Jos kaikilla saksalaisilla olisi ollut Sturmgewehr

Rynnäkkökivääri aseenaan tammikuussa 1944, niin olisiko sillä ollut enää vaikutusta sodan kulkuun???
9102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Saksa olisi voittanut sen jälkeen sodan. Jenkkiapinat. ryssät ja liittouman joukot olisi kaikki tapettu.

Äänestä

Kai ne olisi tarvinnut yhtä sun toista muutakin. Ei siinä enää pelkkä rynkyllä räiskiminen olisi auttanut.

Äänestä

olisi pitänyt olla jo paljon aikaisemmin.

Äänestä

Rynnäkkökiväärillä ei olisi ollut mitään vaikutusta sodan lopputulokseen. Ja hyvä niin. Saksan voittaessa II maailmansodan monet kansat olisi tapettu sukupuuttoon.

Äänestä

Saksalaisilla ei ollut järkeä. Jos niillä olisi ollut edes hitusen verran järkeä ne olisivat heti tappaneet kaikki natsijohtajat. Omat natsijohtajat toivat saksalaisille tappion ja paljon turhaa surua.
Kummatkin sodat, 1. ja 2. maailmansota oli saksalaisille aivan turhaa sotaa. Kumpikin sota hävittiin ja viimeisessä saivat "kunnolla ansaitusti turpiin" .
Eräät brittikomentajat olivat sitä mieltä, että Saksa pitäisi pommittaa kivikauteen.
Jenkit alkoivat armahtaa saksalaisia ja ryhtyivät Marshall tukeen ja tämän seurauksena Saksa on nyt Euroopan talouden veturi uutta sotaa varten.

Olihan se jo lähellä Berliinin ja Kuuban kriisien aikana.

Äänestä

Mielenkiintoinen ase, vähän lyhyt patruuna. Mites tuo vertautuu ampumaetäisyyksillä RK:n ja M-16:n vastaaviin? (jotka luokkaa 300 m liikkuvaan ja 500 m paikallaan olevaan kohteeseen, NATO-kaliiperilla vähän vähemmän. Oletan, että jälkimmäinen matka lähinnä kärsii.)

Luotettavuus paskassa rämpiessä?

Äänestä

V2-ohjusta kun oltaisiin vielä vähän kehitelty paremmaksi, niin sodan suunta olisi muuttunut. V2-kehitystiimissä oli desantteja mukana, mikä viivästytti kehitystyötä. Harmi näin jälkikäteen.

Äänestä

"Omat natsijohtajat toivat saksalaisille tappion ja paljon turhaa surua. "

Kyllä olisi ollut syytä tehdä se puhdistus täällä meilläkin....
Muutamalle pahimmalle natsihurrille kyyti sinne emåmaahansa rååtsiin, niin tilanne olisi rauhoittunut kummasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fhjjjgfhbbb kirjoitti:

Rynnäkkökivääri aseenaan tammikuussa 1944, niin olisiko sillä ollut enää vaikutusta sodan kulkuun???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu