Eilisessä ohjelmassa yks tyyppi maintsi useaan kertaan työn vastaanottamisesta. Jotkut muutkin mm.kokoomuslaiset tätä viljelee. Kertokaa nyt sitten, että miten voin vastaanottaa sitä työtä?
Toimittaja mainitsi kyllä hyvin, että jos kaikki heti huomenna menisi avoimiin työpaikkoihin maassa olisi yhä 300 000 työtöntä? Että en nyt oikein ymärrä miten sitä työtä voi ottaa vastaan?
Toimittaja mainitsi kyllä hyvin, että jos kaikki heti huomenna menisi avoimiin työpaikkoihin maassa olisi yhä 300 000 työtöntä? Että en nyt oikein ymärrä miten sitä työtä voi ottaa vastaan?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Toimittaja mainitsi kyllä hyvin, että jos kaikki työttömät heti huomenna menisi avoimiin työpaikkoihin maassa olisi yhä 300 000 työtöntä? Että en nyt oikein ymärrä miten sitä työtä voi ottaa vastaan?
Jäi yksi sana pois
Käy peruskoulu ensin.
On käyty jo aikaa sitten.. Kerro nyt, että miten sitä työtä voi ottaa vastaan? Niin otan sitten sen tarjotun työpaikan vastaan.
-----------------ja iso osa niistä ns. vapaista työpaikoista on aivan fuulaa vaan, esim puhelinmyyntiä, alipalkattua pätkää, ,,, yms skeidaa. Ikävä kyllä.
--------Mutta kun ei puhuta työn sisällöstä,tai palkasta, niin rakennetaan mielikuva että jotain on.
-----Ahne Kokoomus kepu sdp vihreä rotta herjaa työttömiä aina, ja lehdistö tukee tätä kyykytys asennetta !!!
Hallitus+väittää,+että+TE-työnvälityspalvelussa+olisi+30000-60000+avointa+työpaikkaa,+mulle+ei+ainakaan+näy+kuin+14000.+No+siinähän+sitä+onkin+jaettavaa+vallan+mahdottomasti+varsinkin,+kun+mukana+ovat+kaikki+osa-aikatyöt,+0-sopimustyöt,+lyhyet+määräaikaiset+työt,+kaikenmaailman+"tule+meille,+mutta+palkkaa+emme+paljasta+ennenkuin+olet+vetänyt+nimen+paperiin"+-työt.++Esim.+Kaupungissa,+jossa+on+päälle+140000+asukasta,+työllisiä+on+66000,+työttömiä+11000+(+kunnalla+töissä+7000+Kreikan+malliin),+työttömyysaste+16+%++ja+haettavia+työpaikkoja+vähän+päälle+400+noilla+TE-sivuilla+kattaen+kaikki+työpaikat+kunnan+alueella.+
Mutta,+työttömienhän+syyhän+se+tietty+on,+miksi+tämän+maan+talous+on+edelleen+keikahtamassa+nurin.+
Saa+sitä+muuten+hallitus+ja+seuraava+hallitus+ja+seuraava+hallitus+tehdä+ihmeitä+ilman+määrää,+että+pystyy+niitä+työpaikkoja+jostain+taikomaan.
Kannustinloukut on purettava että työnvastaanottamisesta tulee mielekkäämpää. Myös työttömyyspäivärahaa ja sosiaalietuuksia on leikattava että työnvastaanottamisesta tulee mielekkäämpää.
Työssäkäyntialueita on kasvatettava että työnvastaanottamisesta tulee mielekkäämpää.
paljas perseinen köyhä on hyvä uhri ahneille kokoomus kepu sdp vihreille pervoille, köyhää voi runkata vapaasti, alistettu köyhä antaa peräreikää vastustelematta ! Näin halpatyöt, pakko monikulttuuri ja pakko homous toteutuu, suomi pervoutuu ...
Kannustinloukut on purettava että työnvastaanottamisesta tulee mielekkäämpää
Et edelleenkään kertonut, että miten sitä työtä voi ottaa vastaan? Kerro nyt kun kerta niin väität, että kun työtä voi ottaa vastaan niin miten sitä otetaan vastaan?
Mielummin olem syömättä! Laihdunpa samalla ja terveyskin paranee!
Työnvastaanottaminen olisi huomattavasti mielekkäämpää jos ja kun työnhakija saa itse valita mieleisen ammatin, kouluttautua siihen ja työnhakijaa kuunneltaisiin ja arvostettaisiin sekä tuettaisiin matkalla unelma-ammattiin eikä nimenomaan tehdä kaikin tavoin mahdottomaksi hänen omia ura-suunnitelmia ja asetuta esteeksi hänen omille toimilleen!
Monesti työnhakijaa aliarvioidaan ja hänen omia urasuunnitelmia väheksytään ja jopa sivuutetaan täysin sekä tungetaan alalle,mikä on hänelle epämieluisin tai jopa kiristetään kaikin keinoin alalle, mihin hän ei halua, ei sovellu tai josta on hakeutumassa pois eli ammattialaa vaihtamassa.
Täälläkin suureen ääneen kirjoittaa tuo von Kalervo saunakauha.
Työttömät pitää viedä erikseen sellaiseen työnvastaan otto HALLIIN. Siellä opastaa työttömiä suuren susikoiran kanssa työhön perehdyttäjä!.
Jopa pahat narsisti työttömät pelkää sitä vihaista susikoiraa, ja sen teräviä hampaita.
Vakuutusalan ihmisten olisi syytä varmaan tarkistaa _kaikkien_ rakennuksella töissä olleiden ihmisten koulutukset ennen kuin myöntää vakuutuksen. On melkoinen riski palkata ammattitaidotonta työvoimaa - sitähän joutuu luottamaan siihen, että valvonta toimii. Näin ei kuitenkaan voi koskaan olla, koska valvonta herättää vastarintaa!
https://tuloksetontaopiskelua.wordpress.com/2016/03/10/tyottomien-ammattitaitoa-ei-arvosteta/
.