Miksi haluamme uskoa olevamme kuolemattomia?

näin.se.vaan.on

Kaikki planeetallamme elävät biologiset organismit ovat kehittyneet evoluution tuloksena. Niin myös isojen ihmisapinoitten heimoon kuuluvat lajit, kuten me nykyihmiset.

Biologisella organismilla on kaksi itselleen ensisijaisen tärkeää tavoitetta.
a) Säilyä hengissä (olemassa), ja
b) Lisääntyä.

Siksi on luonnollista, että kehittynyt biologinen organismi haluaa uskoa olevansa kuolematon.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pitävää-päättelyä

      Kekkosella on silmälasit. Siis Kekkonen on presidentti.

      Mutta entäs ne, joilla on silmälasit ja jotka eivät ole presidenttejä?

    • Brina

      "Biologisella organismilla on kaksi itselleen ensisijaisen tärkeää tavoitetta.
      a) Säilyä hengissä (olemassa), ja
      b) Lisääntyä."

      Aikansa kutakin! Koska kukaan ei ole poistunut elämästä kuolematta ensin , niin vain hullu uskoo olevansa kokonaisuudessaan kuolematon. Kuolemassa "henki" lähtee, mutta se jatkaa ja vain keho kuolee eli elämä siitä loppuu ja lopulta se häviää.
      Se, että uskoo elämän jatkuvan kuoleman jälkeen toisella olemisen tasolla, jossain toisenlaisessa olomuodossa, antaa toivon ja turvallisuuden tunteen ...mikä on tietysti elämisen laatuun vaikuttava tekijä....olkoonkin, että olisi uskonutkin väärin (itse uskon/tiedän elämän jatkuvan kehon kuoleman jälkeen)!
      Lisääntyminenkin on eloonjäämisvietin ja siihen liitetyn tietyn nautinnollisen toiminnan seurausta, mutta se ei ole läheskään kaikkien ensisijainen pyrkimys.

      Saattaahan se silti olla niin , että kehoni eli tuo kehittynyt biologinen organismi uskoo omalla alitajuisella tavallaan olevansa kuolematon, mutta jonain päivänä sille tulee totuus eteen....eli materian, josta se koostuu, on palattava takaisin maan energioiden nollakenttään. Minä itse joka tunnen olevani (tietoisuuteni, tuntemukseni), - joka jo n. 70 v on käyttänyt tätä biologista oranismia eli kehoa voidakseni kokea tällaista maanpäällistä elämää tällä kertaa - olen jo varmaankin jossain muualla... ainakin toivon niin!

    • aravaa

      Mitä oli ennen, kun ei ollut mitään?

      • U.Telias

        Missä ei ollut mitään?


    • MEläjä

      On hiukan hankala käsitellä iäisyysasioita maallisin tai fyysisin silmin, eihän sitä järjellä kovin pitkälle pyristellä.
      Mutta esim. jälleensyntyminen ei sulje pois evoluutiota, mielummin päinvastoin.
      Sanotaan että fyysinen maailma lähtee 'kivitietoisuudesta' joka kehittyy erittäin hitaan värähtelyn tilassa....mutta sekin kehittyy...sitten on 'kasvikunta', joka on pidemmällä kivikuntaa, 'eläinkunta' onkin jo paljon pidemmällä evoluution kehitysasteikolla joka on kuten tiedetään erittäin monimuotoinen. Eläinkunnasta kehityksen tuloksena on viimein muodostunut ihmiskunta....jolloin aluksi kävelimme neljällä raajalla ja siitä vähitellen olemme nousseet nykyiseen malliin.
      Luonto on loppujenlopuksi yhtä ja jokainen taso on tarkalleen oikeassa paikassa, meillä on vaikeuksia oivaltaa asioita mitä emme näe ja koska meille on sanottu aina 'maasta olet sinä tullut', eihän se selitä oikeastaan mitään..ainoastaan toteaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      181
      11307
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      57
      5392
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2627
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      38
      2311
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1811
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1735
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      38
      1393
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1319
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1226
    10. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      26
      1179
    Aihe