Ensimmäinen gynekologikäynti

Olin ensimmäisellä gynekologikäynnilläni vuoden vaihteessa. Halusin myös vaihtaa ehkäisypillerini, koska nykyiset eivät sopineet. Kerroin, että painoni oli noussut aloitettuani pillerit ja että mielialan vaihtelut olivat liian voimakkaita. Gynekologini ei uskonut, että painoni olisi noussut sen takia että pillerit lisäävät ruokahalua. Hän oli sitä mieltä, että "olet selvästikin ylipainoinen" (painoni on painokartan mukaan normaali).
Gynekologini komenteli minua kokoajan ja kun lähdin minulla oli melkein itku kurkussa. En olisi uskonut, että lääkärit voivat kohdella potilaita niin törkeästi.
Kannattaisiko valittaa kyseisestä lääkäristä? (Olen 17-vuotias)
5612
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itse kävin ekan kerran gynellä ollessani myös 17 vanha, tosin nyt täytän jo 23... Mutta siis itselleni ensimmäinen e-pillerimerkki aiheutti niin kovat kuukautiskivut että konttasin menkkojen alkaessa makkarista keittiöön hakemaan särkylääkettä. Puhuin siitä samalle gynelle kun kävin hänen luonaan pillerimerkkiä vaihtamassa.Hän vain piti päänsä ettei se ole mahdollista koska yleensä e-pillerit lieventävät kipuja. Hieman nieleskellen gyne sitten kirjoitti reseptin toisiin pillereihin.

Sama gyne kyseenalaisti sen että poikaystäväni ei millään voi olla uskollinen minulle että minun pitäisi ottaa myös se huomioon että hän olisi käynyt vieraissa!!!! uskomatonta.

Välillä tuntuu olevan ihan sopivaa muistuttaa lääkäreitä että työn pitäisi olla myös inhimillistä eikä pelkästään rutiinia. Jokainen potilas on oma yksilönsä eikä tosiaan mene tietyn kaavan mukaan. Jos olosi helpottuu niin tee ihmeessä valitus, tai ainakin huomauta lääkärille hänen käyttäytyneen tökerösti. Tsemppiä!

Äänestä

Miten oot saanu pilsut ilman gynekäyntiä? Ei meilläpäin tulis kuuloonkaan..

Äänestä
  • Mä sain ekat pillerit niin että varasin ajan ehkäisyneuvolasta. Juteltiin ja lääkäri sanoi mikä merkki voisi sopia. 3kk kokeilin niitä ja sitten ekaa kertaa gynelle. Eikai tuo mitenkään tavatonta ole? Ainakaan sen mukaan mitä olen kuullut..

    Äänestä

  • Teris kirjoitti:

    Mä sain ekat pillerit niin että varasin ajan ehkäisyneuvolasta. Juteltiin ja lääkäri sanoi mikä merkki voisi sopia. 3kk kokeilin niitä ja sitten ekaa kertaa gynelle. Eikai tuo mitenkään tavatonta ole? Ainakaan sen mukaan mitä olen kuullut..

    Jokaisella kunnalla näyttää olevan omat tapansa asioiden hoitamiseen ja tuskin mikään niistä on väärä. Mä varasin myös aikoinani ajan ehkäsyneuvolasta kun halusin pillerit. Silloin multa otettiin papa ja sain pilsut tosin vasta lääkäriltä kun papa oli tutkittu. Sen jälkeen oon yleensä hoitanut reseptien uusimiset ja ehkäsyyn liittyvät asiat ehkäsyneuvolassa. Myös papa on aina otettu ehkäsyneuvolassa.

    Äänestä

  • Kun hain ensimmäiset pillerini, olin varannut ajan ehkäisyneuvolasta. Siellä sitten juttelin e-neuvojan kanssa ja hän antoi minulle kolmen kuukauden pillerit ja kehoitti varaamaan gyne ajan kolmannen kuukauden aikana, että voin myös vaihtaa pilleri merkin jos harjotuspillerit eivät sovi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nova kirjoitti:

Olin ensimmäisellä gynekologikäynnilläni vuoden vaihteessa. Halusin myös vaihtaa ehkäisypillerini, koska nykyiset eivät sopineet. Kerroin, että painoni oli noussut aloitettuani pillerit ja että mielialan vaihtelut olivat liian voimakkaita. Gynekologini ei uskonut, että painoni olisi noussut sen takia että pillerit lisäävät ruokahalua. Hän oli sitä mieltä, että "olet selvästikin ylipainoinen" (painoni on painokartan mukaan normaali).
Gynekologini komenteli minua kokoajan ja kun lähdin minulla oli melkein itku kurkussa. En olisi uskonut, että lääkärit voivat kohdella potilaita niin törkeästi.
Kannattaisiko valittaa kyseisestä lääkäristä? (Olen 17-vuotias)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu