Koetteko välimatkan esteeksi uuden suhteen aloittamisessa?
Itse en asu Uudellamaalla, missä sinkkuja eniten ainakin deitti-ilmoitusten perusteella asuu. Olen muutaman varteenotettavan miehen tavannut vuosien varrella ja yhteinen fiiliskin on löytynyt helposti... mutta moni kokee etäisyyden hankalaksi, vaikka halua suhteen jatkamiselle olisikin. Onko tosiaan niin, ettei enää ole pitkäjänteisyyttä katsoa ja yrittää, vaan kaikki pitäisi olla helposti ja nopeasti saatavilla?
Jos suhde kehittyisi, niin sen myötä tulisivat uudet valinnat kyllä eteen ajallaan.
Minulla on auto ja ajokortti ja pääsen liikkumaan tarpeen vaatiessa vaikka mihin kaikilla muillakin mahdollisilla tavoilla. Tuntuu että Hesan seudulla asuville kaikki kehäIII takana oleva on yhtä kaukana kuin Kiina!
Deitti-ilmoituksissa haetaan usein ihmisessä juuri niitä ominaisuuksia, joita löytyy vielä täällä rauhallisemmalla seudulla olevilla. Täälläkin asuu elämää kokeneita, sivistyneitä, maita matkustelleita, koulutettuja ja sydämellisiä ihmisiä!
Onko välimatka este?
5
941
Vastaukset
- Nainen,auto ja ajotaitoakin...
Puhut asiaa ja totta! Vaikka eipä taida minulle kelvata,ellei sydämessä ole aitoutta!
Ei tuo välimatka ole olennaisin osa vaan se mitä voi kumpikin tehdä välimatkan eteen mielestäni.Riippuen tilanteesta eli välimatkasta kuin reaalisista mahdollisuuksistakin.Eihän yksipuolisuudella saavuta mitään ja se paljastaakin aika helposti kaikenlaista.Kyllä pitkäjänteisyyttäkin on.Vika vain joskus on siinä, että se menee yli ymmärryksenkin.
Se kuitenkin täytyy myöntää, että tiettyjä rajauksia teen.Johonkin 100km asti karkeasti.Tietenkin tilanteesta riippuen.
Deitti-ilmoituksissa on kyllä yksi vika sitten kirjoitukseesi verrattuna.Silloin näiltä rauhallisemman seudun asukeilta jää puuttumaan se tietty hektinen elämäntapa.Kuitenkin monet ominaisuudet kulkevat monen silmissä ristiin ja siinäkin piilee kysymys.- Topias
Onko välimatka este? Itse muutin joitakin vuosia sitten maalle enkä tällaista ole huomannut. Mikä meidän on liikkuessa hyvillä autoilla rauhallisessa maassa. Et kai itsekään usko tähän potaskaan,että välimatka olisi este. Kuinka selität suuret rakkaustarinat; mies Siperiassa vankina ja nainen odottaa kymmenen vuotta lännessä. Tai kumppani toisella puolella maapalloa. Jos kumppani on mielenkiintoinen ja suhde ok, niin ei sitä muutamilla sadoilla kilometreillä mitata. Miellyttävän naisen vuoksi minä ainakin miehenä olen matkustellut ja nytkin matkustaisin muttei tällä kertaa ole sellaista suhdetta. Ja sitten viedä yhteiselle matkalle. Yes!
- mrs Singel
Minulle se ei ole este, vain hidaste.
Tiedän esim. parin, joista toinen on asunut Australiassa ja toinen täällä, siitä huolimatta suhde piti ja lujittui ja nykyään pariskunta on onnellisesti aviossa ja yhdessä.
Välimatka saattaa olla se suhdetta kiinteyttäväkin tekijä. Pieni ikävä opettaa antamaan toiselle arvoa ja tekee tapaamisista odotettuja. Toinen ei myöskään liian äkkiä muodostu itsestään selvyydeksi. - Heppu
mrs Singel kirjoitti:
Minulle se ei ole este, vain hidaste.
Tiedän esim. parin, joista toinen on asunut Australiassa ja toinen täällä, siitä huolimatta suhde piti ja lujittui ja nykyään pariskunta on onnellisesti aviossa ja yhdessä.
Välimatka saattaa olla se suhdetta kiinteyttäväkin tekijä. Pieni ikävä opettaa antamaan toiselle arvoa ja tekee tapaamisista odotettuja. Toinen ei myöskään liian äkkiä muodostu itsestään selvyydeksi.Tiedän sen voivan toimia jo syntyneessä suhteessa. Mutta jos juttu ei ala äkki-ihastumisella vaan sillä, että pieni, mutta itsepintainen uteliaisuus jää kihertämään mieleen ensitapaamiseten jälkeen, niin että haluaa työstää sitä pikku hiljaa ja katsoa mitä siitä voisi tulla niin silloin se tuntuu olevan este. Pitkän välimatkan vaiva tuo ikäänkuin paineita tapaamisen onnistumiseen. Mutta jos on hieman keskiverrosta poikkeava ihminen niin sopivia, vapaita partneriehdokkaita on harvassa, joten matkustamiseen on varauduttava.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2042358
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401572Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1351222Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2881018Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56972Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis288915- 55906
Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20902Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18765Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58763