Koneestani puuttuu ääni, enkä osaa ruotsia
Nostalgisesti muistelen yhtä lauluistaan joka oli sanoiltaan sekä melodialtaan kaunis. Soitettiin usein radiossa 1960 luvulla.
barbara helsingius
6
395
Vastaukset 6
- stardustO9
Ai, eikö koneessasi ole edes kuulokeliitäntää - niillä ehkä kuuluisi.
Minusta kaunein Barbaran kappaleista on "Får jag lämna några blommor" (Suomeksi Anki, Bosse ja Robert: Saanko ruusut sulle jättää)
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/02/01/barbara-helsingiuksen-tumma-aani-syvensi-1960-luvun-suomifolkia- stardustO9
Ja oli tietysti "Neljä Vahvaa Tuulta" ja jotenkin muistelen, että olisi laulanut myös "Höstvisa (skynda att älska)" mutta sitä ei netistä Barbaran esittämänä löydy.
- okkigaam
viisaat ovat katsonet, tutkineet ja sanoneet että kone on poistanut itse itsestään äänen???!!!
Muistaakseni hän esiintyi Vt säestäessään itseään kitaralla ja lauloi sen laulun. Onko tuo Höstvisa ---Syys laulu. - stardustO9
Onhan hän laulanut useita lauluja kitaralla säestäen (suomeksi, ruotsiksi, englanniksi ja norjaksi). Miten olet sitten ajatellut laulelon kuunnella? Lainata levyn kirjastosta? (näyttäisi siltä, että Tikkurilan kirjastossa olisi - en ole varma kun en oikein osaa käyttää tuota Helmet'iä)
- okkigaam
LYTYI etsin väärällä artisti nimellää Kyseessä on MARJTTA LEPPÄNN ja ONNI
Suosittelen. - äänittäjä
Hän oli kuuluisa kovaäänisistä pieruistaan studiossa, monet laulut jouduttiin äänittämään uusiksi kun hän päästeli kaasua ja nauroi itse päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1071317Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.137804Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197740Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47707Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!32695- 69682
- 47630
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59555Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29541Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102530