Miksi haluamme uskoa olevamme kuolemattomia?

näin.se.vaan.on

Kaikki planeetallamme elävät biologiset organismit ovat kehittyneet evoluution tuloksena. Niin myös isojen ihmisapinoitten heimoon kuuluvat lajit, kuten me nykyihmiset.

Biologisella organismilla on kaksi itselleen ensisijaisen tärkeää tavoitetta.
a) Säilyä hengissä (olemassa), ja
b) Lisääntyä.

Siksi on luonnollista, että kehittynyt biologinen organismi haluaa uskoa olevansa kuolematon.

5

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pitävää-päättelyä

      Kekkosella on silmälasit. Siis Kekkonen on presidentti.

      Mutta entäs ne, joilla on silmälasit ja jotka eivät ole presidenttejä?

    • Brina

      "Biologisella organismilla on kaksi itselleen ensisijaisen tärkeää tavoitetta.
      a) Säilyä hengissä (olemassa), ja
      b) Lisääntyä."

      Aikansa kutakin! Koska kukaan ei ole poistunut elämästä kuolematta ensin , niin vain hullu uskoo olevansa kokonaisuudessaan kuolematon. Kuolemassa "henki" lähtee, mutta se jatkaa ja vain keho kuolee eli elämä siitä loppuu ja lopulta se häviää.
      Se, että uskoo elämän jatkuvan kuoleman jälkeen toisella olemisen tasolla, jossain toisenlaisessa olomuodossa, antaa toivon ja turvallisuuden tunteen ...mikä on tietysti elämisen laatuun vaikuttava tekijä....olkoonkin, että olisi uskonutkin väärin (itse uskon/tiedän elämän jatkuvan kehon kuoleman jälkeen)!
      Lisääntyminenkin on eloonjäämisvietin ja siihen liitetyn tietyn nautinnollisen toiminnan seurausta, mutta se ei ole läheskään kaikkien ensisijainen pyrkimys.

      Saattaahan se silti olla niin , että kehoni eli tuo kehittynyt biologinen organismi uskoo omalla alitajuisella tavallaan olevansa kuolematon, mutta jonain päivänä sille tulee totuus eteen....eli materian, josta se koostuu, on palattava takaisin maan energioiden nollakenttään. Minä itse joka tunnen olevani (tietoisuuteni, tuntemukseni), - joka jo n. 70 v on käyttänyt tätä biologista oranismia eli kehoa voidakseni kokea tällaista maanpäällistä elämää tällä kertaa - olen jo varmaankin jossain muualla... ainakin toivon niin!

    • aravaa

      Mitä oli ennen, kun ei ollut mitään?

      • U.Telias

        Missä ei ollut mitään?


    • MEläjä

      On hiukan hankala käsitellä iäisyysasioita maallisin tai fyysisin silmin, eihän sitä järjellä kovin pitkälle pyristellä.
      Mutta esim. jälleensyntyminen ei sulje pois evoluutiota, mielummin päinvastoin.
      Sanotaan että fyysinen maailma lähtee 'kivitietoisuudesta' joka kehittyy erittäin hitaan värähtelyn tilassa....mutta sekin kehittyy...sitten on 'kasvikunta', joka on pidemmällä kivikuntaa, 'eläinkunta' onkin jo paljon pidemmällä evoluution kehitysasteikolla joka on kuten tiedetään erittäin monimuotoinen. Eläinkunnasta kehityksen tuloksena on viimein muodostunut ihmiskunta....jolloin aluksi kävelimme neljällä raajalla ja siitä vähitellen olemme nousseet nykyiseen malliin.
      Luonto on loppujenlopuksi yhtä ja jokainen taso on tarkalleen oikeassa paikassa, meillä on vaikeuksia oivaltaa asioita mitä emme näe ja koska meille on sanottu aina 'maasta olet sinä tullut', eihän se selitä oikeastaan mitään..ainoastaan toteaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      23
      5953
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      60
      2057
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      27
      1529
    4. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      241
      1314
    5. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      69
      1158
    6. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      74
      1155
    7. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      1127
    8. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      51
      1092
    9. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      145
      1087
    10. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      60
      1035
    Aihe