Olemme seurustelleet yli 10 vuotta, lähentelemme molemmat 30v. Olin todella nuori aloittaessani seurustelun, enkä ole ollut kenenkään muun kanssa. Huomasin miehessä heti aluksi hieman epätasapainoisuuden merkkejä, mutta nuorena halusin vain "pelastaa" hänet.
Minulla on vakituinen työ. Mies on työtön, ollut jo pari vuotta. Hän on maininnut pari kertaa, että häntä masentaa, mikään ei kiinnosta. Napsahtaa joskus jostakin pienestä vastoinkäymisestä totaaliseen raivoon ja uhkaa tappaa itsensä. Ei ole ollut väkivaltainen minua kohtaan, mutta nuo raivokohtaukset ovat todella pelottavia (sattuu 1-2 kertaa vuodessa), silloin tuntuu ettei hän voi kontrolloida itseään.
Nämä huonot hetket ovat todella harvinaisia. Muuten meidän elämä ja arki on mukavaa ja todella rakkaudentäyteistä. Hän tekee minulle päivittäin pieniä ihania tekoja joilla osoittaa tunteensa, harrastamme samoja asioita ja hän saa minut nauramaan.
En vain tiedä, miten auttaisin miestäni. Hän on huono puhumaan asioistaan. Olen miettinyt terapiaa, mutta hän ei iki päivänä suostuisi sellaiseen. Olen alkanut miettiä, pystynkö elämään loppuelämäni näin, jos tilanne ei muutu? Uskallanko hankkia lapsia tähän suhteeseen (tällä hetkellä tuntuu, että en). En osaa kuvitella itseäni muuna kuin äitinä tulevaisuudessa. Olisiko minun hyötyä käydä vaikka yksin terapeutilla, jos mies ei suostu mukaan?
Välillä tunnen olevani loukussa, vaikka miestä paljon rakastankin. Tuntuu, että minulla ei ole edes vaihtoehtoa lähteä suhteesta, koska silloin tiedän, että mieheni elämä lähtee täysluisuun alas. Kuulostaa itseriittoiselta, mutta mies on sanonut minulle joskus että jos emme olisi tavanneet hän olisi luultavasti kuollut tällä hetkellä.
Ensisijaisesti haluaisin siis auttaa miestäni, ja pelastaa suhteemme niin että voisin ajatella yhteistä loppuelämään. Mutta onko se mahdollista?
Pitkä suhde, paljon rakkautta, isoja ongelmia
6
244
Vastaukset
- poiuyåp
muuhun en osaa ottaa kantaa, mutta ehdottomasti sinun kannattaa käydä terapiassa tai jossain yksin. Työpsykologi? Onko paikkakunnalla jotain mielenterveysyhdistystä josta voit kysyä neuvoa, jos läheinen on masentunut jne
- mievi
Kannattaa käydä jossakin yksinkin puhumassa. Saa ajatuksiaan peilatuksi ja selkeytetyksi.
Miten miehesi suhtautuu siihen, jos nostat tuon kissan pöydälle tyyliin; Mielestäni me hyötyisimme yhteisestä keskustelusta jonkun hyvän terpan tmv. kanssa jne..
? - kokenutmyös
älä hanki lapsia suhteeseen missä mies ei kykene huolehtimaan itsestään,pahimmassa tapauksessa sinulla on 2 huolehdittavaa ja olet äitinä molemmille! tarvitset tasapainoisen aikuisen kumppaniksi joka kykeneehuolehtimaan lapsesta,eikä uhkaile itsarilla,mieti miltä lapsesta tuntuu isän raivarit ja uhkaukset pistää itsensä hengiltä. traumat tuosta tulee.
et voi myöskään olla suhteessa vain sen takia että toinen tappaisi itsensä, se on kiristämistä! minulle on sanottu samat sanat ja siellä se ukko edelleen porskuttaa,kuhan uhkaili ja naisiakin ollut. silloin uhkaili kaikella, tein viisaan ratkaisun kun jätin, saan elää rauhassa ja eikä tarvitse huoltaa toista jatkuvasti. jokainen ottaa itse vastuun omasta elämästään. Jos miehesi ei halua muuttua,kohentaa tilaansa,et voi tehdä mitään.
Nykyään minulla on perhe miehen kanssa,jolla motivaatio tulevaisuuden suhteen,pitää huolta itsestään,minusta ja lapsesta. Ja voin sanoa etten ikinä ole ollut onnellisempi kun on tasapainoinen kumppani. =) - oppeliini1
Aseta miehelle ehdoksi joko terapia ja teidä jatkaminen yhdessä tai sinä poistut kuvioista ja hän saa tehdä aivan mitä haluaa ilman sinua.
Sinä tavallaan ruokit miehen lisääntyvää masennusta: hän tietää että hän voi vajota kuinkatahaansa syvävn synkkyyteen ja sinä vain tuet vierellä ja hoidat kaikki asiat jokatapauksessa.
Koska sinä "rakastat " häntä.
Jos todella rakastaisit, sinä pakottaisit hänet kuntoutumaan oman itsensä ja teidän molempien takia. Masennuksesta voi irtaantua, siihen joskus tarvitsee kunnon ammatti apua. Mihesis tilanteessa nyt on tuo joskus. - trerudei
Mies ei ole päässyt kasvamaan ihmisenä kun on turvallisessa suhteessa sinun kanssasi. Kun eroatte miehen on pakko ottaa vastuuta itsestään ja elämästään ja hän kyllä tulee pärjäämään, vaikka alku on varmasti musertavaa.
Olet liian nuori elämään missään huoltosuhteessa epätasapainoisen kumppanin kanssa, mutta kuitenkin sen ikäinen että jos lapsista haaveilet sinun on aika nostaa kytkintä ja löytää mies joka osaa pitää itseatään huolta. - joulupukkiaeiole
Et voi muuttaa toista seurustelusuhteessa. Sairauksiin ja masennukseen ja ongelmiin voit kehottaa hakemaan apua, mutta et pysty pakottamaan ottamaan sitä vastaan. Jos tilanne menee niin pahaksi, että mies on vaaraksi itselleen, niin voit tehdä ilmoituksen terveydenhoitoon pakkohoitoa varten. Sieltäkin heitetään ulos jossain vaiheessa. Voit tukea ja rakastaa, mutta jokainen vastaa omasta elämästään. Myös sinä vastaat omastasi.
Toisaalta jos alat päsmäröidä miehen elämää, niin todennäköisesti hän jättää sinut ja etsii jonkun toisen. Voi olla kätevä tapa erota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää372178Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642022Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73905
- 27899