Takinkääntäjä Soini rähmällään USAn edessä

Tänään Soini sanoo kannattavansa Suomen ja USAn kahdenvälistä puolustusyhteistyösopimusta.

Eilen Soini sanoi Ruotsissa, että Venäjän kanssa ei pidä neuvotella kahdenkeskisesti.

Ennen vaaleja ja ennen ninittämistään ministeriksi Soini sanoi, että Suomella on oltava itsenäinen vahva puolustus eikä Venäjän kanssa pidä leikkiä.
45204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 45

Vanhimmat

Se on selvä, että Sauli Niinistö uhkaa USAlla ministereitä ja puoluejohtajia hyväksymään tai ainakin olemaan hiljaa sotaan valmistautumisesta muka kansallisen turvallisuuden nimissä.

Mutta uhkailu ei selitä kaikkea kyykkyhyppelyä. Jonkun, joidenkin on täytynyt saada rahaa tästä poliittisesta Venäjä-vihamielisyydestä ja USAn sekä NATOn nuoleskelusta. Venäjän vastaisen taloussodan ja Venäjän sodan taustalla ovat pankkiirit mm. USAssa.

Äänestä

Hyvä Soini! En kuulu persujen äänestystyhmään, mutta olen alkanut pitää Soinin tyylistä nyt ulkomaanpolitiikan suhteen. Tämmöisiä korruptoitumattomia jämeriä poliitikkoja tarvitaan. Venäjän peliin ei todellakaan pidä lähteä, vaan uskaltaa myös lyödä nyrkkiä pöytään ja sanoa EI!

Venäjänmielisten osuus Suomen politiikassa on häviävän pieni osa. Vanhat KGB agentit joutuvat turvautumaan vain joihinkin ikivanhoihin pelleihin, kuten Väyrynen, Tuomioja ja Heinäluoma. Ja seteliselkäranka Vanhanen, joka heiluu kuin tuuliviiri. Nämä eivät kuitenkaan onnistu enää huiputtamaan kuin seniilejä eläkeläisiä. Suomettumisen aikakausi alkaa pikkuhiljaa olla ohi.

Tutkimuksen mukaan suurin osa suomalaisista tukee Nato-jäsenyyttä, jos hallitus katsoo sen tarpeelliseksi. Tämänkin kyselyn jälkeen Nato-kannattajien osuus on noussut. On myös todettu, että Nato- myönteisyys on suurinta nuoremmalla sukupolvella.

Venäjän trollit tekevät siis aivan turhaa "työtä". Itse asiassa heidän älyttömyytensä vain on lisännyt kannatusta.

Venäjä on tehnyt kauppaa esim Norjan kanssa vuosikymmeniä sulassa sovussa, vaikka Norja kuuluu Natoon. Ainoa ero Suomeen on se, ettei Venäjä pysty kiristämään tai uhkailemaan Norjaa kaupankäynnissä. Putin kunnioittaa vain voimaa ja niitä maita, joita se ei pysty valtaamaan. Putin halveksii nöyristelijöitä.

1Äänestä

Aloittaja = putrin pikku .I. lutkuttaja vastaavasti makaa naamallaan omassa paskassaan.
IMHO.

Äänestä

Millä Sauli Niinistö on uhannut tai palkinnut Soinia. Koko maailma on nähnyt Niinistön sooloilun Usan ja Naton piikkiin, mutta Soini vaan tukee.

Äänestä
  • Vain Venäjän Tiltut ovat sellaista nähneet, mutta teitähän ei olekaan kuin yksi prosentti!

    Ei TP uhkaile ministereitä!

    1Äänestä

Soini on kyllä varmaan melkoinen pettymys äänestäjilleen. On niin otettu kun
on päässyt isojen poikien leikkeihin,että lupaa köyhän kansan rahat ja parhaassa
tapauksessa aiheuttaa tilanteen kärjistymisen lähinaapurin kanssa.
Ei siinä auta,vaikka Usa on selän takana jos maa jyrätään keskiaikaan.
Minkä takia irakilaiset nyt hönkii Eurooppaan,no oma maa on pilattu täysin
tuon yhden öykkärin takia.
Ja nämä onnettomat haluaa kimppaan,jotta täällä tehtäisiin sama.

Äänestä

Soini on hoitanut UM:n postinsa erinomaisesti ja Suomen etua ajaen, mistä on paras todiste Venäjän Tiltujen haukku!

1Äänestä

Politiikka on rappiolla, kuten aloituksesta ilmenee....siihen ei sinällään lisäämistä mutta Soini on pettänyt kaikki äänestäjänsä ja onneksi miehen ura politikkona on historiaa....heti kun suostuu luopumaan asemastaan.
Valitettavasti tämä hallitus on kuin jenkkien tilaustyö, kaikki ulalla isoista kuvioista ja sotilaat ovat pääroolissa.

Äänestä

Soini on yksi huonoimpia ulkoministereitämme Se ei uskalla tehdä yhtään mitään perussuomalaista Se juoksee Sauli Niinistön Usa:n ja Naton pillin mukaan

Äänestä
  • Päinvastoin! Tuomiojan jälkeen on Soini selkeä parannus ulkoministerin postilla!

    1Äänestä

  • Soini on ehdottomasti parempi ulkoministeri kun eki joka nöyristeli joka käänteessä r...ä ja oli pilata Länsi suhteet.

    1Äänestä

Soinilta 48 tunnin sisällä sairas ja selkärangaton lausunto.

Äänestä

Todellisuudessa Soinin lausunnot ovat järkeviä ja asiallisia!

Ne saavatkin Venäjän Tiltut raivoamaan!

1Äänestä

Soini myy koko Suomen kun se tietää että sen poliittinen ura on ohi.

Äänestä

Soini lapioi rahaa Usan aseisiin, Usan armeijalle ja Natolle.

Äänestä

Sain torilla Persuilta kassin, sisälsi lehtisiä, mainoksia, muutama kivikova karamelli.
Kassin kyljessä luki, sait mitä tilasit! Vittu, en muuten tilannut moista vaalilupausten petos sarjaa. Enkä moista paskaa ulkominusteriä. Maailmanlopun puolue.
Erosin puolueesta ja kunnanvaltuustosta, ei niitä kiinnosta kuin omat henkilökohtaiset edut. Äänestäjistä viis. Pitäkää puupäät tunkkinne.

Äänestä

Soini ei lappaa rahaa vain Kreikalle vaan nyt myös Ukrainalle, Turkille, USAlle ja NATOlle.

Äänestä

Soinilla kihahti kusi päähän vasta sitten kun hallitusvastuu oli sulattanut tyhjän päälle kyhätyn kannatuksen.

Äänestä

Kun media hehkuttaa että KOKO hallitus on kahdenvälisen puolusyhteistyön kannalla USA:n kanssa.....on siinä jotain hämärää?
Onko niin että jenkit sanelevat jo senkin mitä Suomen hallitus tekee näissä asioissa....isäntämaasopimuksen nojallahan ne jo hallinnoivat paljon asioita?
Onko Suomi tosiasiassa myyty maa, ei siitä asiasta media meitä valista?

Äänestä
  • Ryssä saneli liki 70 vuotta, miten ja ketkä maata johtavat .... . Että pidä sinä punapeikko vaan turpasi kiinni.
    FAK-TA.

    Äänestä

  • Älä viitsi jauhaa paskaa.
    Suomi oli kaikilla mittareilla mitaten(paitsi vainoharhaisen kokkaretrollin) vapaa länsimainen demokratia.
    Tuo ryssänpelvoissaan hikoileva surkimus pyrkii mitätöimään sen poliittisen pääoman,jonka esi-isämme kalliisti hankkivat kestettyään kaksi tuhoisaa sotaa viime vuosisadalla ja varjeltuaan maamme miehityksen kauhuilta.

    1Äänestä

  • Punapeikkoko kirjoitti:

    Älä viitsi jauhaa paskaa.
    Suomi oli kaikilla mittareilla mitaten(paitsi vainoharhaisen kokkaretrollin) vapaa länsimainen demokratia.
    Tuo ryssänpelvoissaan hikoileva surkimus pyrkii mitätöimään sen poliittisen pääoman,jonka esi-isämme kalliisti hankkivat kestettyään kaksi tuhoisaa sotaa viime vuosisadalla ja varjeltuaan maamme miehityksen kauhuilta.

    Jauha keskenäs vaan ... ei fakta sitä miksikään muutu. Vapaa, länsimainen ... niin oli ja on yhä, mutta silti NL saneli (1945-1989) aika pitkälti millä mennään. Vaihtoehtona oli sitten se pahin mahdolinen kauhuskenaario, jonka Baltian maat joutuivat todistamaan ... jos ajatellaan karkeasti ja yksioikoisesti.
    Onnexi jälkikäteen paljon parjattu Herrojen P ja K linja toimi loistavasti ... kohteliaine, mutta jämäkkine kieltäytymisineen ja säästi meidät Balttien kohtalolta. Noihin aikoihin kuuli joskus tätä maata nimitettävän Kekkosslovakiaksi. :-)
    En pelkää ryssää ... kuulaa se tottelee, niinkuin kaikki nisäkkäät. Vielä vähemmän dissaan Veteraaniemme perintöä ... molemmat vaarit olivat rintamalla. Poliitinen pääoma ... no jaah ... ei kuulu mun osamisalaan.

    Jos olisit vaivautunut kollaamaan aiempia postauksiani, niin repeilysi olisi varmaan jäänyt tapahtumatta .... . Pitäydyn faktoissa, enkä punapeikkojejn "kuolontähti" ja "valomiekka" fantasioissa.
    IMHO.

    Äänestä

  • ... jatkuu ... Suosittelen lämpimästi perehtymään molemmin puolen rajaa kirjoitettuun historiaan objektiivisesti, eikä tunnepohjalta, sekä muodostamaan sen kuuluisan "ison kuvan" tapahtumista.

    Äänestä

Miksi sepität asioita omassa päässäsi?

JOS koko hallitus on yhtä mieltä niin ei siinä ole mitään hämärää! Se on pikemminkin sääntö kuin poikkeus!

Isäntämaasopimus EI MAHDOLLISTA kenenkään sanelua eikä maata ole myyty minnekään!

Rommelille tuntuu olevan vaikeata hyväksyä sitä, että Suomi ON länsimaa ja hallituksen päätökset myötäilee TÄTÄ tosiasiaa!

1Äänestä
  • Onko normaalia että solmitaan sitovia suhteita epäluotettavaan tahoon joka on kaukana ja samalla luodaan vihasuhdetta naapuriin....yhteistä rajaa 1300 km?
    Onko viisasta politiikkaa....ja väität ettei jenkeillä ole osaa eikä arpaa...älä unta näe?

    Suomea ja suomalaisia viedään salakavalasti pienen eliitin junailemana....ei hyvä.

    Äänestä

  • Länsimaa?....juuri tutkitussa geeniperimässä todettiin ettei Suomalaiset ole oikeastaan mistään kotoisin....'oma yhteisönsä'?

    Äänestä

  • Isäntämaa-sopimus nimessään jo paljastaa kaiken oleellisen.
    Nimittäin kun meno yltyy rajuksi luuletko tosiaan että suuret valtapoliittiset toimijat kyselevät siivosti lupaa hyödyntää Suomemme maan valtakunnan rajoja,varsinkin silloin kun nimi tuollaiseen "soppariin" on tullut laitettua kaikkien kriisien vielä häämöttäessä kaukana horisontissa?

    Äänestä

  • Jo teini-ikäinen ymmärtää, mutta sotilaamme ja kokoomuslaisemme eivät, että kahdenkeskisissä sopimuksissa aina suurempi ja vahvempi voittaa.

    Suurempi voittaa aina miten sopimusta sovelletaan, tulkitaan ja kun suuri on niinkin suuri kuin USA pientä Suomea ja pelkuri Sauli Niinistöä ja pelkuri Soinia vastaan niin USA rikkoo sopimusta omaksi edukseen miten lystää ja milloin lystää.

    Äänestä

  • Jo tyhmempikin ymmärtää, ettei maanpuolustusta avita yksinolo vaan hätätilanteessa apu kelpaa!

    Vain Venäjän Tiltut ei asiaa ymmärrä, mutta heidän isänmaansa ei taidakaan henkisellä tasolla olla Suomi?

    Aivan uteliaisuudesta kysyn, että mikä ja millä tavalla Soini ja Niinistö ovat " pelkureita"? Onko Suomen suojelu paha asia!

    1Äänestä

Vituttaako, ryssä?

HYVÄ!

Niin pitääkin! :)

1Äänestä

Soini on alkanut toistaa jo USA:n idioottikenraalien sotapropagandaa.

USAn kenraalit hokivat aikansa talibaanit ovat ahtaalla, irakilaiset ovat ahtaalla, jemeniläiset ovat ahtaalla, ja nyt muka ISIS on ahtaalla.

Nyt sitten Soinikin:"ISIS on ahtaalla Irakissa ja Syyriassa, mikä näkyy lisääntyneenä terrorismina".

Soinille tiedoksi, että Irakissa ja Syyriassa on käynnissä terrorismin vastainen sota, jonka aloitti USA ja NATO vuonna 2001 ja mitä enemmän sodan yksi osapuoli ISIS iskee, sitä ahtaammalla ovat USA ja NATO.

Äänestä
  • Tiltulle itselleen tiedoksi: Nato ei ole sotinut tai sodi Irakissa tai Syyriassa.

    Lienet oikeassa siinä, että ISIS ei ole ahtaalla vaikka Venäjä on sitä yrittänyt kurittaa jo10 kuukautta! Sitähän tarkoitit? Olet itsekin huomannut Venäjän tehottomuuden?

    USA ei ole mitenkään ahtaalla. Se vain lentää ka kippaa omaan tahtiinsa pommilastin ISIS-joukkojen niskaan! Missä siinä näet ahtautta?

    1Äänestä

Takinkääntäjä-Timppa voisi sanoa vaikka että mitä surkeammaksi perussuomalaisten ahdinko käy, sitä enemmän puheenjohtaja pettää puoluettaan ja juoksee Usan, Naton, Sauli Niinistön pillin mukaan.

Äänestä
  • Osaisitko kertoa, että miten Soini pettää puoluettaan käytännössä? Onko jokin pykälä, jota hän rikkoo?

    Tämä on yleensä Tiltujen heikko kohta! Valtakunnan oikeuteen passitetaan milloin ketäkin, mutta edes syytettä ei osata kertoa!

    1Äänestä

  • Osaatsä?

    Miten niin pykälä, oosä joku juristi Niinistö.

    Äänestä

  • No, osaatko vai et? Arvasin.... Tiltut ovat vätyksiä!

    1Äänestä

  • Osaatsä?

    Onko jokin pykälä, minkä vätykset rikkoo.

    Äänestä

Soini hoitaa Suomen ulkopolitiikkaa rukoilemalla amerikkalaisten uskonsaarmaajien kanssa.

Soini on jo rukoillut jumalan siunausta sotaan Venäjää vastaan.

Äänestä

Soini luulee, että jumala on Usa:ssa ja että se pystyy tuomaan jumalan Suomen varjelemaan Usan, Naton, Suomen hyökkäystä Venäjälle.

Äänestä
  • Miksi Soinilla ei ole suhteita Vatikaaniin kun Soini on katolinen.

    Olisko syy se, että Paavi ei rukoile Venäjää vastaan eikä sodan puolesta niin kuin Usan maksulliset saarnaajat.

    Äänestä

  • Ei ole vaan se, attä katolilaisia on satoja miljoonioa eikä juuri kukaan tee saunareissuja Paavin kanssa! Oletko jotenkin yksinkertainen?

    Äänestä

Soini on munannut itsensä täydellisesti.

Äänestä
  • Soini rukoilee Usassa sotaa ja että jumala siunaisi Amerikkaa.

    Siellä Ametikassa rukoilugameissa Soini ei saa pyytää jumalan siunausta Suomelle kun jenkit ovat itsekeskeisiä ja pitävät jumalaa amerikkalaisena ja monet on niin tyhmiä että ne eivät edes tiedä mikä Suomi on.

    Miten Soini sikoisi saada jumalan amerikkalailta. Jos Soini yrittää, rukoilevat jenkit tappaa sen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PolitiikkammeRappio kirjoitti:

Tänään Soini sanoo kannattavansa Suomen ja USAn kahdenvälistä puolustusyhteistyösopimusta.

Eilen Soini sanoi Ruotsissa, että Venäjän kanssa ei pidä neuvotella kahdenkeskisesti.

Ennen vaaleja ja ennen ninittämistään ministeriksi Soini sanoi, että Suomella on oltava itsenäinen vahva puolustus eikä Venäjän kanssa pidä leikkiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu