Kiusaamisryhmä

Varoitus

Tämä suomi24 on yksi kiusaamisryhmä. Ylläpito luovutti viestien tunnistietoja ulkopuoliselle henkilölle, joka sitten levitteli niitä ympäri nettiä mustamaalaten yhtä kiusattua. Tästä toiminnastaan luotsi jäi kiinni poliisille ja katsottiin syyllistyneen kiusatun kunnianloukkaukseen. Pitäkää varanne mitä tänne kirjoittelette.

22

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmm__1

      Mikä tämä juttu oikein on? voisitko kertoa lisää? kuka tämä kiusattu on?

    • Poistunut

      Kiitos vinkistä. Taidan siirtyä muualle kirjoittamaan.

    • Loppuu

      Lopettaisivat koko palstan. Suomi24 ylläpito rikkoo lakia luovuttaessaan kirjoittajien tunnistetietoja. Jokainen kirjoittaja voidaan selvittää. Työnantajat varmasti tykkäävät siitä.

    • justjoooooo

      Heh, mistähän tunnistetiedoista nyt oikein puhutaan? ei taida ip osoite pahemmin auttaa vaikka senkin antaisivat.

    • abcdefge

      Taidat olla ylläpidosta? Oikein naureskelet lain rikkomiselle.

      • Grinn

        laita varuilta foliohattu päähän, ei voi koskaan tietää...


      • Kiusaajat

        Nyt täällä kiusataan kirjoittajia folihattu kehoituksilla. Kiusaamispalsta tämä on.


      • kiukiu2

        minua kiusaa se, että minua kiusataan kiusaajaksi. Miten tämä kiusaaminen saadaan kuriin.


    • Huolestuttaa

      En kirjoita tänne enää mitään.

    • ihmettelijä_

      Ketjun aloittaja esitti aika vakavan syytöksen ylläpitoa kohtaan. Lisäksi tässä ei ole määritelty ketä ylläpitäjällä tarkoitetaan. Käsittääkseni, ainakin ennen vanhaan palstan sheriffiksi pystyi hakemaan kuka tahansa josta tehtiin valinnan jälkeen moderaattori. Tällainen henkilöhän ei ole varsinaisesti ylläpitäjä. Joten tehdään termit nyt oikeaksi.

      Toinen asia, mikä on se tunnistetieto josta tässä puhutaan? Jos moderaattori olisi antanut jonkun kirjoittajan ip osoitteen jollekkin, niin sehän olisi selvästi väärin ja kai jonkinlainen rikos. Kuitenkaan pelkällä ip osoitteella ei kukaan normi-ihminen tee juuri mitään, sen avulla ei saa selville kenenkään henkilöllisyyttä. Viranomaisten käsissä taas ip osoite on vahvempi ja sen avulla heille yksilöinti kai onnistuu.

      Joten mikä tässä nyt on ongelma?

      • OngelmaaKerrakseen

        Ongelma on EHKÄ sellanen, että moderaattorin hyvävelikaveri on viranomainen?


      • DingDong2

        Niin meinaat että jollain suomi24:sen moderaattorilla on poliisissa kaveri joka sitten on urkkinut ja luovuttanut tietoja ulkopuoliselle.

        Nyt ei taida yksi foliorulla enää riittää...


      • dingdong1

        Foliorulla? Hyvä esimerkki kiusaajan toiminnasta.


      • sinisiä_ajatuksia2

        kyllä minä nyt niin mieleni pahoitin....


    • hohohoho

      Ylläpidon selityksiä.

      • heheehhe

        Trollin kotkotuksia.


    • kytätty

      Poistun tältä palstalta.

    • Loppui

      Turha palsta.

      • parha_tulsta

        miksi kiusaat


    • hyvässti

      Vaarallista kirjoitella tänne. Näkemiin.

    • Laitonta

      Ei kenenkään tietoja saa luovuttaa ulkpuolisille!

    • Eki67

      Uskomaton juttu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2431
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      1412
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe