TYP /sossu (tt-tuki) kotikäynnit?

HolhousSuomiTYP2017

Onko tämä tosiaankin mahdollista? Olen kuullut huhuja että nykyisin Suomessa pakotetaan sosiaalipalvelun piirin tuen saamisen edellytyksenä, oli sitten TYP -listoilla ja työmarkkinatuella, tai TYP:istä kieltäytynyt ja leikatulla toimeentulotuella.

Eli kuulemma näissä tilanteissa voivat sossun puolen virkailijat tehdä KOTIKÄYNTEJÄ huolimatta vastustuksesta? Onko tämä edes laillista? Tuleeko sossu kotiisi väkisin?

Huhu liittyy ainakin siihen, että jos asuu kaupungin vuokra-asunnossa, niin voivat tulla yleisavaimella väkisin asuntoosi. Muualle tuskin pääsevät, mutta voivat yrittää suostutella.

Myös mm. eräässä dokumentissa mainitaan, että jos keksivät työttömän olevan eläkeselvittelyn tarpeessa, voidaan myös terveystarkastukseen tulla hakemaan kotoa:

"Olen tehnyt yli 3 000 eläke-edellytysten selvittelyä noin neljänneksessä maamme kunnista. Selvittelyn perustana on laaja tausta-asiakirjojen kokoaminen, usein neuropsykologinen tutkimus ja tärkeimpänä työttömän yhden tai kahden viimeisen työnantajan tai työnjohtajan jälkikäteinen arvio siitä, miten tutkittava pärjäsi työssään niin sanottuun keskivertotyöntekijään nähden. Nämä olen yleensä hankkinut soittamalla työnjohtajille. Ne, jotka eivät tule vastaanotolle tai tutkimuksiin, haetaan ja saatetaan tai heidän luokseen tehdään kotikäynti sen sijaan, että lähetettäisiin lasku käyttämättömästä ajasta. Etsivä ote kuuluu terveydenhuoltoonkin"
http://www.duodecimlehti.fi/web/guest/arkisto?p_p_id=Article_WAR_DL6_Articleportlet&p_p_action=1&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-1&p_p_col_count=1&viewType=viewArticle&tunnus=duo11324 (Työttömät ja terveydenhuolto)

Aika sairasta menoa?
Varmaan siinä vaiheessa, jos terve työtön kieltäytyy näistä palveluista, koska sanoo ettei ole niiden tarpeessa, ja sossu tulee väkisin kotiin, ja homma menee tappeluksi työttömän puolustautuessa kotiintunkeutujaa vastaan, niin silloin työtön on selvästi raivohullu ja hoidon tarpeessa?

12

1357

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HolhousSuomiTYP2017

      Miten muuten on laillisesti mahdollista, että joku muu varaa sinulle terveydenhuollon tarkastukseen ajan, ja kunnan terveydenhuolto laskuttaa sinua "käyttämättömästä ajasta", jos et ole sellaista itse edes varannut?

      • HolhousSuomiTYP2017

        Sehän on käytännössä sama asia kun joku tilaisi nimissäsi sinulle kotiin aikakausilehden kestotilauksen, ja sitten lehti laskuttaisi sinua tilauksesta.


    • 167-176

      Oikeuskanslerin päätös
      http://www.okv.fi/fi/ratkaisut/haku/?keyword=kotikäyn

      "Diaarinumero: OKV/2049/1/2013
      Antopäivä: 13.8.2014
      Ratkaisija: Apulaisoikeuskansleri"

      Tuo tapahtui tietääkseni Porissa

      "Apulaisoikeuskansleri totesi, että mikäli kyse ei ole sosiaalihuoltolain 41 §:ssä säädetystä tilanteesta, kotikäynnin suorittaminen toimeentulotukihakemuksen johdosta edellyttää asianomaisen henkilön suostumusta. Jotta kysymys olisi aidosta ja pätevästä suostumuksesta, sen on oltava vapaaehtoinen ja annettu olosuhteissa, joissa suostumuksen antaja on selvillä siitä, että hän voi halutessaan olla antamatta suostumusta tai perua sen myöhemmin."

      Eli jos edes yrittävät tulla ilman suostumusta sisään niin ei tarvitse päästää. Ovi kiinni nenän edestä jos on mennyt sen aukaisemaan. Jos virkanilkki on oven väissä niin voi tönäistä sen siitä pois, periaatteessa väkivaltaa ei saa käyttää eikä kannatakkaan. Kannattaa soittaa poliisit paikalle ja videoida tai vähintään äänittää tunkeutujan toimet, sen jälkeen rikosilmoitus virkanilkistä.

      On joskus virkanilkki yrittänyt minunkin ovesta sisään, yritys ei onnistunut vaikka yritti livahtaa kainalon alta kun avasin oven, kyseessä oli TV-maksutarkastaja. Tönäisin äijän rappukäytävään ja suljin oven. Katselin ovisilmästä kun äijä keräili kiroillen tavaroitaan lattialta, ei yrittänt samaa enää toiste.

    • PitääPaikkansa

      On täysin mahdollista ja noin toimitaankin. Mutta vain niiden kohdalla jotka antavat suostumuksen ja jotka tarvitsevat monialaista elämisen tukea, eli ne jotka tarvii apua ihan perus elämiseen, eli kaupassa käyntiin, siivoukseen,peseytymiseen jne jne. Mutta ei tietenkään koske tavallista työtöntä joka vain on työtön

    • huuhuuilija

      Voi kiesus taas tätäkin aloitusta malliin "Olen kuullut huhuja..."

      • antihuuhuuilija

        >Vaatii Suomi24-tasoisella palstalla aloituspostiin tasokkaampaa ja varmempaa dataa kuin "huhuja" keskustelun ja oikeiden kokemusten jaksamiseksi
        >Fiksu postaus!
        <Valitse toinen.


    • typnilkki

      Itseasiassa tuota asiaa aikonaan TYP/sossu yritti esittää minullekkin että haluamme nähdä miten asun ja millaisessa asunnossa asun etc. Minulle se ei käynyt kieltäydyin suoraan että ovestani ei tule muu sisälle kuin poliisi ja sekin pääsee vasta sitten kun on näyttää kotietsintälupa ja mistä minua epäillään. Myös tuota eläkeselvitystä TYP:n virkailija väläytteli minulle että jos ei muuta keksitä niin työkyvyttömyyseläkkeelle laitetaan sinut. Kun en ollut halukas näihin turhiin ja hyödyttömiin työharjoitteluihin/työkokeiluihin kun kokemuksesta voin sano että työharjoittelu/työkokeilu ei johda työsuhteen solmimiseen vaan kun harjoittelujakso loppuu niin se on siinä ja firma ottaa uuden harjoittelijan entisen tilalle

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      103
      1241
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      93
      862
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe