Kiusaamisryhmä

Varoitus

Tämä suomi24 on yksi kiusaamisryhmä. Ylläpito luovutti viestien tunnistietoja ulkopuoliselle henkilölle, joka sitten levitteli niitä ympäri nettiä mustamaalaten yhtä kiusattua. Tästä toiminnastaan luotsi jäi kiinni poliisille ja katsottiin syyllistyneen kiusatun kunnianloukkaukseen. Pitäkää varanne mitä tänne kirjoittelette.

22

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmm__1

      Mikä tämä juttu oikein on? voisitko kertoa lisää? kuka tämä kiusattu on?

    • Poistunut

      Kiitos vinkistä. Taidan siirtyä muualle kirjoittamaan.

    • Loppuu

      Lopettaisivat koko palstan. Suomi24 ylläpito rikkoo lakia luovuttaessaan kirjoittajien tunnistetietoja. Jokainen kirjoittaja voidaan selvittää. Työnantajat varmasti tykkäävät siitä.

    • justjoooooo

      Heh, mistähän tunnistetiedoista nyt oikein puhutaan? ei taida ip osoite pahemmin auttaa vaikka senkin antaisivat.

    • abcdefge

      Taidat olla ylläpidosta? Oikein naureskelet lain rikkomiselle.

      • Grinn

        laita varuilta foliohattu päähän, ei voi koskaan tietää...


      • Kiusaajat

        Nyt täällä kiusataan kirjoittajia folihattu kehoituksilla. Kiusaamispalsta tämä on.


      • kiukiu2

        minua kiusaa se, että minua kiusataan kiusaajaksi. Miten tämä kiusaaminen saadaan kuriin.


    • Huolestuttaa

      En kirjoita tänne enää mitään.

    • ihmettelijä_

      Ketjun aloittaja esitti aika vakavan syytöksen ylläpitoa kohtaan. Lisäksi tässä ei ole määritelty ketä ylläpitäjällä tarkoitetaan. Käsittääkseni, ainakin ennen vanhaan palstan sheriffiksi pystyi hakemaan kuka tahansa josta tehtiin valinnan jälkeen moderaattori. Tällainen henkilöhän ei ole varsinaisesti ylläpitäjä. Joten tehdään termit nyt oikeaksi.

      Toinen asia, mikä on se tunnistetieto josta tässä puhutaan? Jos moderaattori olisi antanut jonkun kirjoittajan ip osoitteen jollekkin, niin sehän olisi selvästi väärin ja kai jonkinlainen rikos. Kuitenkaan pelkällä ip osoitteella ei kukaan normi-ihminen tee juuri mitään, sen avulla ei saa selville kenenkään henkilöllisyyttä. Viranomaisten käsissä taas ip osoite on vahvempi ja sen avulla heille yksilöinti kai onnistuu.

      Joten mikä tässä nyt on ongelma?

      • OngelmaaKerrakseen

        Ongelma on EHKÄ sellanen, että moderaattorin hyvävelikaveri on viranomainen?


      • DingDong2

        Niin meinaat että jollain suomi24:sen moderaattorilla on poliisissa kaveri joka sitten on urkkinut ja luovuttanut tietoja ulkopuoliselle.

        Nyt ei taida yksi foliorulla enää riittää...


      • dingdong1

        Foliorulla? Hyvä esimerkki kiusaajan toiminnasta.


      • sinisiä_ajatuksia2

        kyllä minä nyt niin mieleni pahoitin....


    • hohohoho

      Ylläpidon selityksiä.

      • heheehhe

        Trollin kotkotuksia.


    • kytätty

      Poistun tältä palstalta.

    • Loppui

      Turha palsta.

      • parha_tulsta

        miksi kiusaat


    • hyvässti

      Vaarallista kirjoitella tänne. Näkemiin.

    • Laitonta

      Ei kenenkään tietoja saa luovuttaa ulkpuolisille!

    • Eki67

      Uskomaton juttu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      146
      2446
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      74
      2333
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      68
      1985
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      88
      1715
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      114
      1640
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1518
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      120
      1432
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      32
      1304
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1191
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1164
    Aihe