ) siirry vaiheeseen 3.

      VAIHE 3: NEGATIIVISEN VEDON TREENI
      Aseta laatikko tai penkki leuanvetotangon eteen (Alle)
      Nouse penkin päälle ja ota tangosta leuanveto-ote vastaotteeella (sormet itseesi päin). Nouse pois penkin päältä. Leuan pitäisi olla vähän tangon yläpuolella. Lasketaan kädet hitaasti suoriksi ala-asentoon pinnistellään ja jarrutellaan koko ajan. Treenataan tätä kunnes pystyt tekemään 6 negatiivista laskua perätysten ylhäältä alas kädet suoriksi.
      Kun pystyt tekemään vähintäin 6 negatiivista laskua alas ( plus 30 sek. roikkumisen osaat) niin sitten pidetään viikon paussi leuanvetotreenistä, jotta lihakset rauhoittuvat ja toipuvat.

      VAIHE 4: JÄNNITETTY ROIKUNTA yläasennossa
      Laatikon päällä olessasi. Tartu tankoon ja pidä leuka tangon yläreunassa. Nouse pois laatikon päältä.
      Roiku tässä ylä-asennossa niin kauan kuin pystyt (väsyt). Sitten laske hitaasti alas koko ajan pinnistellen ja jaruttaen. Tehdään vain yksi kerta muun kuntoilun alussa. Ei enempää. Treenaa kunnes pysty roikkumaan yläasennossa 30 sekuntia.
      Sitten vasta on ensimmäisen leuanvedon vuoro.

      ENSIMMÄINEN LEUANVETO:
      Pidä muutaman päivän tauko (lihakset toipuvat)
      Nyt ei enää penkin päältä ollenkaan.
      Tartu tankoon vastaotteella (25-35 cm)
      Ole päättäväinen. Tämä on ensimmäinen LEUANVETOSI. Runttaa.
      Onnistut varmasti. Jos pystyt tee myös se toinen. Todennäköisesti 2 menee helposti.
      Tästä se alkaa.

      • Kippari_Kalle

        Nuo staattiset roikunnat ei taida olla kovin tehokkaita verrattuna tavalla tai toisella kevennettyihin leukoihin... No ote vahvistuu kyllä, mutta muuten.


      • Mr_Strongman
        Kippari_Kalle kirjoitti:

        Nuo staattiset roikunnat ei taida olla kovin tehokkaita verrattuna tavalla tai toisella kevennettyihin leukoihin... No ote vahvistuu kyllä, mutta muuten.

        Eihän ne ole staattisia roikkumisia. Jos ymmärsit oikein. Vain se eka setti on jotenkin sitä, kun aloitetaan ja tavoitellaan 30 sekunnin roikkumista. Voi se olla 20 sekuntiakin. Se roikkuminen on kuitenkin kaiken lähtötila. Sillä kehitetään se pohja, että koura ja ranne pitää ja muutenkin saadaan sitkeyttä käsivarteen ja koko kroppaan. Kestetään kipua. Siihen voi mennä aikaakin. Myös paikat venyvät. Etenkin tuo negatiivisen voiman ( vs. isometrinen harjoittelu) kehittämisen setti on todellista rautaa. Usko pois. Toimii myös erilaisilla käsipainoilla harjoitellessa. Itse en usko mihinkään kevennettyihin leukoihin kumeilla. Saahan niinkin tehdä, mutta se ei ole paras tapa ollenkaan. Leuanvedot on vain yksi osa kuntoilua ja voimatreenejä. Pelkästään tekemällä leukoja ei päästä pitkälle jos lihaksisto on heikko. Burpee, lankut,kyykyt,askelkyykyt ovat erinomaisia kuntoilutapoja, joita voit tehdä kotona. Ei tarvitse mennä GYM salille.

        Homman idea on se, että halutaan toteuttaa se ensimmäinen leuanveto koskaan omassa elämässä. Lapsuuden iässä helppoa. Aikuisena todella vaikeata. Siihen päästään vain vaihe vaiheelta askeltaen. Mihin tuossa tarvitaan leuanvetoa keventäviä kuminauhoja ?? Vetokumeja saa toki vedellä. Se vahvistaa käsivarsia.

        On runsaasti ihmisiä, jotka eivät kykene edes roikkumaan tangossa edes yhtä sekuntia. Lähtötaso on silloin hyvin hyvin vaatimaton. Silloin kannattaa pitää rekkitanko niin alhaalla, että roikkuu tangosta jalat/tossut lattiaa koskettaen. Sekin vahvistaa kouraa,ranteita,yläkroppaa. Vähitellen ja vaihe vaiheelta edetään. Itseään ei saa vahingoittaa. Heikot lihakset ja jänteet repeävät helposti ylikuormitettaessa.

        On niitäkin, jotka pystyvät tekemään pikaisesti häthätää 10 leukaa, mutta eivät kykene roikkumaan, kun sen max 30 sekuntia tangosta. Leuanvetokehitys pysähtyy siihen 10 leukaan, kun ei jaksa roikkua tangosta pitempään. Menee nopeasti hapoille kansankielellä sanottuna.
        Erilaiset leuanvetoa keventävät kumit saattavat jopa tuudittaa helppouteen, kun ei tarvitse ponnistella riittävästi. Leuanvetoon ei ole oikoteitä.

        BTW ! Joillakin naisilla on hennot (lintumaiset luut) sormet ja ranteet, että on oltava todella varovainen, ettei tule murtumia. Hosua ei saa.


    • Leuanveto

      Paranee vain leukoja vetämällä ja siihen ei auta kuminauhat eikä muut hilavitkuttimet eikä pokemonien kerääminen.

    • intermilani

      Ei mitään apuharjoittelua. Ei mitään apupainoja. Vedin teininiä joskus 30x, sen korvilla kateelliset keskeytti. Nyt >50v aloitin niin, että 3x5 joka salikäynti. Sitten myöhemmin nyt 3x10 joka kerta. aloitin just 15x 2x10x. Maksimia en testannut. Aina myötänä, joskus kapealla kädet yhdessä jos mahdollista (helpompaa).

      Juniori katsoi vieressä vissiin näytti sedän vetämänä helpolle ja tuli tangolle, ei saanut yhtään. Eilen ikätoveri tuli perässä ja sai hikisen ykkösen.

      Säännöllinen harjoittelu 2-3x viikko. Vahvistaa selkää ja yläkroppaa eikä penkkihirmut osaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      148
      2879
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      367
      2037
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1767
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      37
      1722
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1411
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1213
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1173
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      328
      955
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      938
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      782
    Aihe