Tietoisku nro 001

Tuulivoiman mahdollisella tai kuvitellulla radioaktiivisuudella ei ole mitään tekemistä ydinvoimaloiden tuottaman radioaktiivisten aineiden säteilyn kanssa. Keskustella siitä saa aivan vapaasti Uusiutuva energia -palstalla!

Olkaa hyvät.
10131
4Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tuulivoimaloiden tarvitsemien materiaalien hankkimiseksi tarvitaan kaivannaistoimintaa, esim. kestomagneeteissa tarvittavan neodyymin saamiseksi. Kaivannaistoiminnassa syntyy jätteitä joissa on mukana ympäristövaarallisia aineita ja myös radioaktiivisia aineita. Pidän mahdollisena että tuulivoiman tuottamaa MWh kohti syntyvien luonnon radioaktiivisten aineiden määrä on suurempi kuin ydinvoimaloiden polttoaineen hankkimisessa syntyvien radioaktiivisten aineiden määrä tuotettua MWh kohti.

Äänestä
Aloittaja

Jokaisen tulee ymmärtää, että niin kauan, kuin Suomessa on yksikin ydinvoimala kytketty sähköverkkoon, kaikki verkkosähkön käyttö aiheuttaa radioaktiivisen jätemäärän kasvua. Valitettavasti.

Vaihda vihreään sähköön, niin ydinsähkön osuus sähköverkossa pienenee, toivon mukaan lopulta katoaa kokonaan.

2Äänestä

"Jokaisen tulee ymmärtää, että niin kauan, kuin Suomessa on yksikin ydinvoimala kytketty sähköverkkoon, kaikki verkkosähkön käyttö aiheuttaa radioaktiivisen jätemäärän kasvua"

Siirrä viestisi ydinvoimasta asianomaiselle palstalle, kiitos!

==== http://keskustelu.suomi24.fi/yhteiskunta/ydinvoima

Äänestä
  • Aloittaja

    Sano tuo nimimerkille Radiotuuli joka on sitä mieltä, että tuulivoiman mahdollinen tai kuviteltu radioaktiivisen jätteen tuotanto jotenkin liittyisi ydinvoimaan. Ja nimimerkille FaktaaKehiin, joka hakemalla hakee noita yhteyksiä, mutta hänhän on... hän.
    http://keskustelu.suomi24.fi/t/13679134/ydinsattumia#comment-86232196

    "Jokaisen tulee ymmärtää, että niin kauan, kuin Suomessa on yksikin ydinvoimala kytketty sähköverkkoon, kaikki verkkosähkön käyttö aiheuttaa radioaktiivisen jätemäärän kasvua"

    Tuon tarkoitus oli osoittaa, että yhteyksiä ydinvoimaan löytyy melkein mistä tahansa ilman, että siihen tarvittaisiin kovin paljon hernettä suurempia aivoja. Pikkuisen suuremmat aivot vaaditaan ymmärtämään ydin- ja tuulivoiman sähköntuotantomenetelmien ero.

    2Äänestä

Mielestäni Aloittaja tekee aloituksia konsanaan enemmän tyyliin ilmianna.... kuin hikiset tuulivoima aloitukset täällä. Toisaalta ydinvoimasta keskustellaan enemmän uusiutuvat palstalla kuin uusiutuvista kiitos harhaisen Arton.

Eikä kaukana ole harhat tässäkään kun puhutaan Talvivaaran uraanikaivoksesta, se on jäte siellä, joka on syytä ottaa talteen.

1Äänestä
  • Aloittaja

    Syystäkin.+Havaittuja+viestiaihepoistoja+23.8.2016+alkaenAtomi+oli+ystäväISIS+ja+Euroopan+ydinvoimalatTshernobyl+27+vuottaTukinäyttelyYdinvoima+ja+ilmastonmuutos29.6.+2016+Miekkari+ydinvoimaa+vastaan____Luettelo+päivitetty+2.9.2016+21:17-+-+-+-+-+-+-+-+Muistin+virkistämiseksi+sama+luettelo+30.9.2014:Laajentuva+luettelo+ydinvoimapalstan+valvojien+säännöllisesti,+jopa+4-5+vuoden+ajan+poistamista+viestiaiheista,+jotka+ovat+sekä+aiheeltaan+että+sisällöltään+täysin+keskusteluiden+sääntöjen+mukaisia+(osin+jopa+ylläpidon+itsensä+hyväksyminä+aiheina!):-+Elämän+ja+kuoleman+energiat-+Energiaomavaraisuus+35-90%-+Energiavallankumous+(energiakäänne)-+Hyvästi,+ydinvoima-+Hölmöysmaaottelu-+Itävalta+kieltää+ydinsähkön+tuonnin-+Millaista+energia+luonto+haluaa+...-+Mitä+ydinvoiman+tilalle?-+Oppineiden+ydinvoimakantoja-+Pikasulku+OL1:ssä-+Puhutaan+ydinvoimasta-+Pyhäjoen+ydinonnettomuuden+seurauksia+tutkitaan...-+Rukous+ydinvoimasta+luopumiseksi-+Ruotsin+salainen+ydinaseohjelma-+Sayonara+ydinvoimalle!-+Stuxnet-+Suomalaisten+energia-asenteet+2013-+Sähkön+oikea+hinta-+Säteilymittaria+kaipaaville-+Taiteilijat+ja+ydinvoima-+Tiesittekö+tämän+ydinvoimasta?-+Tshernobyl-lapset+ja+tuulimylly-+Tshernobyl+27+vuotta-+Valmistautukaa+ydinonnettomuuteen-+Ydin-Suomi-skenaario-+Ydinaseet+ydinvoiman+kannattajien+perusteluna-+Ydinonnettomuus+lisää+rintasyöpäriskiä-+Ydinreaktori+sabotoitiin+Belgiassa-+Ydinterrorismi-+Ydinvoima+ilmastonmuutoksen+torjujana-+Ydinvoima+riski+hyvinvoinnille-+Ydinvoimasta+tunteen+palollaYhteensä+32+esimerkkiä+(luettelo+viimeksi+päivitetty+30.9.2014)-------------Enimmillään+tuo+luettelo+sisälsi+muistaakseni+n.+50+aihetta.+Väsyin+sen+ylläpitoon.Tiedoksi+@Suomi24+@Aller

    1Äänestä

Ihmiskunta tuhoutuu joka tapauksessa, tavalla tai toisella.
Vaikka hyppisit Stuxnet tasajalkaa, niin näin tapahtuu...
Huuda ja riehu, ei paljoa auta.

Äänestä

On vihreää valhetta jättää Talvivaaran kaivoksesta muun kaivostoiminnan sivussa kaivettu uraani jätteeksi ympäristöön. Yksi pahimmista Vihreiden aiheuttamista ympäristörikoksista kautta aikojen.

1Äänestä
  • Ministerinä ollessaan Heidi Hautala oli vastuussa valtion omistajaohjauksesta. Talvivaaran asioista päätettiin silloin. Samaan aikaan ympäristöministerinä oli muuan Ville Niinistö jonka vastuualueena oli ympäristöasiat Suomessa, myös Talvivaarassa. Nämä kaksi e ntistä ministeriä pitäisi laittaa Valtakunnanoikeuteen vastaamaan ministeriaikoinaan Suomen edun vastaisista toimistaan. Kauko Juhantalo on viimeisin joka on ollut Valtakunnanoikeudessa. Nuo kaksi ovat vastuussa Talvivaaran saastumisesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


stuxnet kirjoitti:

Tuulivoiman mahdollisella tai kuvitellulla radioaktiivisuudella ei ole mitään tekemistä ydinvoimaloiden tuottaman radioaktiivisten aineiden säteilyn kanssa. Keskustella siitä saa aivan vapaasti Uusiutuva energia -palstalla!

Olkaa hyvät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu