valtioiden asioihin käytännössä kaikkialla maailmassa?
Millä oikeudella USA sekaantuu itsenäisten
imperialistinen_USA
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eiköhän se tapahdu ns. vahvemman oikeudella ja muiden USA-myönteisten valtioiden varauksettomalla tuella!
Tapahtuu aikansa mutta on jo runsaasti merkkejä siitä että peli muuttuu.Nyt on USALLAKIN sellainen vastavoima jotta säilyttääkseen olemassaolonsa niin uhoa kannattaa alkaa hillitä.Saattavat pian opettaa nöyryyttä kädestä pitäen!Meinaan Kiina &Venäjä.Antavat "tarkkis"Usalle turpaan niin että soi!
Kuppenhaim tuo työtä ja vastuita mm, ylläpito.
Se tapahtuu vain jos maa ITSE
antaa sen sorkkia toisen perärööriä
Ei niillä ole mitään pidäkkeitä
tai hyvin tapojen mukaisia itsehillinnän välineitä
NE RYNNII KUIN HÄRÄT ETEENPÄIN
ja vain kieltäytyimen toimii. SANOO: Ei Kiitos, Ei, Suksikaa hvlvettiin....jne.
Se sama tekniikka pätee, jenkkeihin, venäjään, matuihin, eu:iin,
valloittaviin uskontokuntiin...ahneuteen, veikkauksen mahtipalkanmaksuun, valtion yritysten törkeisiin palkkioihin...jne.
NIILLE PITÄISI SANOA EI.
Nykyinen politiikka ei tunne sivistynyttä harkintaa ja valikoivaa itsesuojeluvaistoa
on vain (huumepäinen) hillitön syöksyily asiasta toiseen.
Sen sijaan että valittaisiin hyviä asioita, rakennetta tukevia ja ylläpitäviä asioita,
valitaan maata köyhdyttäviä ja heikentäviä asioita.
Valitaan puoli oman henkilökohtaisen heikkouden ja pelon sanelemana: kuten nato-kannatus ja isänmaanhäpeä.
NL se vasta puuttui, ei putini paljon eroa. Jos valtioiden rajat olisi kansallisuuksien mukaan, ei tietenkään mahdollista mutta kuitenkin olisi venäjä paljon pienempi.
Lähi-itä jonka ongelmat on nyt nähtävissä sekasortona johtuen kun suurvallat vetivät aikoinaan rajat viivoittimella välittämättä eri kansallalisuuksista.
Yhdysvallat on liittovaltio, kansojen sulatusuuni.
USA lle on valitettavasti langennut puhtaanapitoyksikön rooli. Kaikki taputtavat sille käsiään mutta kukaan ei uskalla panna tikkua ristiin sen puolesta, että terroristit ja muut syöpäläiset saataisi eliminoitua. Vielä tuo yksi paskakasa tuossa rajan takana odottelee vuoroaan niin sen jälkeen työ on tehty.
IMPPPERIALISTIN "oikeudella" joka käytännössä on samaa kuin Hitlerin meininki aikoinaan.
Suomenkin LAHTARIT myötäilevät jälleen tätä menoa
"Vielä tuo yksi paskakasa tuossa rajan takana odottelee vuoroaan niin sen jälkeen työ on tehty."
Kyllähän suomalaiset tuntevat katkeruutta naapuria kohtaan ja hyvästä syystä, mutta eiköhän anneta menneiden olla menneitä ja ruotsalaiset painikoot uudempien ongelmiensa kanssa.
Se että länsinaapurimme rasitti itäistä alusmaataan vuosisatoja ei tietenkään voi olla hyväksyttävää mutta se tapahtui sen ajan normien mukaan. Suomi selvisi siitäkin ajasta voittajana. Miten lie selvitään tästä ajasta?