silikonit 1,5v sitten ja nyt tissit turvoksissa

Nyt viikonloppuna kun en saa 1,5 v sitten silikonit minulle laittaneelle kirurgiin yhteyttä niin ehkä "mielenrauhan" helpottamiseksi kysyn täältä.
Eli onko jollain muulla silarit ottaneella tullut yhtäkkiä outo turvotus ja lievää kipua rintoihin vielä tuonkin ajan jälkeen leikkauksesta? Kaikki paraneminen meni tosi hyvin ja noin vuoden tissit ovat olleet sellaset kuin lopputuloksen piti. Eilen aamuna olivat kuitenkin turvonneet ja melko arat. Paniikki meinaa iskeä, onko ne puhjenneet vai joku tulehdus kun molemmat rinnat kuitenkin!! Ei mitään muutosta eiliseen, edelleen sama turvotus ja pieni kipu :( mikähän voi olla??
7174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Voi olla tulehdusta. Myös hormonitoiminnan muutokset -oletko vaihtanut esim e-pilleristä toiseen? Hormonikierukka? Raskaus mahdollinen?...kuten näet syytä voilla monia tuohon turvotukseen liittyen..Parempi kun kävisit lääkärissä.

Äänestä

Olisiko elimistösi allergisoitunut noille kumipalloille?

Äänestä
  • Melkoisen harvinaista ja allergia olisi ilmennyt heti leikkauksen jälkeen.

    Äänestä

  • kokemuss puhuu?ono kumi tehnyt sun pään sisällä samaa tuhoa?

    Äänestä

  • Tiesitkö että olet tyhmä? Trolli! Hajoa kun et omista elämää!

    Äänestä

  • myrkky silikonit.

    Äänestä

Viivästynyt turvotus rintaimplanttileikkauksen jälkeen voi olla merkki kapselikovettuman aktivoitumisesta. Tämä voi liittyä mm. kuukautisiin, hammasoperaation ja bakteeritulehdukseen, jolloin verenkierron kautta pääsee bakteereita aiheuttamaan tulehduksen vierasesineen (implantit) pintaan. Toinen vaihtoehto on tuplakapselin aiheuttama nesteily. Näitä tuplakapseleita on esiintynyt enemmän proteeseissa, joissa on pienempi karheusaste. Kolmas hyvin harvinainen nesteilyn syy on ALCL, jossa normaalit elimistön imusolut ovat muuttuneet pahanlaatuisiksi. Muitankin syitä tilanteelle on ja niistä on syytä keskustella leikkauksen tehneen tahon kanssa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ninni8866 kirjoitti:

Nyt viikonloppuna kun en saa 1,5 v sitten silikonit minulle laittaneelle kirurgiin yhteyttä niin ehkä "mielenrauhan" helpottamiseksi kysyn täältä.
Eli onko jollain muulla silarit ottaneella tullut yhtäkkiä outo turvotus ja lievää kipua rintoihin vielä tuonkin ajan jälkeen leikkauksesta? Kaikki paraneminen meni tosi hyvin ja noin vuoden tissit ovat olleet sellaset kuin lopputuloksen piti. Eilen aamuna olivat kuitenkin turvonneet ja melko arat. Paniikki meinaa iskeä, onko ne puhjenneet vai joku tulehdus kun molemmat rinnat kuitenkin!! Ei mitään muutosta eiliseen, edelleen sama turvotus ja pieni kipu :( mikähän voi olla??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu