Hei!
Olen tehnyt nykyisessä firmassani ensin varastomiehen töitä, jotka loppuivat määräaikaisuuden päätyttyä pari päivää sitten. Tästä samasta firmasta, minulle tarjottiin myyjän hommia (en ole aikaisemmin tehnyt) määräaikaisena ja päätin ottaa sen vastaan. Myyjän hommia on nyt tehtynä pari päivää, mutta ala ei tunnukkaan hyvältä.
Sopimus on 1kk ja 2viikkoa siitä on koeaikaa. Joudunko nyt sinnittelemään sinne kuukauden loppuun asti? vai voiko irtisanoutua koeajan jälkeen ilman pelkoa karenssista?
Terv. Tuleva ex-myyjä
Työpaikka/Karenssi
8
169
Vastaukset
- tyytytryy
Tuo ei ole työttömyysturvalain mukainen pätevä syy työstä eroamiseen, joten et välty karenssilta, jos lähdet lätkimään kesken määräajan. 1 kk 2 vk on lyhyt aika. Sen jaksaa.
- tyytytryy
Korjaan. 1 kk on lyhyt aika. Siinähän on vain noin 20 työpäivää.
- Ex-Myyjä
Mitenkäs sitten, kun määräaikainen on loppusuoralla ja tarjoavat lisäkuukautta/kuukausia. Voiko silloin irtisanoutua tuosta myyjän työstä? siinä on kuitenkin tarkoitus olla tämän kuun loppuun asti töissä.
- letz
Meinaatko, että parempi olla työtön kuin myyjä?
Määräaikainen työsopimus päättyy määräajan päättyessä ilman irtisanomisia. Jos et tykkää myyjän työstä, sen huomaa aivan varmasti. Ja kukapa haluaa sellaiselle myyjälle tarjota uutta pestiä, kun halukkaitakin löytyy.- Ex-Myyjä
En kyllä nyt ihan tätä tarkoittanut, että olisin ennemmin lusmu kotonamakaaja kuin työssäkäyvä henkilö... Tuossa myyjän hommassa itselläni on vaan sellainen tunne ettei ala ole oikea. Kyllä minä haluan töitä tehdä - oikeasti, mutta ongelma on vaan tässä, etten pidä työ virastani. Olisin ennemmin tuolla varaston puolella kuin asiakkaiden pommitettavana..
- Kokemusta_on
Kaikki ei sovi myyjäksi. Se nyt vaan on niin. Mutta viranomaisten kanta on mikä on. Siinä ei auta muutakuin sinnitellä myyjänä, samalla kun hakee töitä toisesta firmasta, jos ei osan talon sisältä muita hommia löydy.
Haku onnistuu jos vain sattuu nykyinen työnantaja olemaan normaali, eikä mikään kostaja, joka tuntee itsensä petetyksi, kun työntekijä ei ole tyytyväinen palkkaansa vaan hakee töitä muualta.
Satuin olemaan kerran työnantajalla, joka torppasi jokaisen yrityksen työllistyä muualle. Sieltä paikasta minne hain kun aina soitettiin sinne missä olin töissä. Hauskaa tilanteessa oli se että työntekijät firmassa osasivat kertoa etukäteen, että näin tulee käymään:
"Siitä huolimatta miten hyvä työntekijä olet, niin mihinkään et pääse"
- suo_sittelija
Kyllähän sitä nyt yhden kuukauden on vaikka aidanseipäänä. Aika hölmö tuleva työnantaja jos soittaa edelliseen firmaan. Kannattaa itse sanoa suosittelijaksi joku muu kuin edellisen firman esimies jos siellä on suket menneet ristiin.
- erästoinen
Saako silloin karenssia, kun työsuhde on määräaikaisuuteen loppumassa ja kieltäytyy tarjotusta jatkosta, viitaten siihen ettei ala ole oikea?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1658410KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4477543Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743854Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521563619Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1143033Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542735Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv422046- 1262036
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231873Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211621