Pitkä suhde, paljon rakkautta, isoja ongelmia

iloooo

Olemme seurustelleet yli 10 vuotta, lähentelemme molemmat 30v. Olin todella nuori aloittaessani seurustelun, enkä ole ollut kenenkään muun kanssa. Huomasin miehessä heti aluksi hieman epätasapainoisuuden merkkejä, mutta nuorena halusin vain "pelastaa" hänet.

Minulla on vakituinen työ. Mies on työtön, ollut jo pari vuotta. Hän on maininnut pari kertaa, että häntä masentaa, mikään ei kiinnosta. Napsahtaa joskus jostakin pienestä vastoinkäymisestä totaaliseen raivoon ja uhkaa tappaa itsensä. Ei ole ollut väkivaltainen minua kohtaan, mutta nuo raivokohtaukset ovat todella pelottavia (sattuu 1-2 kertaa vuodessa), silloin tuntuu ettei hän voi kontrolloida itseään.

Nämä huonot hetket ovat todella harvinaisia. Muuten meidän elämä ja arki on mukavaa ja todella rakkaudentäyteistä. Hän tekee minulle päivittäin pieniä ihania tekoja joilla osoittaa tunteensa, harrastamme samoja asioita ja hän saa minut nauramaan.

En vain tiedä, miten auttaisin miestäni. Hän on huono puhumaan asioistaan. Olen miettinyt terapiaa, mutta hän ei iki päivänä suostuisi sellaiseen. Olen alkanut miettiä, pystynkö elämään loppuelämäni näin, jos tilanne ei muutu? Uskallanko hankkia lapsia tähän suhteeseen (tällä hetkellä tuntuu, että en). En osaa kuvitella itseäni muuna kuin äitinä tulevaisuudessa. Olisiko minun hyötyä käydä vaikka yksin terapeutilla, jos mies ei suostu mukaan?

Välillä tunnen olevani loukussa, vaikka miestä paljon rakastankin. Tuntuu, että minulla ei ole edes vaihtoehtoa lähteä suhteesta, koska silloin tiedän, että mieheni elämä lähtee täysluisuun alas. Kuulostaa itseriittoiselta, mutta mies on sanonut minulle joskus että jos emme olisi tavanneet hän olisi luultavasti kuollut tällä hetkellä.

Ensisijaisesti haluaisin siis auttaa miestäni, ja pelastaa suhteemme niin että voisin ajatella yhteistä loppuelämään. Mutta onko se mahdollista?

6

273

Äänestä

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poiuyåp

      muuhun en osaa ottaa kantaa, mutta ehdottomasti sinun kannattaa käydä terapiassa tai jossain yksin. Työpsykologi? Onko paikkakunnalla jotain mielenterveysyhdistystä josta voit kysyä neuvoa, jos läheinen on masentunut jne

    • mievi

      Kannattaa käydä jossakin yksinkin puhumassa. Saa ajatuksiaan peilatuksi ja selkeytetyksi.

      Miten miehesi suhtautuu siihen, jos nostat tuon kissan pöydälle tyyliin; Mielestäni me hyötyisimme yhteisestä keskustelusta jonkun hyvän terpan tmv. kanssa jne..
      ?

    • kokenutmyös

      älä hanki lapsia suhteeseen missä mies ei kykene huolehtimaan itsestään,pahimmassa tapauksessa sinulla on 2 huolehdittavaa ja olet äitinä molemmille! tarvitset tasapainoisen aikuisen kumppaniksi joka kykeneehuolehtimaan lapsesta,eikä uhkaile itsarilla,mieti miltä lapsesta tuntuu isän raivarit ja uhkaukset pistää itsensä hengiltä. traumat tuosta tulee.

      et voi myöskään olla suhteessa vain sen takia että toinen tappaisi itsensä, se on kiristämistä! minulle on sanottu samat sanat ja siellä se ukko edelleen porskuttaa,kuhan uhkaili ja naisiakin ollut. silloin uhkaili kaikella, tein viisaan ratkaisun kun jätin, saan elää rauhassa ja eikä tarvitse huoltaa toista jatkuvasti. jokainen ottaa itse vastuun omasta elämästään. Jos miehesi ei halua muuttua,kohentaa tilaansa,et voi tehdä mitään.

      Nykyään minulla on perhe miehen kanssa,jolla motivaatio tulevaisuuden suhteen,pitää huolta itsestään,minusta ja lapsesta. Ja voin sanoa etten ikinä ole ollut onnellisempi kun on tasapainoinen kumppani. =)

    • oppeliini1

      Aseta miehelle ehdoksi joko terapia ja teidä jatkaminen yhdessä tai sinä poistut kuvioista ja hän saa tehdä aivan mitä haluaa ilman sinua.

      Sinä tavallaan ruokit miehen lisääntyvää masennusta: hän tietää että hän voi vajota kuinkatahaansa syvävn synkkyyteen ja sinä vain tuet vierellä ja hoidat kaikki asiat jokatapauksessa.
      Koska sinä "rakastat " häntä.

      Jos todella rakastaisit, sinä pakottaisit hänet kuntoutumaan oman itsensä ja teidän molempien takia. Masennuksesta voi irtaantua, siihen joskus tarvitsee kunnon ammatti apua. Mihesis tilanteessa nyt on tuo joskus.

    • trerudei

      Mies ei ole päässyt kasvamaan ihmisenä kun on turvallisessa suhteessa sinun kanssasi. Kun eroatte miehen on pakko ottaa vastuuta itsestään ja elämästään ja hän kyllä tulee pärjäämään, vaikka alku on varmasti musertavaa.
      Olet liian nuori elämään missään huoltosuhteessa epätasapainoisen kumppanin kanssa, mutta kuitenkin sen ikäinen että jos lapsista haaveilet sinun on aika nostaa kytkintä ja löytää mies joka osaa pitää itseatään huolta.

    • joulupukkiaeiole

      Et voi muuttaa toista seurustelusuhteessa. Sairauksiin ja masennukseen ja ongelmiin voit kehottaa hakemaan apua, mutta et pysty pakottamaan ottamaan sitä vastaan. Jos tilanne menee niin pahaksi, että mies on vaaraksi itselleen, niin voit tehdä ilmoituksen terveydenhoitoon pakkohoitoa varten. Sieltäkin heitetään ulos jossain vaiheessa. Voit tukea ja rakastaa, mutta jokainen vastaa omasta elämästään. Myös sinä vastaat omastasi.

      Toisaalta jos alat päsmäröidä miehen elämää, niin todennäköisesti hän jättää sinut ja etsii jonkun toisen. Voi olla kätevä tapa erota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      138
      1520
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      936
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      271
      767
    5. 68
      733
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      619
    8. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      581
    9. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    10. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      557
    Aihe