barbara helsingius

okkigaam

Koneestani puuttuu ääni, enkä osaa ruotsia
Nostalgisesti muistelen yhtä lauluistaan joka oli sanoiltaan sekä melodialtaan kaunis. Soitettiin usein radiossa 1960 luvulla.

6

395

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • stardustO9
      • stardustO9

        Ja oli tietysti "Neljä Vahvaa Tuulta" ja jotenkin muistelen, että olisi laulanut myös "Höstvisa (skynda att älska)" mutta sitä ei netistä Barbaran esittämänä löydy.


    • okkigaam

      viisaat ovat katsonet, tutkineet ja sanoneet että kone on poistanut itse itsestään äänen???!!!
      Muistaakseni hän esiintyi Vt säestäessään itseään kitaralla ja lauloi sen laulun. Onko tuo Höstvisa ---Syys laulu.

    • stardustO9

      Onhan hän laulanut useita lauluja kitaralla säestäen (suomeksi, ruotsiksi, englanniksi ja norjaksi). Miten olet sitten ajatellut laulelon kuunnella? Lainata levyn kirjastosta? (näyttäisi siltä, että Tikkurilan kirjastossa olisi - en ole varma kun en oikein osaa käyttää tuota Helmet'iä)

    • okkigaam

      LYTYI etsin väärällä artisti nimellää Kyseessä on MARJTTA LEPPÄNN ja ONNI
      Suosittelen.

    • äänittäjä

      Hän oli kuuluisa kovaäänisistä pieruistaan studiossa, monet laulut jouduttiin äänittämään uusiksi kun hän päästeli kaasua ja nauroi itse päälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      88
      2872
    2. Mitä haluaisit sanoa naiselle!?

      ☺️.
      Ikävä
      67
      1006
    3. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      70
      959
    4. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      273
      826
    5. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      136
      786
    6. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      57
      726
    7. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      72
      661
    8. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      15
      636
    9. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      46
      635
    10. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      39
      632
    Aihe