Humektan + mineraalit = meikkivoide

humektanäityliini

Hei,

pakko vaan selittää tämä jollekin, koska olen aivan äimistynyt. Käytän Meow Cosmeticsin ja Bare Mineralsin mineraalipohjia. Sitten ihan päähänpistosta sekoitin apteekin humektania (pikku tippa) ja mineraalipohjaa yhteen kämmenselällä ja BUUUM ---> ihan käsittämättömän hyvä meikkivoide!

Oikeesti. Matta, ei jääny huokosiin, ei näytä jauhoiselta, levittyi tasaisesti, ei muuta sävyänsä. Ja ite voi säädellä, kuinka peittävää haluaa. Ihan tosi luonnollisen näköinen, ei yhtään tahmaisen paksun oloinen, vaikka peittävä! Ei tämmösen vähän vaille nelikymppisen nassussa korostanut ihohuokosia eikä ryttyjä, ei yhtään. Sormilla leivitin.

En tiedä toimiiko kaikkien mineraalimeikkien kanssa. Nyt äiti lähtee täydellisen meikkipohjansa ja pikkuisensa kanssa koko aurinkoiseksi päiväksi leikkipuistoon (the ultimate test), katsotaan, kuinka kestää. Pistän päälle NYXin suihketta ja toivon parasta.

2

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • humektanäityliini

      Juu, hyvin kesti. Tottakai vähän kiiltää, mutta ei ole lähteny valumaan ympäri nassua. Edelleen hyvän näköinen pohja. Ihme juttu.

    • kotikemisti

      :) Olen iloinen keksinnöstäsi!
      Itse olen sekoittanut värivoidetta kasvokosteusvoiteeseeni jo vuosien ajan, koska en tarvitse enkä halua täysin peittävää meikkivoidemaskia naamalleni. Kesällä sekoitan kosteusvoiteeseeni pari tippaa aurinkovoidetta, sillä kasvojeni iho ei siedä aurinkovoiteiden kemikaaleja enkä halua ostaa erikseen kosteusvoidetta, jossa on aurinkosuoja.
      Kannattaa siis olla ovela, se vähentää purkkien määrää kylppärin kaapissa. :)
      Ja kaikki kosmetiikkamerkit eivät pelaa yhteen, sekin on tullut huomattua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      34
      5197
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      284
      5050
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      60
      4483
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2435
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1868
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      28
      1814
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      21
      1774
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      79
      1723
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      15
      1631
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1486
    Aihe