Puolustussopimus USA:n ja Britannian kanssa, EU-jäsenyyden syventäminen, hajuraon kasvattaminen Venäjään, TTIP-sopimus EU:n ja USA:n välille ja siten myös Suomen kauppasuhteiden syventäminen USA:n kanssa, ja tulevaisuudessa siintää myös Suomen Nato-jäsenyys, jne, jne...
On niin monta hyvää asiaa tapahtunut ja tapahtumassa, ettei oikein tiedä, miten päin tässä olisi. Sitä vain kehrää kuin tyytyväinen kissa kun seuraa asiain kulkua!
Suomessa on porvarihallitus ja kaikki hyvin!
On niin monta hyvää asiaa tapahtunut ja tapahtumassa, ettei oikein tiedä, miten päin tässä olisi. Sitä vain kehrää kuin tyytyväinen kissa kun seuraa asiain kulkua!
Suomessa on porvarihallitus ja kaikki hyvin!
Vastaukset 20
Vanhimmat
saa sopia mitä huvittaa. Ei koske meikäläistä.
Jep. Mullakin on vapaakauppasopimus Igorin kanssa. Soitosta se ajaa pienen hiacensa pihaan ja taas on viikoksi verovapaata viinaa ja tupakkaa.
Ei riitä, että mennään oikeaan suuntaan.
Suomen tulee hakea samanlainen Naton jäsenyys, kuten jokainen muukin Venäjään rajoittuva EU-maa on tehnyt, vain se tuo suomalaisille riittävän ja uskottavan lisäturvan.
Siihen suuntaan ollaan menossa :)
Mitä vitun turvaa ne jenkit tuo tosipaikassa, vietnamistaki tuli lähtö ja paljon pienempi maa ku venäjä
maihinnousussa jänkit ehti tappaa toisiaan 46kpl ennenkuin sota edes aljoi. Sellaisia ovat tv:stä tutut erikoisjoukkiokommandoyhdenmiehenarmeija.
Ei Suomella ole mitään puolustussopimusta USA:n kanssa, ainakaan vielä.
http://www.hs.fi/politiikka/a1471838015148?ref=tallennettu-aihe
Olemme "yksin, kuin piru Kalajoen markkinoilla"
Onhan se turvaa kun Putin lähettää ohjukset matkaan?.Suomi on ensimmäisten kohteiden joukossa Pietarin läheisyyden vuoksi.Kohta iSKANDERIT ujeltaa.................
Hahahaa, itke tiltu.
Kelpo sarkasmia.
Mitähän se EU-jäsenyyden syventäminen on? En ole kuullutkaan, vaikka olen Brysselissä vuosia rampannut.
Ei ole puolustussopimusta USA:n kanssa. Ja vaikka jossain vaiheessa solmittaisiinkin, niin nämä sopimukset koskevat vain rauhanajan puolustusyhteistyötä. Liittyvät lähinnä koulutukseen ja materiaalihankintoihin.
TTIP on edelleen lähinnä puheen tasolla, koska Euroopassa ei hyväksytä USA:n ehtoja. Mikä estää käymästä kauppaa USA:n kanssa nytkään, jos on jotain mitä USA:n erittäin vaativille markkinoille voisi tarjota. Tosiasia on että useimmat suomalaiset firmat eivät uskalla lähteä USA:an. Ja jos lähtevät, niin tulevat häntä koipien välissä pois.
Venäjään hoidetaan suhteita aivan samoin kuin ennenkin. Pakotteista huolimatta. Pakotteet vaikuttavat lähinnä kauppaan, mutta kun ne poistuvat, sekin korjaantuu.
Epäilen vahvasti, että seuraava Suomen hallitus ei ole enää porvarienemmistöinen. Kansa osoittaa jo kyllästymisen merkkejä. Sellaista politiikka on.
Todella hienoja asioita on kyllä tapahtunut. Päättäjät ovat yllättäneet positiivisesti. Mutta toisaalta, eihän Suomella muita vaihtoehtoja olekaan kuin tiivistää suhteita siihen ilmansuuntaan mihin ne olisi pitänyt tiivistää jo aikoja sitten. Pesäeroa Venäjään, lisäyhteyksiä Länteen, se on Suomen ainoa mahdollisuus.
Mitä helvetin puolustamista Suomessa enää on, rikkaiden rahat ja matut vai?
Brexitillä+peloteltiin+valtavasti.+Työllisyys+on+jopa+noussut+Brexitin+jälkeen.+Punta+rommaa.+Britannian+vienti+alkaa+jälleen+vetää+sen+vuoksi.+Turismi+kasvaa+kun+punta+rommaa.+Tosin+terroripelot+vaikuttavat+matkustamiseen+koko+Eurooppaan.+
Pariisin+matkailijat+vähentyneet+-50%+viime+vuodesta,+Koko+ranska+menettää+matkailun+hiipuessa+arviolta+750+milj.+euroa+vuodessa.+
Sellainen+se+EU+on,+että+haittoja+tulee+sinne+ja+tänne.+
Suomeenkin+on+tulossa+irti+EU:sta+äänestys.+
Mikäli+rajoja+ei+saada+kiinni+kunnolla,+aion+äänestää+tulevassa+kansanäänestyksessä+KYLLÄ+irti+EU:sta.
Briteille voi olla ongelma enää löytää ostajia tuotteilleen,kun eivät kuulu EU:n sisämarkkinoihin enää,vaikka punta romahtaisi miten. Hauska nähdä mitä heille tapahtuu tulevaisuudessa, askel tyhjyyteen? Noin kävisi myös Suomelle,jos eroaisi,se on varma että liittoumat suojelisi omiaan kaikin keinoin muita vastaan.
tulkaa auttaa matut riehuu forssassa. T. Nahkahomovihervassahint
Irti EU:sta ja Eurosta! Oma devalvoitu valuutta ja Suomi nousuun.
Waltavasti pelkoja
aloitus on pelkkää pelkoa
sitoutumista pelosta
ja kokkare tykkää jenkeistä
Mitä ne tekee kokkareen puolesta? Haiseeko niiden haarovälissä hyvältä?
tuollainen määrä sopimuksia tarkoittaa hämähäkinverkkoa
ja vainoharhaa
ei jumalauta teitä äijiä on niiiiin helppo vedättää piirtämällä mörköjä seinille
venäjä on helppo...sitä voi piirtää mitä tahansa
ja sillä pelolla on helppo laskuttaa
Olen varma että hymyilet titanikin kannella laivan upotessa
Jos on kaksi vaihtoehtoa, otat sen väärän
ps. suomen oikeisto on ääriväsemmisto (räikeän punainen paistaa alta kun vähän raaputtaa). paremminkin äärikommareita.
Aloittaja on siinä oikeassa että eipä tarvitse olympialaisten aikana murehtia kun Suomi ei pärjännyt kun valtiota nimeltä Suomi ei enään ole olemassa.
kokkareiden ja naton myntitilaisuudessa soi Rocky - tunnari heti ovella
ja myyntimies keinahteleekevyesti chino- housuissaan
ja huoneessa on odotuksen tunnelmaa...
ostaja, suomalainen koccare, audi- mies tahtoo viimein
liittyä
muiden
oikeiden
mieshteeen joukkoon ja hän päättää....uuuh....päättää liittyä...tunkeutua...natoooooooon.
hän siemailee silmät puolitangossa siideriä shamppanjalasista ja
hän näkee sielunsa silmin tähdet jenkkien lipussa...kuinka ne liehuvat wakaina tuulessa....suorastaan kimaltaa.
koccare-mies tuntee melkein voiman imeytyvän hänen laiskan roikkuvalle lättänälle perceelleen ja hän tuntee melkein stvubelon tuoksun sieraimissaan.
aaaahhhh...."TTIP"...aaahhhn..."natooohhh".......
hengitä/ herää koccare- mies
olet VAIN suomalainen laihakuiva kaljalla lauenneen mersusi takapenkillä