Ammattiliitot Metalli, JHL, Rakennusliitto, PAM, Pro ja OAJ omistavat yli puolet VVO:n ossakkeista. VVO on jakanut tänä vuonna jo 37 miljoonan euro osingon. Ylimääräinen yhtiökokous on kutsuttu koolle syyskuun puoliväliin, jossa päätetään lisäosingosta 67 miljoonaa euroa. Osingot ovat tänä vuonna yhteensä 104 miljoonaa! Taitaa olla vieläpä verotonta tuloa! Tähän asti suurin VVO:n jakama osinkosumma on ollut 22 miljoonaa euroa, joka jaettiin viime vuonna.
Mitä se osinko on? Se on ylisuurten vuokrien tuomaa voittoa VVO:lle, jota jaetaan omistajille! Törkeää! Tällä tavalla ammattiliitot kuppaavat jäseniään ja muuta kansaa.
Törkeää kuppaamista on myös ammattiliiton jäsenmaksun verovähennys 200 miljoonaa euroa vuodessa, joka kerätään kaikilta suomalaisilta veronmaksajilta: eläkeläisiltä, työttömiltä, opiskelijoilta, myös niiltä, jotka eivät kuulu liittoon. Liittoon kuuluminen on perustuslain mukaan vapaaehtoista. Sen takia tämä verovähennys ja sen kolon täyttäminen valtion pussissa jokaiselta veronmaksajalta on perustuslain vastainen. Lakia pitää muuttaa tai sitten antaa vastaava huojennus liittoon kuulumattomille.
Mitä se osinko on? Se on ylisuurten vuokrien tuomaa voittoa VVO:lle, jota jaetaan omistajille! Törkeää! Tällä tavalla ammattiliitot kuppaavat jäseniään ja muuta kansaa.
Törkeää kuppaamista on myös ammattiliiton jäsenmaksun verovähennys 200 miljoonaa euroa vuodessa, joka kerätään kaikilta suomalaisilta veronmaksajilta: eläkeläisiltä, työttömiltä, opiskelijoilta, myös niiltä, jotka eivät kuulu liittoon. Liittoon kuuluminen on perustuslain mukaan vapaaehtoista. Sen takia tämä verovähennys ja sen kolon täyttäminen valtion pussissa jokaiselta veronmaksajalta on perustuslain vastainen. Lakia pitää muuttaa tai sitten antaa vastaava huojennus liittoon kuulumattomille.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Realisoivat omaisuuttaan. Kalliit putkiremontit tulossa asuntoihin, joten parempi oli laittaa ne lihoiksi, kun joku vielä suostui jotain maksamaan.
Jaahas,vai oli parempi laittaa lihoiksi ja remontit kallita? Voi hattu, en paremmin sano! Rakennusalalla on TYÖTTÖMYYTTÄ, se TULEE kaliksi!!
Ei sitten liittojen herranretaleilla tullut mieleen TYÖLLISTÄÄ, teettää remonttia? Kuitenkin kaikkiin saneerauskohteisiin on HALPAA rahoitusta saatavissa, työvoimaa tarjolla!! Ammattiliitot VAATIVAT yrityksiä, yhteiskuntaa TYÖLLISTÄMÄÄN, mutta eivät tee sitä ITSE!!!!
VVO ja SATO ovat molemmat perustettu kohtuuhintaisten asuntojen tuottamiseksi, ammattiliitot alulle panijoina ja yhteiskunnan rahoittamina ja nyt herranretaleet ovat pistäneet asunnot lihoiksi ja KUKA korjaa tuon 100 000 000€ potin?
1. mihin se käytetään?
2. kuka sen käyttää?
3. ne hillot, hynät on JÄSENTEN OMAISUUTTA!!!
Käytetään laittomien lakkojen rahoittamiseen eli yhteiskunnan terrorisointiin. Käytetään johtajien lähes 20.000 euroa kuussa palkkoihin. Imetetään SAK:ta, ettei tarttis sanoa yt-neuvotteluissa kovin montaa irti.
Ja asukkaille ei yksi työpaikka riitä, että voi maksaa vuokran ja elannon.
Onneksi erosin tuosta ammattiliittostani, mokomasta korruptoituneesta ay-kusetusjärjestöstä.
Kuten "neljäs nainen" kirjoitti niin "ne hillot, hynät on JÄSENTEN OMAISUUTTA!!!
Niinhän ne ovatkin mutta pääsevätkö jäsenet niitä yhtään hallinnoimaan tai hyötyvätkö jäsenet tuosta omaisuudestaan koskaan millään tavalla??
Jos saan valita tai jotenkin vaikuttaa siihen mitä niillä osinko miljoonilla tehdään niin niillä lyhennetään VALTIONVELKAA, joka sentillä!!
1. vaikuttaa luottoluokitukseemme välittömästi!
2. vähentää leikkausten määrää!
3. on oikeudenmukaista ja yhteisestä hyvinvoinnista huolehtimista ja nimenomaan niiden vähäosaisten puolustamista mitä ammattiliitot, nykyiset sijoitusyhtiöt väittävät tekevänsä!
4.silloin jos sijoitusyhdistysten tuotto KÄYTETÄÄN yhteiseksi hyväksi se on LINJASSA ammttiliittojen ALKUPERÄISEN tarkoituksen kanssa!
Niinpä niin mutta mitä niillä OIKEASTI tehdään ilman mitään jossitteluita ??
Mitä oikeasti tehdään ilman jossitteluja riippuu ja roikkuu MEISTÄ , ammattiliittojen jäsenistä, SIITÄ KUULUISASTA JOUKKOVOIMASTA!!!
Herrat, päättäjät EIVÄT tee mitään muuta kuin JAKAVAT potin, se on yhtä varmaa kuin auringon nousu!
Jos jäsenistö on sitä mieltä, että nyt tehdään niin, että osingot nykyiset jatulevat käytetään valtionvelkaan niin sehän tehdään!
SE ASIA RIIPPUU MEISTÄ!
VVO:n suurimmat yksittäiset omistajat ovat eläkevakuutusyhtiöt Ilmarinen ja Varma, mutta valtaa yrityksessä käyttää kahdeksan ammattiliittoa: Metalliliitto, JHL, Rakennusliitto, PAM, Pro, OAJ, TEAM ja Tehy. Ne omistavat VVO:sta yhteensä noin 57 prosenttia.
Lisäosinko on selvästi arka aihe ammattiyhdistyspomoille, jotka ovat tositilanteessa nurkissa luimivia rottia. Kukaan Iltalehden keskiviikkona tavoittamista ay-johtajista ei halunnut puhua asiasta, useimmat eivät yksinkertaisesti vastanneet yhteydenottopyyntöön.
Hesari kirjoittaa tänään, että VVO möi äskettäin 8000 hintasäännösteltyä asuntoa Y-säätiölle keplotelleen siten, että piti vuokralaisilta kerätyt tulevaisuuden korjausvarat itsellään!
Voi ay-älyköt! Kaupan arvo oli juurikin tuo lisäosingon määrä. Myivät asunnot ja rahat siirrettiin liittojen pussiin sisältäen vuokralaisilta korjauksiin varatut rahat. Nyt pitää kerätä putki- ym. remontteihin uudet rahat, kun ay-pomot ostavat aiemmin kerätyillä uusia autoja, syövät sisäfilettä ja juovat Remy Martinia päälle.
Mitkä ihmeen "tulevaisuuden korjausvarat"? Olisko ne sitten palautettu, jos korjauksia ei olisi tarvinnut tehdä?
Huom! Suurin osa esimerkiksi putkiremonteista on täysin turhia. LVI-ala on vaan saanut lobattua "varmuuden vuoksi" menttaliteetin läpi. Putkien korjaaminen kannataa aloittaa vasta sitten, kun niiden kanssa alkaa esiintyä ongelmia.
Varinkin 1960-70 luvulla rakennetut talot alkavat olla purkukunnossa jo ennen ensimmäistäkään putkiremonttia. Ei niiden korjaamiseen "tulevaisuuden korjausvaroja" tarvita. Yhtiövastiketta nostetaan sitten korjausten jälkeen ja lasketaan, kun remontit ovat maksettu.
Ne korjausvarat, jotka vuokralaisilta kerättiin, mutta eivät siirtyneet kiinteistön mukana!!! Ne KORJAUSVARAT!!
Nyt ei ole kysymys YHTIÖVASTIKKEISTA vaan vuokrista!!!
VVO:n vuokrat ovat NOUSSEET remonttien jälkeen, mutta eivät tasan ole LASKENEET sen jälkeen kun remontit on maksettu!
Lässytys ammattiliittojen OSINGOISTA pitää loppua!
Ne OSINGOT KUULUVAT JÄSENILLE!!!!
VVO:n hallitus:
Riku Aalto
VVO-yhtymä Oyj:n hallituksen puheenjohtaja,
s. 1965,
hallintotieteiden maisteri,
Päätoimi: Metallityöväen Liitto ry, puheenjohtaja
Matti Harjuniemi
VVO-yhtymä Oyj:n hallituksen jäsen,
s. 1958,
filosofian maisteri,
Päätoimi: Rakennusliitto, puheenjohtaja
Olli Luukkainen
VVO-yhtymä Oyj:n hallituksen jäsen,
s. 1957,
kasvatustieteiden tohtori,
Päätoimi: Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry, puheenjohtaja
Jorma Malinen
VVO-yhtymä Oyj:n hallituksen jäsen,
s. 1959,
automaatiotekniikan tutkinto,
Päätoimi: Ammattiliitto Pro ry, puheenjohtaja
Mikko Mursula
VVO-yhtymä Oyj:n hallituksen jäsen ja varapuheenjohtaja,
s. 1966,
kauppatieteiden maisteri,
Päätoimi: Päätoimi: Ilmarinen, sijoitusjohtaja
Reima Rytsölä
VVO-yhtymä Oyj:n hallituksen jäsen,
s. 1969,
valtiotieteiden maisteri, CEFA, AMP,
Päätoimi: Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma, johtaja (sijoitukset)
Jan-Erik Saarinen
VVO-yhtymä Oyj:n hallituksen jäsen,
s. 1967,
Master of Business Administration (MBA),
Päätoimi: Julkisten ja hyvinvointialojen liitto, talouspäällikkö
Ann Selin
VVO-yhtymä Oyj:n hallituksen jäsen,
s. 1960,
ay-toimihenkilötutkinto,
Päätoimi: Palvelualojen ammattiliitto PAM ry, puheenjohtaja
Siinä ay ylisikojen luettelo. Pitää muistaa, että ammattiliittojen koko henkilökunta on palkansaajia huijaavia rottia.