ajella,talvella kesärenkailla,eli ns kitkarenkailla. Täytyy olla tosi umpiluu,joka väittää,että ilman nastoja pärjää hyvin Suomalaisen talven yli. No jokuhan tietysti pärjää kesärenkailla,kun ajelee vain Hesan keskustassa,mutta kun lunta tulee Hesassa viisi senttiä,niin liikenne on jumissa,syy kitkat eli kesäpyörät alla. Minun mielestä nastaa pyöriin,eikä leikitä.
Venäläistä rulettia
Suomessa
14894
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
fiksu mielipide tuossa edellä!
no mä oon ajellut viitisen talvea kitkoilla, ja erittän hyvin on pärjätty. asustelen ja ajelen täällä kaakkoisessa suomessa.
Pariin kertaan on tullut "hyväkuntoisilla" nastarenkailla käytyä ojassa, kun luottaa niihin liikaa.
Kitkoilla, jopa huonoilla käytetyillä saksankitkoillakin pärjäsi mainiosti kun osaa ajaa niillä.
Kitkarenkaat varoittaa hieman epämääräisemmällä käytöksellä kun on liukasta ja koejarrutuksella voi vielä varmistua siitä että nyt on normaali talvikeli ja tie on hieman kiillottunut.
Kyllä kitkarenkailla pärjää suomen talvessa missäpäin hyvänsä.Ajellaan kelin mukaan ja ennakoidaan tilanteet.Ne jotka ei pärjää niin kävelee sitten tuulessa ja tuiskussa!
Miksi ajaa kitkoilla? Miksi?!!
Etelä-Suomen talvi on mitä on, eli lumessa ajamaan et pääse oikeastaan koskaan. Jäisellä tiellä sitäkin enemmän. Ja jäisellä tiellähän nuo kitkat on ihan paskat!! Aivan turha väittää jotain muuta.
"Ajellaan kelin mukaan ja ennakoidaan tilanteet" eli tingitään ajomukavuudesta, ajetaan hitaammin ja epävarmemmin.
Kitkoilla varmasti pärjää Suomen talvessa, mutta siihen pitää sitten asennoitua em. tavalla.
Ja loppujen lopuksi mitä kitkan hyvät puolet todella ovat?
Joka aamu näkee niitä, jotka ennakoi. Ne on niitä, jotka ajavat kahdeksaakymppiä satasen alueella ja kaikki muut joutuvat ohittamaan.
pois perslävestä niin näet niitä, jotka eivät ennakoi. Ne ajavat aina sitä samaa satasta 'satasen alueella' ja painavat sutena pöpelikköön, kun kelit on mitä on.
Vain yksi joka säätää siellä seassa ollen se nopein ja paras. Kun hän sitten laittaa autonsa kaiteen kautta kolareiden muiden kanssa jonkun päätien liikenteen seis kolarin muodossa aamuruuhkassa! Vauhti loppuu toisen auton perään, todella ja liian yleistä.
Mutta ennakoin jo ennen kuin ette edes kerkiä kommentoida.
Täällä turun seudulla on pärjännyt vallan mainiosti kitkoilla, kun on jatkuvasti kesäkelit. Mitä ihmettä tekee niillä nastoilla, kun ei ole talvea? Kysynpä vaan! Vettä sataa joka perkeleen päivä!
Vaihdoin autoa lokakuussa ja sain perintönä kitkarenkaat auton mukana. Ovat toimineet todella hyvin, varsinkin lumella (silloin harvoin, kun sitä on). Olin itsekin aluksi skeptinen kitkarenkaiden suhteen. Myös seuraavat talvirenkaani ovat kitkat!!!
P.s. Kesäkelillä kitkat pitävät paremmin, kuin nastarenkaat!
Ei tarttis kirjoitellakaan tänne. Kesärenkailla ja kitkarenkailla on eroa, kuin kesällä ja talvella. Olen joskus itsekin erehtynyt kuvittelemaan, että uudet kesärenkaat ajavat kitkarenkaan asian. Onneksi ei käynyt kuinkaan. Kitkarenkaita moittivat yleensä ne, joilla ei niistä mitään kokemusta ole, kuten tämän keskustelun avaaja.
Kysymyksessä oli renkaista,kitkat/nastat. Sinähän Zunami tunnut olevan oikein tietäjä tyyppiä,kun tiedät sanoa minkälaisilla renkailla keskustelun aloittaja on ajellut.Kokemusta renkaista on kertynyt 30 vuoden aikana,vaikka muille jakaa,takana yli miljoona kilometriä.Tähän mahtuu niin,kitka kuin nastarenkaitakin,luottamukseni on näin talviaikaan,vaikka vettä on sadellut,nastarenkaan puolella. Ps, lueppas tarkemmin aloitukseni,mainitsin,ja tarkoitin kitkasta,sehän on kuin kesärengas ei pidä yhtään märällä jäällä.
"No jokuhan tietysti pärjää kesärenkailla,kun ajelee vain Hesan keskustassa,mutta kun lunta tulee Hesassa viisi senttiä,niin liikenne on jumissa,syy kitkat eli kesäpyörät alla."
Kyllähän se on taivahan tosi ettet ole nykyaikaisella kitkarenkaalla ajanut kun vertaat niitä kesärenkaaseen. Aloituksessasi nimenomaan sanoit vaikeuksia tulevan kun Helsinkiin sataa 5cm lunta. Juuri lumella ne kitkat ovat parhaimmillaan.
Totta on, että kitkarengas ei pidä hyvin märällä jäällä, mutta ei pidä nastarengaskaan, varsinkaan kulunut sellainen, joilla suurin osa kuitenkin ajaa. Vertaus kesärenkaaseen tässä yhteydessä osoittaa täydellisen tietämättömyytesi rengasasioista.
Totta on myös se, että rannikkoseudun vaihteleviin talvikeleihin sopii parhaiten nastarengas, kitkarengas sisämaan lumikeleihin.
Nykyajan kitka ja kulunut nastarenkas ovat yhtä hyviä/huonoja märällä jäällä,siinä sinulle tietovalistusta. Totta oli vain minun kohdistunut arvostelu tietämättömyydestäni,että lumisilla teillä kitka pitää yllättävän hyvin,se pitää paikansa .Se mitä mainitsin Hesan lumisateesta,se muuttuu hetkessä jäiseksi polanteeksi,runsaan liikenteen takia. Tökkiminen johtuu juuri kitkoilla eli kesärenkailla/loppuunkuluneilla nastarenkailla ajavista. Vain hyväkuntoisilla nastapyörillä pärjää hyvin.