Velallisen työnhaku

uuttatyötäkiitos

Olen vakituisessa työsuhteessa, ja nyt on tullut aika ryhtyä hakemaan uutta työtä. Asuntovelkaakin on alla ja se hieman rajoittaa ja hillitsee työnhakua. Lähinnä tulee mieleen se, että jos sattuisikin saamaan uuden työsuhteen, joka sitten loppuukin vaikka koeajalla, niin miten käy lainanmaksun. Puskuria on, mutta ei loputtomiin. Asuntoakaan ei ole järkevää myydä, ellei sitten satu saamaan työtä kokonaan toiselta paikkakunnalta.

Mites te muut velalliset olette hoitaneet työpaikan vaihdon ja turvanneet lainanmaksun työsuhteen vakinaistamiseen saakka?

2

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • afffffffffffffff

      Tilanne, jossa työsuhde loppuisi koeajalla, onkin ongelmallisempi. Luultavasti kävisi myös niin, että saisit karenssin.
      Itse olen miettinyt samaa asiaa ja ainoa vastaus on kai rohkeasti uskaltaa luottaa siihen ettei uusi työsuhde lopu koeajalla.

      • lainaturvaa

        Pankista saa juuri tuollaisiin tilanteisiin vakuutuksia, jos niistä nyt haluaa jotain maksaa. Ovat yleensä sidottuja lainan määrään - eli palkankin pitää hilautua sitten ylöspäin, jos vaihtaa.
        Muutenhan tuollainen vaihtaminen tulee kyseeseen epäasiallisten työolojen takia, jolloin ei varmastikkaan paina vaakakupissa ollenkaan, vaikka asuntolainaa olisikin - kunhan pääsee pois tilanteesta! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      83
      2475
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1435
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      81
      1311
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      905
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      890
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      100
      749
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      30
      743
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      696
    Aihe