Niin jos pitää valita BMW X3 tai Mersun GLK niin kumpi on ykkösenä.
Kumpi ns.maasturi
Hjuytrfgki
14688
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Oon ollu GLK- malliin tyytyväinen. siis se...
Tuttu vaihtoi GLKn X-kolmoseen eikä kadu. Jossain saksalaisessa lehdessä tykättiin että X3 isommalla koneella on aika lähellä täydellistä yleisautoa (jos tilat riittää). Minusta se on nätimpikin kuin mersu. Mutta varmaan kelpo autoja molemmat.
Ei kumpikaan ole oikea maasturi.oikea maasturi kulkee kivikoissa ja70-80cm syvässä vedessa ja vetää helposti 2.5-3500kg perävaunua ja maavara on vähintään 40cm.
Niin kumman noista edellisistä valitsisit?
X3. GLK on ruma.
X3 on myös tilavampi näistä kahdesta.
Paskalaatuisia ovat nuo, dacia taitaa kestää parhaiten!
hybridinä niin ostoksessa on jotain järkeäkin. Mikään noista ei ole oikea maasturi aan tarkoitettu kadulle. En silti ymmärrä miksi kaupungissa tarvitaan moisia rempuloita.
Glk on nyt GLC. GLK on vanha malli eikä Se ole enää tätä päivää. X3 on myös uudistumassa muutaman kuukauden kuluttua. Mutta tällä hetkellä X3 on ihan jees. Toki GLC paljon paljon hienompi. Ja mihin hittoon tarvitsee kukaan jotain kivien keskellä vyöryämisominaisuuksia??valtaosa ajaa tuolla asvaltilla maastureilla ja idea on vaan se että sinne on helppo mennä ja poistua ja ei tarvi varoa joka kanttaria niin paljoa. Myös maasturi ärsyttää muita joka on todella hieno juttu.
Tuolla edellä väitettiin, ettei noilla tarvitse varoa kanttareita!
Tuollaissa juuri on yleensä todella matalaprofiiliset renkaat korkeilla vanteilla. Jos joillain, niin juuri tuollaisilla autoilla on todellakin syytä varoa kanttikiviä.
Itse suosin korkeaprofiilisia renkaita pienemmällä vanteella.
Ulkonäkö ei minulle merkkaa. Mukavuus ja hiljaisuus enemmänkin.
Asiaa. Koska maasturi tai "maasturi" ei ole urheiluauto, vaihdoin omaani 70-profiiliset kumit naftinlevyisille vanteille. Pehmeää on kyyti eikä vanne pysty ottamaan kiinni mihinkään.
Kauneus on katsojan silmissä. Maasturiin sopii kyllä paremmin korkeaprofiiliset renkaat. Matalaprofiiliset maasturissa ( tai katumaasturissa) on jotenkin oudot.
X3 ehdottamasti .
no vastataan nyt ketjun aloittajana että valinta päätyi Mercedes-Benz GLK 320 CDI 4Matic kauan siinä sai tosiaan vääntää kättä kumpi se on ei Bemari todellakaan huono ollut enemmän emännän mieleen se olis ollut mutta onneksi äänestyksessä se voitti jolla kortti on. Ja oikiastaan tuo Ns. maasturin valinta oli täysin vaunun vetoon ei todellakaan metsässä ajoon se riittää kun työkseen saa välillä römytä munaskuita myöten tuolla korvessa niin ammatti on pölliauton kuljettaja.
Ylipäänsä aika turhanaikaista tuo "aito"-maasturi vääntö muutenkin on. Miksi ihmeessä autolla pitäisi kahlata kun veneet on keksitty ja miksi hieno 100ke auto pitäisi heti viedä kivikkoon rikkoutumaan? En ymmärrä. Ilmeisesti samat ihmiset kuitenkin itkee kun parkkipaikalla tulee pienikin jälki oveen....