Muutama sana "pakolaisista"

Juustoraastin

On tullut asuttuakin Syyriassa ja Libyassa useampia vuosia joten jotkut huuhaa-kirjoitukset täällä närästävät.

Ensinnäkin uimahalli-asia. Vaatteiden puhtaudesta en tiedä, mutta kyllä arabit ainakin käyvät suihkussa enemmän kuin suomalaiset, yleensä kahdesti päivässä. Vessassa käytetään myös mielummin vettä, paperi ei ole koskaan oikein sopinut arabien vessaan eli nuo hygienia-puheet osoittavat vain puhujan tyhmyyden ja tietämättömyyden asioista.

Menkää juttelemaan, laajentaa omaa kapeaa maailmankuvaanne kun huomaatte, että hitto, tämähän on fiksu kaveri... Tietenkin saattaa aiheuttaa uutta suuttumusta kun huomaat että se on fiksumpi kuin sinä.

Arabit puhuvat paljon, samaa asiaa käännellään ja väännellään monelta eri kantilta ennenkuin tulee selvyys. Se on tuskastuttavaa suomalaiselle. Ja nimenomaan puhutaan, suoraan kasvokkain 10 cm päässä puhutaan, välillä jopa huudetaan. Tai niiden huutaminen on vähän erilaista, se että puheessa ääni nousee ja laskee, ei ole suuttumuksen merkki vaan eräänlaista tolkuttamista ja sanojen painottamista.

Kannattas ottaa koppi täällä olevista ennen kuin mannet ja muut rikolliset vievät ne ihan väärille urille. On siellä sellaistakin porukkaa, valitettavasti.

Uskonto on asia, johon he ovat kasvaneet, siksi mm itsemurhia siellä ei juuri tehdä, se on suuri "synti" ja häpeä. Joissain keskusteluissa tulee aina uskonnonvastaisia kommentteja, mutta argumentit ovat sellaisia, että kirjoittaja ei itsekään ymmärrä asiasta mitään, suomalaisten uskovaisten "pyhä sota" netissä ei kyllä ole mitenkään perusteltavissa.

27

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kemiläinen86

      "Vessassa käytetään myös mielummin vettä, paperi ei ole koskaan oikein sopinut arabien vessaan "
      Kirjoituksesi on täyttä huuhaata. Nykyään suomalaiseen vessaan kuuluu alapäänsuihku, jota sanotaan bideeksi. Ensin pestään takapää vedellä ja sen jälkeen kuivataan paperilla. Ihmisen takapään muoto on sellainen, että se vaatii suihkutuksen lisäksi ehdottomasti paperin käyttöä. Jos kuivaaminen jää pois, kyllä puhdistuskin jää puolitiehen.
      Uskonto on toinen asia. Arabien uskonto on kiihkouskonto. Itsemurhia ei ehkä tehdä mutta toisia ihmisiä tapetaan sitäkin enemmän.
      Jos vastapuoli tulee huutamaan 10 senttimetrin etäisyydelle, kuten kerroit, sillon ei todellakaan tee mieli mennä keskustelemaan. Vaikka eivät juuri sillä kertaa koskisikaan fyysisesti, johan siinä kaiken maailman basillit ja bakteerit lentää suoraan naamalle.

    • JoopaJooJuu

      "Kaveri" on silloin fiksu kun pysyy kotimaassaan eikä lähde muihin maihin yhteiskunnan elätiksi.

      • mustakaturyöstäjä

        Totta !! ja kiitoksena saamastaan avusta nämä siat Raiskaavat suomalaisia.


      • asdfasdfgasdf

        "Kaveri" on silloin fiksu kun pysyy kotimaassaan eikä lähde muihin maihin yhteiskunnan elätiksi.

        Juuri näin. Pitääkin heti pyytää Ruotsia palauttamaan ne muutama sata tuhatta suomalaista jotka Ruotsiin aikanaan maahanmuuttivat.


      • JoopaJooJuu

        Eri asia jos pakolaiset ovat naisia, vanhuksia ja lapsia. Nuorten miesten pitää sotia ja puolustaa omaa maata eikä lähtä häntä koipien välissä pakoon elätiksi muihin maihin.


      • NÄINON_____________

        NÄINON!!!!!!!!!!!!!!


      • tollo.olet
        JoopaJooJuu kirjoitti:

        Eri asia jos pakolaiset ovat naisia, vanhuksia ja lapsia. Nuorten miesten pitää sotia ja puolustaa omaa maata eikä lähtä häntä koipien välissä pakoon elätiksi muihin maihin.

        Miten voi puolustaa omaa maataan sisällissodassa jossa on enempi kuin kaksi osapuolta? Ei ole suomen talvisotaan verrattavissa oleva tilanne. Ei hyökkää syyria irakiin tai päinvastoin.
        Kerroppa miten siellä pitäisi sotia???


      • Ääliöoletqq

        Nii tuossa tilanteess pitää tehä niikö kuka tahansa mies tekis. Elikkä hylätään perhe vamhemmat ja lapset ja lähetään eurooppaan muitte elätetettäväksi ja soitellaa sitte kotiapäi että miten sielä sotimine sujuu!! Eikö nii??


    • JuustohöyIä

      "Uskonto on asia, johon he ovat kasvaneet, siksi mm itsemurhia siellä ei juuri tehdä, se on suuri "synti" ja häpeä. "
      Entäpäs pommiliiveihin pukeutuminen ja itsemurhaiskut? Ei syntiäkö??

      Aloittaja jauhaa sairasta paskaa ja ei ole ulkomailla koskaan käynytkään ja tällä tarkoitan sitä, että Haaparantaa ei katsota ulkomaaksi. Sillä sehän on täällä Suomi24 keskustelupalstankin saanut (Tornio ja Haaparanta).

    • Entäs_tämä

      Musliminainen ei riisuudu alasti julkisessa kylpylässä, ta uimahallissa jossa on vääräuskoisia.

      • Naisuija

        "Musliminainen ei riisuudu alasti julkisessa kylpylässä, ta uimahallissa jossa on vääräuskoisia. "
        Pakkoko heidän on mennä vääräuskoisten uimahalliin. Kesällä voi uida meressäkin, vaikka talvitakki päällä. Uimahallissa kävijöistä suurin osa haluaa pitää veden puhtaana. Kaikissa heidän käyttämissään asunnoissa ja vastaanottokeskuksissa on suihkutkin. Uimahalliin ei ole pakko mennä.


      • Entäs-tämä
        Naisuija kirjoitti:

        "Musliminainen ei riisuudu alasti julkisessa kylpylässä, ta uimahallissa jossa on vääräuskoisia. "
        Pakkoko heidän on mennä vääräuskoisten uimahalliin. Kesällä voi uida meressäkin, vaikka talvitakki päällä. Uimahallissa kävijöistä suurin osa haluaa pitää veden puhtaana. Kaikissa heidän käyttämissään asunnoissa ja vastaanottokeskuksissa on suihkutkin. Uimahalliin ei ole pakko mennä.

        Niin hän ne meneeki, mut peseytyvät burkini yllänsä?


    • mumaleki

      Oliskoha simossa käyny muutama arabi eilen laajentamassa omaa laajaa maailman kuvaansa.. Yksittäis tapaus varmasti. Kyllä on hienoa että meillä on näitä kultturin rikastuttajia täällä elätettävänä. Ketjun alottaja olis voinu jäädä sinne syyriaan !!

      • Vauhtia-oli

        Äsken oli takaa-ajotilanne Syväkankaan alueella. Vartioston helikopteri seuras ylhäällä ja poliisit perässä.


      • SimoItse

        "Oliskoha simossa käyny muutama arabi"
        Ei kyllä olis minun tietääkseni pitäny käydä. Ei kannata uskoa kapakkapuheita. Simo on vankkaa lestadiolaisaluetta.


      • KalleSimosta
        Vauhtia-oli kirjoitti:

        Äsken oli takaa-ajotilanne Syväkankaan alueella. Vartioston helikopteri seuras ylhäällä ja poliisit perässä.

        "Äsken oli takaa-ajotilanne Syväkankaan alueella."
        Olivatko ne varmasti niitä Simon arabeja vai sekoiletko muuten vaan?


      • Homonakki

        Pissa kakka perse paska pippeli.


      • Mamutamupelle
        SimoItse kirjoitti:

        "Oliskoha simossa käyny muutama arabi"
        Ei kyllä olis minun tietääkseni pitäny käydä. Ei kannata uskoa kapakkapuheita. Simo on vankkaa lestadiolaisaluetta.

        Vankkaa lestaadiolaisaluetta?? Siihenkö nykyään kuuluu parrakkaat ulkomaalaiset miehet. Muuta sinäki Simoitse sinne syyriaan...


    • valehtelija

      EIKÖ NÄÄ ITSEMURHA- POMMITTAJAT NIMENOMAAN TEE ITSEMURHIA MURHATESSAAN TOISIA . ELÄIMIÄ UHRAAMALLA EI PELASTU . NE MUISTUTTAA SYNNISTÄ KYLLÄ . JEESUS ON PELASTUS. KRISTITYT OVAT MYÖS ABRAHAMIN LAPSIA KUTEN JUUTALAISETKIN OVAT . MYÖS MUUT HEIMOT OVAT KETURASTA . EGYPTILÄISET OVAT ERIHEIMOISIA JOIDEN ASUINPAIKKA ON ARABIA JA NIILI. MYÖS INTIAA. RAAMATUSSA ON NÄMÄ ASIAT JA LAIT JOTKA ANNETTIIN SIINAILLA MOOSEKSELLE . LAIT ON RIKOTTUJA SIKSI KUKAAN EI VOI KIVITTÄÄ TOISTA KUN ON ITSEKIN TEHNYT SAMAT SYNNIT . TÄMÄN SYNTIONGELMAN SOVITTI JEESUS . VOIT ITSE LUKEA RAAMATTUA . VAATTEET PÄÄLLÄ EI PESEYDYTÄ VAAN ALASTI EIKÄ SE MITENKÄÄN OLE IHMEELLISTÄ. ARABIMIEHET HUORAA ALASTI KYSY BORDELLEISTA SIELLÄ TIEDETÄÄN .

      • asdfsdfsdf

        Siinäpä tuli upeasti esille suomalaisen uskovan aivoitusten taso. Tai oiekastaan tason puute.


    • Mamutamusaatana

      Siinä se suvaitsevaisuus punnitaan kun alkaa näitä partalasten tapauksia tulevaisuudessa tulemaan lisää. Tai anteeksi kirjoitusvirhe YKSITTÄIS TAPAUKSIA saatana

    • VaiFiksuja
      • Niimpänii111

        Ensimmäisiä monista mitä vielä tulee..


      • Solekumeikun

    • wedfgtr

      siinäpä suvakeille miettimistä kun oikein olivat persettä nuolemassa ja puolustamassa.

    • Vitunapinat

      No eikö suvakki ämmiltä ja homoilta enää irtoa kommenttia vai olisko nyt sitten kuitenki nii että nämä sähälämit ei kuulukkaan tänne...

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      88
      6103
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      309
      5428
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      53
      3400
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      12
      3135
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      106
      2749
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      10
      1720
    7. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1650
    8. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      17
      1608
    9. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      33
      1477
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      184
      1152
    Aihe