Jotta jutut olisivat edes vähänkään asiatasolla niin kannattaa muistaa, että autokauppias ja automyyjä on yksi ja sama asia. Autoliikkeen omistajaa ei pidä sotkea autokauppiaaksi.
Nyt ei olla ruokakaupassa, jonka tittelit pohjautuvat paljon pidemmälle ajalle.
Nyt ei olla ruokakaupassa, jonka tittelit pohjautuvat paljon pidemmälle ajalle.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Onpas tämä yhdenlainen "puolivalopiispanen" ottanut sitten ihan asioikseen postailla erheellistä päähänpinttymäänsä autokauppiaista, jotka ovat muuten yrittäjiä siinä missä muidenkin alojen yrittäjät. Yhtäkään kauppiasta, siis yhtään miltään alalta en tunne, joka ei olisi yrittäjä itse. Yrittäjää/kauppiasta ei pidä rinnastettavan palkolliseen työläiseen, kuten päähänpinttymänään nyt väenväkisin postailee tämä "puolivalopiispanen". Palkolliselta automyyjältä kun loppuu valtuudet tehdä päätöksiä ostossa, mynnissä, reklamaatioissa, hinnoittelussa jne.jne. on autokauppias ainoa keneltä voi apuja kysellä.
Kaupanalalta esim. K-Kauppiaista tiedän sen verran, että he ovat joskus "vain" myymäläpäällikön tasoisia ikään kuin franchising-yrittäjiä... kuten ovat vaikkapa KOTI-pizza yrittäjätkin. Mutta yrittäjiä kuitenkin. Franchising yrittäjyyden tunnistaa mm. siitä, että markkinointi, toimitilat jne. on muiden käsissä, ei itse kauppiaan.
Torikauppiaita tunnen henkilökohtaisesti muutamia, heillä on kiireaikaan palkollisia torimyyjiäkin apunaan. Torikauppias omistaa yrityksensä, torimyyjä on hänellä työsuhteessa.
Autokauppiaitakin tunnen, heilläkin osalla on automyyjiä joillain useampiakin palkollisinaan. Autokauppias omistaa/hallitsee toimipaikkaansa, määrittelee/päättää yrityksensä toiminnoista itsenäisesti ja/tai yrityksen hallituksen kanssa yhdessä (ei siis franchising-kauppias) ja kantaa omistuksellaan autokauppiaana vastuun yrityksen toiminnasta.
Sen sijaan automyyjä ei tee päätöksiä yrityksen toiminnoista, ei päätä esim.toimipaikasta tai muistakaan yritystoimintaan liittyvistä asioista, vaan toimii autojen myyjänä kykyjensä mukaan, palkkaa nauttien palkollisena automyyjänä jolle palkan maksaa autokauppias omistamansa yrityksen nimissä.
Toisaalta olen yrittäjänä ihan hymyssäsuin autokauppias tai automyyjä, ihan sama millä tittelillä tituleerataan, kunhan asiakkaan saa kulkemaan kassan kautta kotiin!
Mitä järkeä on verrata ruoka-alaa ja torikauppaa autoliikkeeseen?
Tiedätkö edes mistä sana ''kauppias'' tulee? Se on alunperin tarkoittanut henkilöä, joka on kiertänyt pitäjästä (=kylästä) toiseen ja myynyt eli kaupannut tavaraansa. Käsite on jäänyt elämään ja nykyäänkin on olemassa torikauppiaita koska liikkuvat kauppiaat siirtyivät paikallisiksi toimijoiksi.
Toki aivan sama, kenenä itseäsi pidät, mutta kukaan tuntemani yli 2 alaista omistava autoliikkeen omistaja ei käytä itsestään nimitystä autokauppias. Liekkö Suomen eri paikkakunnilla sitten niin suuria eroja? Täälläpäin autokauppias sanana on negatiivis-sävyinen ja se rinnastetaan usein jobbareihin. Jobbari kun on tavallaan entisajan kauppias joka myy eri sijainneilla autoja satunnaisesti (kiertävä kauppias).
Lopeta+nyt+jo+kollega+hyvä+(?)+tästä+nimike+asiasta+joka+keskusteluun+mielipiteesi+postaaminen...+vaikuttaa+hieman/melko+paljon/todella+vahvasti+mielenvikaiselta+moinen+jankuttaminen+tittelistä+ja+heijastuu+kohta+meihin+muihinkin+autoliikkeen+omistajiin+moinen+turhanpäiväisen+päähänpinttymänsä+jankkaaminen.
"Toki+aivan+sama,+kenenä+itseäsi+pidät,+mutta+kukaan+tuntemani+yli+2+alaista+omistava+autoliikkeen+omistaja+ei+käytä+itsestään+nimitystä+autokauppias.+Liekkö+Suomen+eri+paikkakunnilla+sitten+niin+suuria+eroja?"
Oli+miten+oli,+autoliikeyrittäjänä+olen+tottunut+autoliikkeen+omistajasta+käytettävän+sivistyneesti+puhuteltaessa+autokauppias+nimikettä+(sivistymättömien+puhekielessä+jobbari)++ja+autoliikkeestä+palkkaa+autojen+myynnistä+saavat+ovat+automyyjiä+(jopa+sivistymättömienkin+puhekielessä+sama).
Toisaalta+eikö+se+ole+ihan+se+ja+sama+vaikka+nimittelyissä+tittelinä+olisi+autoalan+yrittäjä,+liikkeenharjoittaja,+automyyjä,+autokauppias,+autojobbari,+mulkku+tai+vaikka+uusinta+uutta+eli+kyrvänsyylä...+näitä+jokainen+käyttäköön+mielensä+mukaisesti+ja+henkisen+tasapainonsa+suomin+voimin.
Ei+pitäisi+sinuakaan+autoliikeyrittäjä+kollegana+(?)+noin+häiritsevän+tittelit,+että+pitää+omaa+uskomustaan+"AutokauppiasMyyjäSama"+postailla+joka+ikiseen+keskusteluun+vaikka+se+ei+edes+aiheeseen+liittyisi?
Eiköhän+vaan+keskitytä+korjailemaan+tärkeämpiä+virheitä+kuten+"takuu+on+sama+kuin+virhevastuu"+(vaikka+ei+olekaan),+"autoissa+katetta+xx-%+ja+tinkivaroja+aina+xxxx-€"+(kun+ei+liiketoiminnan+kuluista+mitään+ymmärretä)+ja+muita+ihan+oikeastikin+alaa+häiritseviä+epäkohtia+ja+suoranaisia+valheita?
Paljon+antoisampaa+on+saada+yksikin+takuu-uskovainen+tietoiseksi+ettei+virhevastuu+ole+takuu,+kuin+että+automyyjä+ja+autokauppias+tarkoittaisi+samaa+asiaa,+eikö+vain?
Itse+en+aio+ainakaan+tämän+aamukahvitellessa+kommenttini+jälkeen+vastata+enää+yhteenkään+juupas-eipäs/myyjä+sama+kuin+kauppias+-postaukseen,+sillä+kun+ei+ole+vitunkaan+merkitystä+mihinkään.
Ollaan+vaikka+autokauppiaita+Jumalan+armosta,+kunhan+kauppa+käy!
Jotainhan se on tehtävä, ken jobbaa autoja toinen myy sieniä torilla.
Kuulehan foliohattu, nyt en kysy miten pitäisi kieliopillisesti kirjoittaa suksi vittuun, vaan tarkoitan sitä.
no tottahan vitussa autokauppias on tava palkollinen myyjä eikä mikään johtaja. johtaja on johtaja eikä mikään vitun kauppias.
. Miten tämän tuikitärkeän asian kanssa edes pystyy elämään?
Voi kyynel! Palautetaanko seuraavaksi käsiteltäväksi legendaarinen vuosimalli-/mallivuosiväittely. Puolivalopiispaset ja kauppiasonmyyjä-ääliöt; miten on?
Mutta kun autokauppias ja automyyjä ON sama asia.
Ei pidä sotkea ruokakauppaa autoliikkeeseen.
Mutta kun sinulla ei hissi kulje ylimpään kerrokseen. Ei pidä sotkea sinua täysijärkiseen.
Mutkun mutkun...
Edelleen: nyt on puhe autoliikkeistä eikä ruokakaupoista.
Onpas tällä jankuttavalla hörhöllä kontekstit sekaisin ja tällä kertaa päähänpinttymänä kauppias-myyjä dilemma, lienee se "vero-poistuu-kohta" hädissäänolo lääkityksellä jo parantunut ja kun "se yksi liike" on hiukan hiljempaa ollut tovin aikaa, niin ei siitäkään enää keksi päivittäisiä herjoja heitelläkseen...
Poimintana ainakin Mäntsälässä omistaja on kauppias, palkolliset ovat myyjiä:
http://www.nettiauto.com/yritys/autokauppias
Autokauppias Keijo, myyjät Sami ja Markus.
Kyllä muissakin autoliikkeissä yrittäjä itse on kauppias ja palkkaa yrityksestä saavat työläiset ovat myyjiä, aivan kuten on missä tahansa muussakin kaupallisessa yritystoiminnassa.
Toki mitä laajempi yritystoiminta on kyseessä, sitä kauemmas kenttätyöstä ja samalla päivittäisistä rutiineista itse kauppias erkaantuu ja näin ollen titteli saattaa todellisen toimenkuvan mukaisesti hieman muuttua vaikkapa kauppaneuvokseksi, konsernijohtajaksi, monialayrittäjäksi, pääjohtajaksi... mutta normaalissa 1-5 henkilöä työllistävässä autoliikkeessä yrittäjää itseään tituleerataan autokauppiaaksi, yrittäjäksi tai omistajaksi, hieman keskustelun aiheesta riippuen.
Suurin osa autokauppiaista kirjannee verokorttiin "yrittäjä", jokunen harva laittaa ammatikseen "autokauppias", mutta kukaan ei kirjoita "automyyjä" kun ammattia kysytään.
Edelleenkin kontekstista riippuen sitä sun tätä palvelua tai tuotetta yritykselle myymässä oleva kiertelevä _myyjä_ tiedustelee "onko itse kauppias paikalla vai kuka päättää ostoista", normi renkaidenpotkijat kyselevät myyjiä paikalle normaalissa kauppatilanteessa mutta jos reklamaatioasioissa ovat, niin osaavat hekin kysellä autokauppiasta vastuuseen.
Normaali kauppatilanteissa myyjät käyvät "tiukan hinnan" varmistamassa vielä autokauppiaalta ja reklamaatiotilanteissa siirtävät reklamoijan autokauppiaan kanssa asiasta keskustelemaan... eli kauppias/yrittäjä tekee päätökset, myyjät "on vaan töissä" ilman konkreettista vastuuta jonka taas kantaa aina autokauppias, eli yrittäjä, koko liiketoiminnastaan.
Mutta edelleenkin, tyhmempi osa puolivalopiispasista saa toki autokauppiasta nimitellä vaikka kyrvänsyyläksi tai jobbariksi, kunhan muistaa kulkea kassan kautta ja kilauttaa roposensa ostopäätöksen merkiksi yrityksen kassaan. Siitä on autokauppiaan kiva maksella myyjille palkat, verot ja sosiaaliturvat, vakuutukset, vuokrat ja jos oikeinkin hyvin on kauppa käynyt, niin saattaa autokauppias itsekin pienen palkan yritystoiminnan johtamisesta ja pyörittämisestä 24/7 suoda itselleen.
"Itse en aio ainakaan tämän aamukahvitellessa kommenttini jälkeen vastata enää yhteenkään juupas-eipäs/myyjä sama kuin kauppias -postaukseen, sillä kun ei ole vitunkaan merkitystä mihinkään. Ollaan vaikka autokauppiaita Jumalan armosta, kunhan kauppa käy!"
Ja kommentoin kuitenkin. No höh, menköön nyt tämän kerran vielä.
Erikoinen on teillä toimintatapa mikäoli olet oikeasti liikeharjoittaja ja pidät autoliikettä.
Minulma kyllä ihan ne automyyjät eli autokauppiaat tekevät koko autokaupan alusta loppuun, eivät siis käy välillä ravaamassa minun luona kysymässä lupaa johonkin. Katteen tietää jokainen, ei sitä tarvitse minulta kysyä - jos viimeinen hinta ei miellytä, älä osta.
Sama koskee reklamaatioasioita, ne automyyjät eli autokauppiaat hoitavat nekin alusta loppuun. Siitähän minä maksan heille palkkaa, ettei minun tarvitse hermojani polttaa niiden valittelijoiden takia.
En halua leveillä enkä elvistellä, mutta tuntuu, että pyörität jotakin oikeasti pienempää autoliikettä jossa autokauppias mielletään omistajaksi. Eikä siinä mitään! Itsekin aloitin yksinään autoja myymään ja siitä se sitten kehittyi.
Silloin kun olin itse autoja myymässä niin sanoivat minua autokauppiaaksi, ei enää.
"Silloin kun olin itse autoja myymässä niin sanoivat minua autokauppiaaksi, ei enää."
Silloin kun minä olen ollut myyntityössä, olen saanut siitä kk-palkkaa ja minua on kutsuttu myyjäksi. Ei enää.
Mutta nyt on taas päivä ja viikko pulkassa, myyjät on tehtävänsä tehneet ja autokauppias lähtee nyt viikonlopun viettoon ja jos siltä tuntuu, niin muiden alojen yrittäjien kanssa kaljaa juomaan!
Nimenomaan yrittäjien eikä kauppiaiden.
Kun möin autoja yksikseen oli toiminimi eli en nauttinut kenenkään palkkaa enkä nauti nytkään.
Missäpäin Suomea vaikutat? Alkaa tuntumaan siltä, että ollaan ihan eri puolella Suomea ja näinköhän on eroa että kuka käsittää kenetkin autokauppiaaksi ja kuka liikeharjoittajaksi vrt. murteet.
Yrittäjä-autokauppiaana päätän väittelymme osaltani tähän, kiitos. Sinulla on mielipiteesi ja sen saat pitää, ainoana oikeana, tottakai.
"Toki aivan sama, kenenä itseäsi pidät, mutta kukaan tuntemani yli 2 alaista omistava autoliikkeen omistaja ei käytä itsestään nimitystä autokauppias."
...minulle kun on yks´hailee olenko sinun tai kenenkään muunkaan mielestä titteliltäni autokauppias, automyyjä, yrittäjä, yrittäjä-kauppias, kauppias-yrittäjä vaiko liikkeenharjoittaja... kunhan kauppa käy ja niinhän se käykin.
Loppuun muistutus sanomisistani, joka onkin minun puolestani ainoa syy, miksi tähän juupas-eipäs leikkiin kanssasi olen ylipäätäänkään intoutunut:
"Lopeta nyt jo kollega hyvä (?) tästä nimike asiasta joka keskusteluun mielipiteesi postaaminen... vaikuttaa hieman/melko paljon/todella vahvasti mielenvikaiselta moinen jankuttaminen tittelistä ja heijastuu kohta meihin muihinkin autoliikkeen omistajiin moinen turhanpäiväisen päähänpinttymänsä jankkaaminen."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Yrjö_Laakkonen
Tälläkin AUTOKAUPPIAALLA on pikkusen enemmän kuin kaksi alaista. Turhanpäiväinen kauppiasonsamakuinmyyjä jankkaus voitaneen lopettaa, myyjä myy toisen omaa, kauppias toisinaan on myös myymässä omiaan.
Ei Yrjö ole mikään autokauppias vaan liikkeenharjoittaja. Tekee paljon muutakin bisnestä kuin vain autokauppaa.
Suora lainaus wikipediasta:
Hän on luonut uransa autokauppiaana, kirjapainoyhtiön omistajana ja kiinteistösijoittajana..
liikkeenharjoitta tittelistä ei puhuta mitään, se kuulostaisikin ihan vitun typerältä titteliltä, toki sellainen "titteli" nappikauppiaan, joka parin euron "bisneksiä" pyörittelee, omatuntoa saattaa hivellä....
Muutamia autoliikeyrittäjiä eli AUTOKAUPPIAITA listaillen, ihan ympäri Suomen kaikkia kutsutaan AUTOKAUPPIAIKSI:
Parkanolainen autoliikeyrittäjä/autokauppias Jari Sammatti:
http://www.hs.fi/autot/a1305750853532
Mäntsäläläinen autoliikeyrittäjä/autokauppias Keijo Lehtonen:
http://www.autokauppias.fi/ajoneuvot/henkiloautot
71-vuotias autoliikeyrittäjä/autokauppias Keminmaalta:
http://yle.fi/uutiset/71-vuotias_autokauppias_on_yrittanyt_elakkeelle_jo_vuosia__mutta_hallille_ei_ole_loytynyt_ostajaa/8414304
BayernCarin omistaja Nelimarkka tituleerataan myös autokauppiaana:
http://asuntomessut.fi/ajankohtaista/autokauppias-yllatti-asuntomessujen-huutokauppaan-myos-auto/
Itse kuningatarkin tietää, että autoliikeyrittäjä on autokauppias:
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/385393-kiinteisto-kaisa-konkurssin-tehnyt-autokauppias-ei-ole-minun-valintani
Ja viimeisenä, muutei vähäisimpänä autokauppias "TT" Tuusulasta:
http://www.iltasanomat.fi/digi/art-2000001246284.html
Koko netti pitäis räjäyttää, jos myyjiäkin jo aletaan autokauppiaiksi tituleeraamaan...
Jo yläasteella opetettiin, että autokauppias ja automyyjä on sama asia. Vain täysi tumpelo sotkee autokauppiaan yrittäjäksi.
Provikkarenki-ville rauhoittuu taas.
Niin, nimimerkki ympyräsulkeutuu on provikkarenki joka kuvittelee olevansa liikkeenharjoittaja mutta on vain tavan autokauppias eli myyjä.
Kukaan itseään kunnioittava autoalan liikkeenharjoittaja ei käytä nimitystä autokauppias - eihän me olla ruoka-alalla sentään.