Lyhyesti kerrottuna. Mies ja nainen seurusteli, parisuhteeseen tuli tauko eron myötä. Tauon aikana nainen oli ollut toisen kanssa ja tullut raskaaksi mutta tehnyt abortin. Palattuaan takaisin yhteen miehen kanssa, nainen kertoi tapahtuneesta miehelle. Miehen kysyessä siitä toisesta, niin nainen vastasi että ei kukaan eikä varsinkaan se ketä mies epäili. Kaikki meni sen jälkeen hyvin. Kunnes mies sai selville naisen valehdelleen, kuka tämä toinen oli, koska se oli juurikin se kyseinen ketä mies epäili.
Mies ei ole kertonut naiselle, että tietää. Mutta haluaisi selvittää, että miksi nainen valehteli, koska sillä ei ollut kuitenkaan merkitystä.
Kuinka tulisi toimia tässä tilanteessa?
Mies ei ole kertonut naiselle, että tietää. Mutta haluaisi selvittää, että miksi nainen valehteli, koska sillä ei ollut kuitenkaan merkitystä.
Kuinka tulisi toimia tässä tilanteessa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Meillä sama juttu tiedän sen petos kaverin. Kielsi kun kysyin asiasta. Nyt sitten Ihmettelen samaa miksi valehtelee mulle vaikka sillä ei kuulemma ole merkitystä. Valehtelu ei tuo luottamusta meidän suhteeseen. Nyt sitten epäilen että pitää edelleen yhteyttä petos kaveriinsa. Kieltää senkin no ei auta kuin jatkaa ja yrittää luottaa vaikka valehtelee asiasta.
No siis meidän palattua yhteen ei ole ollut oikeestaa tekemisissä kyseisen tyypin kanssa, mutta sitä ihmettelen vaa että miks heti silloin piti valehdella jos suoraan kysyy että oliko se se? Koska kuitenkaa ei oo mitäö väliä... että asiahan olisi ok, jos olis sillon kertonut, mutta nyt kun sain kiinni valheesta, nii kyllähä se luottamusta riipii
Ei kannata jatkaa petturin kanssa, ne jatkaa pettämistä ja valehtelua aivan varmasti. Tietysti jos haluat niellä valheita, niin siitä vaan.
Itse uskoin ex-vaimon valheita aikani, mutta sitten paljastui niin törkeitä juttuja, että tajusin lempata akan pihalle.
Ei sillä ole naisellesi merkitystä kuka mies on ollut, haluaa kenties suojella? sitä miestä tai ei muuten halua kertoa kuka kyseessä, miksi se olisi sinulle ap tärkeää tietää, ettehän tuolloin seurustelleet vai epäiletkö ettei juttu ole loppunut heidän välillään..
No pointtihan on se että mua ei kiinnosta kuka se mies oli, mutta nyt kun tiedän kuka se oli nii tiedän myös sen ettei heidän välillään ole enää mitään, nainen oli tehnyt sen sille varsin selväksi. Mutta mietityttää vaan se että miksi piti alusta asti valehdella jos suoraan kysyin, että onko se se.
Ensimmäisenä, koetko naisen pettäneen sinua? Kun olet tällä palstalla. Jos olitte erossa, hänellä oli varmaankin vapaus tehdä mitä haluaa?
Toiseksi, kuten itsekin sanoit, ei ole väliä kuka se toinen mies oli. Juuri siksi hän ei halua sinun tietävän. Koska sillä ei ole väliä ja hänkin haluaa ehkä sen unohtaa. Ei halua sinun tietävän, jotta sitä ei tarvitse ajatella. Ei monikaan parisuhteissaan käy exiä nimillä läpi, miksi pitäisi? Tavallaan sama tilanne teillä, se on mennyttä, eikä liity teidän suhteeseen mitenkään. Katso eteenpäin.
samaa mieltä, että ei kuulu sinulle kuka se oli.
Te ette seurustelleet tuona aikana, joten nainen ei ole tilivelvollinen sinulle tekemisistään.
Eikä sinulle kuulu edes ne syyt miksi nainen valehteli kun suoraan kysyit että oliko se xxx. Voi olla ettei periaatteesta kerro tai sitten sillä ei ole mitään merkitystä teidän suhteelle.