Miehet eivät kestä pommitusta

Oppinutjo

Olen miettinyt monesti, että kun mies on parisuhteessa mieltä että kaipaa omaa tilaa ja vetäytyy omiin oloihinsa.. Nainen menee paniikkiin ja alkaa pommittaa viesteillä ja puheluilla minkä ehtii.

Miksi naiset toimivat näin ja mikä on teidän miesten tahtotila tässä vaiheessa kun haluatte omaa tilaa? Miksi ei vastata viesteihin vaikka ne luettekin. Naiselle tämä aiheuttaa vielä pahemman olotilan. Helpottaisi jos kertoisi edes että otan yhteyttä sitten kun olen saanut pohdittua asiani yksin. On se sitten työstressi tai muu huolen aihe.

Itse olen naisena huomannut että kyn miehen antaa olla omillaan oman aikansa, niistä kuuluu aina. Toisen pakottaminen yhteydenpitoon vaan saa tilanteen pitkittymään.

6

213

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piippiipiip

      Toimii ihan samalla lailla naistenkin suhteen. Taitaa johtua rakkauden puutteesta tai sammumisesta. Joka tapauksessa kyseessä on aina erityisen itsekäs tai epävarma ihminen. Sopimaton suhteeseen.

    • äläroikuannamennä

      Joo, onneksi olen ymmärtänyt aina ettei se roikkuminen toisessa auta, vaan yleensä pahentaa asiaa ja sama pätee itseenikin nähden. En ymmärrä ihmisiä jotka kynsin hampain yrittää roikkua toisessa, vaikka toinen hakee etäisyyttä, paras silloin luovuttaa.

    • Narsistiämmäolet

      Kyllä ukkoani ahdistaa tuo kakkonen selkeästi. Ei kestä sitä pommitusta. Puhuu taas unissaan on muuten vihainen sulle kakkonen!

      • panomiehensisko

        juu, ei ymmärrä, mitä on miehen pussien tyhjennys


    • lksddföks

      Erittäin hyvä avaus! Samaa mietin itse!

      Kun mies kaipaa omaa tilaa, hän usein kehittää riidan että saa varmasti sitä. Se on omiaan pahentamaan naisen oloa, kyllä. Miksi mies ei voi sanoa rauhallisesti että nyt olisi oman tilan vuoro, onhan ok?

      Minä en ole kuullut miehestäni 2 vrk:een ja sen vuoksi olen tekemässä eroa. Jos hän vielä joskus ottaa yhteyttä, sitten on aika keskutella siitä miten omaa tilaa otetaan. Prkl. Me kaikki osataan kommunikoida, ainakin melkein 50 v mies pystyy siihen... Eikö? :OOOO

      • hymyhy

        ei eroa ei,,sehän on vain huoran sängyssä panemassa,
        koira aina palaa kotiin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      121
      2642
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      69
      1094
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      210
      1054
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      982
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      931
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      894
    7. 36
      876
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      853
    9. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      4
      829
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      812
    Aihe