Äänestyslappu ja ryhmän jäsenyys;

Ihmiset voivat joutua monenlaisiin informaatioihin jos ovat foorumeilla omalla nimellään.
En koskaan lue ainuttakaan internet-sivua, mistä ei käy heti selville sivujen tekijä ja ylläpitäjä.


Minulle on sopinut vain toimielimen alaisuuteen orientoituminen, eikä muuta velvollisuutta ole ollut. Esimiesasema suhteessa toiseen ihmiseen kuuluu siis työelämään, ja minulla pitää olla työsopimus himassa, ennen kuin minulla on ainokaistakaan työnjohdollisessa tehtävässä olevaa persoonaa -velvollosuutta orientoitua siis näiden alaiseksi.
Tuomariksi jos joku tahtoo on ainoa tie asianmukainen oikeustieteellinen tutkinto. Sen jälkeen täytyy tulla virkaansa valituksi, ja sen jälkeen sitten on oikeuden puheenjohtajan tehtävä. Kunnallispolitiikan edustajien tuomarin vallaksi jää äänestyslappu, näille henkillille tarkoitetuissa kokouksissa eli äänestyslappuun rajattu tuomarin valta, joka sekin on rajoitettu. Rajalla ei voi ostaa mistään tuomarin valtaa enempää, vaan ko. ryhmän jäsenyys pitää olla. Tuomioistuimen pitää olla kaiken lisäksi maan perustuslain mukainen. Asiat etenevät aina viranhaltijateitä näille tuomareille, jotka siis ottavat asioita kokouksien asiakirjoihin. Viranhaltija-ilmoituksiin on jokamiesoikeus. Virkasopimuksessa on itsenäisen toimivallan rajat kerrottu. Näihin viranhaltijapäätöksiin saa aina hakea muutosta.
Jokainen luottamustehtävän haltija on toimielimen alainen. Toimielimen jäsenillä on itsenäinen valta =äänestyslappu. Taitava "johtaja" osaa toimia toimielimen alaisuudessa, eli johtajuuteen löytyy osaaville mahdollisuutta, mutta nuo demokrtian valinnat toimivat äänestyslapuilla, eli tasavallan presidentiksi voi päästä kesäteatterin näyttelijänkin ammattitaidon omaava henkilö, kuhan saa tarpeeksi ääniä äänestyslapuilla. Ryhmien jäsenien juridinen vastuu on henkilökohtainen ja ryhmävastuu ryhmän toiminnan vaikuttavuuden kaikista tuloksista on juridinen.
> Yhdistystoiminnan- seurakuntajärjestö-yhdistystoiminnan jäsenien itsenäinen toimivalta on äänestyslappu, jolla metodilla sitten voi istua toimielimessäkin käyttämässä toimielimen äänestyslappuja ryhmän päätöksenteossa.
> Minulla on ollut jäsenä äänestyslapun verran siis itsenäistä toimivaltaa kaikissa luottamustehtävissäni, enkä ole tavannut itseäni tätä valtaa korkeampaa herraa koskaan yhdistystoiminnoissa, luottamustehtävissäni, enkä naapurustoissakaan koskaan.
Etujärjärjestötoiminnan palkatut ihmiset ovat velvollisia työelämän kaltaiseen alaistaitoon työsopimuksen mukaan. Työnjohtajaksi eli esimiesasemaan suhteessa toiseen henkilöön pääsee vain, jos kummankin osapuolen työsopimuksessa niin annetaan ymmärtää.

> Miettikää siis tarkoin ennen kuin ryhdytte itsenäisiin päätöksiin julistaa toiselle ja kolmannelle persoonalle olevaksi esimiehen tai tuomarin jossakin.
Sopijaosapuolten pitää itse ko. suhteen solmia, ja näissä on henkilöllisyyksistä tietoisuuden lisäksi myös aina olemassa ensimmäisenä tärkeimpinä asioina vuorovaikutus.
> Minulla ei ole koskaan ollut harmaatakaan hajua, minkälainen persoonallisuus henkilöllisyydeltään leikkii esimiestä, -ei mitään hajua mahd. "esimiehen" henkilöllisyydestä.

Eli siis eläkeläiseen, yhdistystoiminnassa taikka vuokranmaksajan asemaan ei saa esimiesasemaa suhteessa toiseen ihmiseen mihinkään suuntaan.

Kaikki kirkkokäsikirjat- ja seurakuntakäsikirjat merkitsevät tasa-arvoa, ja demokratiaa, ja siksi oltava jokaisen nähtävillä mihin sitoutuvat jos aikovat olla ryhmässä.
Kaikki organisaatiorakenne on oltava että organisaatio olisi olemassa.
Koska toimielimiin on demokraattinen metodi valinnoissa, ne edustavat tasa-arvon missiota. Sekä maallikoita että palkattuja valitaan toimielimiin.
Organisaation ylimmän toimielimen istuva puheenjohtaja käyttää oman itsenäisen toimivaltansa -oman äänetyslappunsa ylimmän toimielimen päätöksenteossa. -Älkää ylittäkö hänen toimivaltaa.
On vain asennekysymyksiä ja väki vaihtuu itsestäänkin yhä enemmän koulutettuihin ja yhteistyökykyisiin ihmisiin luonnollinen poistuman kautta hissunkissun.

Alamaisia ei saa itsellensä laillisin keinoin edes sopimuksilla ja rahalla Suomessa.
Vain yhteistyöhön orientoituneita kumppaneita voi saada.
Rahapalkanmaksulla pääsee esimiesasemaan työsopimuksen mukaan siis.

Minun pikku "integriteetti-legitiimiys- kurssini" on koskenut vain yleisiä hyviä tapoja mitä tulee hallintoon, johtamiseen, leadership esimiestaitoon, demokratiaan, sekä hyviin vuokratapoihinkin. >Näissä ei ole ristin sielunkaan henkilöasioita ollut, eli yleistä legitiimiys- integriteetti- asiaa ilman persoonallisuuksia ollut aina.
- Joitakin sellaisia asioita minulla on ollut herkullinen tilaisuus ryhmien toimintoja sisältä nähneenä, ja riittävän etäältä nähneenä rakentavalla tavalla hyvällä tarkoituksella valkaista ja valistaa.

Olen luonnollinen juridinen oikeushenkilö- en julkinen oikeushenkilö.
Foorumeiden ja blogien vuoksi ei ihminen muutu julkiseksi oikeushenkilöksi.

En ole ryhmän jäsen toistaiseksi 1.6.2006 lukien


Siunauksia
Jari Laurila
1957
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat
Aloittaja

Mutta jos lähdetään valtionorgaanien ryhmien toimintaan on näistä ja näiden toiminnan ohjauksesta ja valvontaan liityvistä asioista tarkasti säädetty erikseen Suomen laissa;
Yhdistystoimintaa koskeva lainsäädäntö löytyy alla olevista lakikokoelmista;

Suomen I ja II laki, ovat kaksi kirjaa, jotka sisältävät kaiken lainsäädännön;


Suomen Laki I 2015 sisältää seuraavat osiot:
• Pe Perustuslaki ja ihmisoikeudet
• PeEU Perus- ja ihmisoikeudet
• Si Siviilioikeus
• SiEU Siviilioikeus
• Yr Yritystoiminta
• YrEU Yritystoiminta
• Ra Rahoitus ja vakuutus



Suomen Laki II 2015 sisältää seuraavat osiot:

• Vi Viestintä, liikenne ja kuljetukset
• ViEU Viestintä, liikenne ja kuljetukset
• Ri Rikosoikeus
• RiEU Rikosoikeus
• Pr Prosessioikeus
• PrEU Prosessioikeus
• Va Valtio-oikeus
• VaEU Valtio-oikeus
• Yh Yleishallinto-oikeus
• YhEU Yleishallinto-oikeus
• Ha Hallintoalueet ja itsehallinto
• Kv Kansainväliset suhteet ja ulkomaalaiset
• KvEU Kolmansien maiden kansalaiset ja työvoiman vapaa liikkuvuus
• Tu Turvallisuus ja yleinen järjestys

http://finlex.fi


Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija

Äänestä
Aloittaja

Toivotan kaikkea hyvää hengelliseen elämään ja toimintaan.

Mikään minua koskeva ei ole kiristettävissä minulta kenenkään ehtoihin.

Pidän avenkeliumin vapauden, ja en suostu kenenkään alamaiseksi. Alaiseksi en suostu ilman rahapalkkaa,- eli on tyydyttävä jokaisen toimielimen alaisuuteen, niin kuin tässä edellä kerroin.

Minulla on oma tapa tukea evankeliumin työtä, ja se on minun harrastus, ei muuta.
En voi pitää esimiehiä työsopimuksellakaan jotka eivät ymmärrä esimiestehtävän tärkeintä asiaa; vuorovaikutusta.

On siis tyydyttävä ryhmien johtamiseen- ei henkilökohtaiseen peadership esimiesasemaan suhteessa toiseen ihmiseen.

Teologinen tiedekunta antaa teologian kandidaatille hyvät perustiedot teologiassa, -ei mitään muuta.
Teolofian maisteri syventää ja kvalifikoi lisää opintojaan samoissa aineissa.
Väitellyt maisteri ei ole tehnyt sen kummempaa temppua kuin että on osoittanut kykenevänsä tekemään itsenäistä tieteellistä tutkimustyötä.
Kyllä nämä alansa tuntijoita ovat em. mukaan.

Minulla on kaupallinen perustutkinto, myynnin (1980 luvulla) ja kiinteistönhoidon (1990 luvulla) ammattitutkinnot- ja hallintotieteissä julkisen johtamisen opintokokonaisuus, eli kahden vuoden oppimäärä perus- ja aineopintoja yliopistokursseina 2010 luvulla.
Yliopitokursseja kertyi työmäärältään noin 200 opintopistettä, mutta yliopistotutkintoa ei ole eikä tule, en ryhdy vanhuuseläkettäni vasten lukemaan kielipohjia. Harrastan mm. lauleskelen mieluimmin.


Toivon että olin hyödyksi valkaisemalla ryhmien toiminnoissa näkökulmia.

En ole ketään syyttänyt, eikä tietoisuutta kenenkään edesottamuksista.

En muutu koskaan kenenkään henkilökohtaisen vaatimuksien mukaiseksi piiruakaan, jos ei seurassani liiku parisuhdemerkityksessä ensin.
Näin on aina ollut- ei velvollisuuksia joka naisen ja mummon ihannevävyksi ollut koskaan. En ole pyytänyt naittamaan vuosikymmenien mittaan minua päiväkahvi- päiväkaljaseuroihini, sillä olen aina poikkeuksetta sopinut jostakin muusta kuin parisuhteen muodostamisesta näissä. Parisuhteeseen olen ollut valmis määrättyinä hetkinä elämässäni, en aina.

Näissä akteissa pitää subjektien olla yhdessä ja samoissa toiveissa aina poikkeuksetta keskenään, siis keskenään ensin.
Juoda vähintään rinkulateetä, sokerimunkkikaffeet, kaljamuki, ravintolalounas jossa neuvotellaan siviilisäädyn mahdollisesta muutoksesta, ja saadaan harkittu vastaus toiveista. _jos minun suhteeni oli toiveita, niin tästä aktista rinkulateellä, jne, ei huolehdittu että olisi kanssani istuttu sen verran yhdessä naimaspekulaatioissa.

Pystytissiselle neidolle on edelleen tilausta, eli sokeri vielä suussa sulaa.
Pianonsoittotaitoinen pystytissinen olisi erityisen arvokas lauluni sästäjänä, jonkalaiseksi voi joku tahtova ryhtyä harrastus- ei parisuhdepohjallakin.

En ole puhunut ihmisten yksityis- intiimi- perhe- henkilökohtaisia.

Kaikessa viranhaltijan paikassakin ei voi subjektia koskaan sivuuttaa subjektia koskevassa asiassa.

Keski-ikäni välitilinpäätös on tehty, kiitos kuulijoille. Pikku integriteetti valkaisu suoritettu niille jotka ryhmissä toimivat.

Facebookissa on viime ajan viestintä lisää. Esittelen Suomen ensimmäisen Osuuskaupparakennuksenkin Facebookissa. Nykyisin asioimme Prisma automarketeissa Osuuskaupassa.
Ensimmäinen Osuuskaupparakennus Suomessa oli minun isoisäni naapurissa.

Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija

Äänestä
  • Aloittaja

    Korjaus; -Leadership pitää olla, -ei peadership.


    Siunauksia
    Jari Laurila
    keskustelija

    Äänestä

  • jes

    Äänestä

Jari. Luuletko, että täällä palstalla tuo kertaus olisi ketään kiinnostava, siis mikä pakko sinun on noita vuodatuksiasi toistaa?
Moni on sinulle siitä sanonut, niin eikö viesti mene "perille"?
Jopa Bushmanni oli huolissaan sinusta, eikö se herätä "haloota"!
, ja sitten Ahaa! elämystä, että nyt jokainen tietää sinun juttusi etu ja takaperin.

Äänestä
  • Aloittaja

    Hei _höpönassu. Kirjoitan mitä lystään. Kiitos mielipiteestäsi.

    Ota opiksesi mitä kirjoitin. Noista asiosta pitäisi kirjoittaa paljon lisää, höpönassu.

    Siunauksia
    Jari Laurila
    keskustelija

    Äänestä

  • Ajattelin alkaa kirjoittaa näistä mielenterveyden ongelmista tällä palstalla, koska nekin ovat vakava ongelma tänä päivänä ja niistäkin pitäisi kirjoitella huomattavasti enemmän.
    Tässä kaikille höpönassuille lyhyt kuvaus skitsoaffektiivisesta häiriöstä.

    https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Skitsoaffektiivinen_häiriö
    Skitsoaffektiivinen häiriö on psykiatrian alaan kuuluuva diagnoosi. Se kuvaa psyykkistä häiriötä, jossa saman sairausjakson aikana ilmenee merkittävien mielialahäiriön oireiden lisäksi samanaikaisesti tai lyhyen ajanjakson sisällä skitsofrenialle ominaisia psykoottisia oireita.[1] Skitsoaffektiivinen häiriö vaikuttaa sekä yksilön tietokykyjen että tunteiden tasolla. Sille ovat tyypillisia kuulo- ja näköharhat, vainoharhaisuus, oudot ajatusharhat tai puheen ja ajattelun järjestäytymättömyys, jotka aiheuttavat merkittäviä häiriöitä sosiaalisissa ja ammatillisissa suhteissa.

    Äänestä

  • Aloittaja

    heikaikkihöpönassut kirjoitti:

    Ajattelin alkaa kirjoittaa näistä mielenterveyden ongelmista tällä palstalla, koska nekin ovat vakava ongelma tänä päivänä ja niistäkin pitäisi kirjoitella huomattavasti enemmän.
    Tässä kaikille höpönassuille lyhyt kuvaus skitsoaffektiivisesta häiriöstä.

    https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Skitsoaffektiivinen_häiriö
    Skitsoaffektiivinen häiriö on psykiatrian alaan kuuluuva diagnoosi. Se kuvaa psyykkistä häiriötä, jossa saman sairausjakson aikana ilmenee merkittävien mielialahäiriön oireiden lisäksi samanaikaisesti tai lyhyen ajanjakson sisällä skitsofrenialle ominaisia psykoottisia oireita.[1] Skitsoaffektiivinen häiriö vaikuttaa sekä yksilön tietokykyjen että tunteiden tasolla. Sille ovat tyypillisia kuulo- ja näköharhat, vainoharhaisuus, oudot ajatusharhat tai puheen ja ajattelun järjestäytymättömyys, jotka aiheuttavat merkittäviä häiriöitä sosiaalisissa ja ammatillisissa suhteissa.

    En lue viestiäsi siitä syystä, etten keskustele ihmisten kanssa foorumeilla ihmisten terveysasioista. -Tälle palstalle liittyy adventismi ja olen ollut organisaatioiden toiminnan integriteetti- legitiimiys- asioissa -yleisissä sellaisissa liittyen hengellisten järjestöjen toimintaan. -Tärkeätä tietoa, joka voi mennä Sinulla yli ymmärryksen kuitenkin.

    Koska olen omalla nimelläni, ja paljon foorumeilla, minulla on tapana rupatella ihmisten kanssa.

    Ihmisten terveysasioissa olet väärällä palstalla. Ja väärällä asialla.

    En lukenut siksi sanaakaan.



    Siunauksia
    Jari Laurila
    keskustelija

    Äänestä

  • old_profile_78555 kirjoitti:

    En lue viestiäsi siitä syystä, etten keskustele ihmisten kanssa foorumeilla ihmisten terveysasioista. -Tälle palstalle liittyy adventismi ja olen ollut organisaatioiden toiminnan integriteetti- legitiimiys- asioissa -yleisissä sellaisissa liittyen hengellisten järjestöjen toimintaan. -Tärkeätä tietoa, joka voi mennä Sinulla yli ymmärryksen kuitenkin.

    Koska olen omalla nimelläni, ja paljon foorumeilla, minulla on tapana rupatella ihmisten kanssa.

    Ihmisten terveysasioissa olet väärällä palstalla. Ja väärällä asialla.

    En lukenut siksi sanaakaan.



    Siunauksia
    Jari Laurila
    keskustelija

    "En lue viestiäsi siitä syystä, etten keskustele ihmisten kanssa foorumeilla ihmisten terveysasioista. "

    Tämähän on aivan yleistä terveyteen liittyvää tietoa ja kirjoittelethan sinäkin jopa omia ketjuja terveysaiheista.

    "Tälle palstalle liittyy adventismi ja olen ollut organisaatioiden toiminnan integriteetti- legitiimiys- asioissa -yleisissä sellaisissa liittyen hengellisten järjestöjen toimintaan. -Tärkeätä tietoa, joka voi mennä Sinulla yli ymmärryksen kuitenkin."

    Yksikään ihminen tällä palstalla ei ole ilmaissut jakavansa tätä näkemystä kanssasi, mutta sen sijaan monet ihmiset ovat useita kertoja pyytäneet sinua lopettamaan nämä "tietoiskusi", joten kenellä mahtaa mennä "yli ymmärryksen"...

    Äänestä

  • Aloittaja

    höpönassuJarille kirjoitti:

    "En lue viestiäsi siitä syystä, etten keskustele ihmisten kanssa foorumeilla ihmisten terveysasioista. "

    Tämähän on aivan yleistä terveyteen liittyvää tietoa ja kirjoittelethan sinäkin jopa omia ketjuja terveysaiheista.

    "Tälle palstalle liittyy adventismi ja olen ollut organisaatioiden toiminnan integriteetti- legitiimiys- asioissa -yleisissä sellaisissa liittyen hengellisten järjestöjen toimintaan. -Tärkeätä tietoa, joka voi mennä Sinulla yli ymmärryksen kuitenkin."

    Yksikään ihminen tällä palstalla ei ole ilmaissut jakavansa tätä näkemystä kanssasi, mutta sen sijaan monet ihmiset ovat useita kertoja pyytäneet sinua lopettamaan nämä "tietoiskusi", joten kenellä mahtaa mennä "yli ymmärryksen"...

    Älä viitsi vinkua, näen kyllä mitä ihmiset kirjoittavat.

    Uupumukset eivät ole patalaiskojen tauti, jos se hiukan lohduttaa Sinua.
    Uupumukset ovat lahjakkaiden ja viisaiden ihmisten ongelma, koska nämä vaativat itseltään paljon, ja antavat itsestään paljon usein.

    Rehki ensin itsesi bourn outiin ja tule sitten vasta minulle vinkumaan.

    Minä olen kertonut ryhmien nykyaikaisen toiminnan yleisistä missioista, sen vuoksi että kirkko ja seurakunat voisivat menestyä paremmin koulutettujen ja yhteistyökykyisten ihmisten kanssa.
    - Kiittäkää Jumalaa minun opetuksestani.



    Siunauksia
    Jari Laurila
    keskustelija

    Äänestä

  • old_profile_78555 kirjoitti:

    Hei _höpönassu. Kirjoitan mitä lystään. Kiitos mielipiteestäsi.

    Ota opiksesi mitä kirjoitin. Noista asiosta pitäisi kirjoittaa paljon lisää, höpönassu.

    Siunauksia
    Jari Laurila
    keskustelija

    Kuulepa Jari vielä. En ole sinulle höpönassusi, en ole milloinkaan tuon nimityksen suhteen lupaa sinulle antanut. Olen sinua vanhempi henkilö, harmaantunut, jne.
    Mutta, olet ominut palstan henkilökohtaisille viesteillesi, joka kaikeltaosin ei ole rakentavaa. Tarkistapa määrättyjen tapojesi mittaa ja pitäydy ennemmin siihen tehtävään, mikä uskovalle kuuluu, jos nyt Herran nimeä haluat esiintuoda.

    Pohtia voi, mitä on olla Kristuskirje. Mitä Pyhä Henki kirkastaa.
    Tuskin nyt se edustaa viestimesi tapaa itseäsi, sekä fyysistä "koskemattomuuttasi" jostain. Se ei meitä kiinnosta. Kiitos!

    Vai onko ristisi sinulla se minä- olemus, jonka sielumaisema vaatii määrätyn sielupurkautumisen, kun kello käy määrättyyn vaiheeseen??

    Äänestä

  • Aloittaja

    kuulepa.lukijoitasi kirjoitti:

    Kuulepa Jari vielä. En ole sinulle höpönassusi, en ole milloinkaan tuon nimityksen suhteen lupaa sinulle antanut. Olen sinua vanhempi henkilö, harmaantunut, jne.
    Mutta, olet ominut palstan henkilökohtaisille viesteillesi, joka kaikeltaosin ei ole rakentavaa. Tarkistapa määrättyjen tapojesi mittaa ja pitäydy ennemmin siihen tehtävään, mikä uskovalle kuuluu, jos nyt Herran nimeä haluat esiintuoda.

    Pohtia voi, mitä on olla Kristuskirje. Mitä Pyhä Henki kirkastaa.
    Tuskin nyt se edustaa viestimesi tapaa itseäsi, sekä fyysistä "koskemattomuuttasi" jostain. Se ei meitä kiinnosta. Kiitos!

    Vai onko ristisi sinulla se minä- olemus, jonka sielumaisema vaatii määrätyn sielupurkautumisen, kun kello käy määrättyyn vaiheeseen??

    Hep- Kuule- Minulle ei nimimerkkisi sano mitään. On täysin sanatonta kirjoittaa minua koskevaa vaatimusta nimerkin takaa. Ei mitään virkaa nyt nimimerkin takaa. Valitan, äm sori.


    Siunauksia
    Jari Laurila
    keskstelija

    Äänestä

  • old_profile_78555 kirjoitti:

    Älä viitsi vinkua, näen kyllä mitä ihmiset kirjoittavat.

    Uupumukset eivät ole patalaiskojen tauti, jos se hiukan lohduttaa Sinua.
    Uupumukset ovat lahjakkaiden ja viisaiden ihmisten ongelma, koska nämä vaativat itseltään paljon, ja antavat itsestään paljon usein.

    Rehki ensin itsesi bourn outiin ja tule sitten vasta minulle vinkumaan.

    Minä olen kertonut ryhmien nykyaikaisen toiminnan yleisistä missioista, sen vuoksi että kirkko ja seurakunat voisivat menestyä paremmin koulutettujen ja yhteistyökykyisten ihmisten kanssa.
    - Kiittäkää Jumalaa minun opetuksestani.



    Siunauksia
    Jari Laurila
    keskustelija

    "Rehki ensin itsesi bourn outiin ja tule sitten vasta minulle vinkumaan."

    Sinä itse toitotat jatkuvasti näistä omista terveysongelmistasi (burn out ja masennus) tällä palstalla, mutta olen aivan vakuuttunut, että nuo eivät ole ainoita diagnooseja, jotka olet saanut. Tänä päivänä eläkkeelle ei pääse pelkästään noilla perusteilla, sillä molemmista voi toipua eli sinulla täytyy olla jokin sellainen mielenterveysongelma tai -sairaus, jonka katsotaan olevan pysyvä. Ja ylimielisyytesi ja tilannetajun puute myös puhuu sen puolesta. Kaikki nuo "sinusta puhumisetkin" ovat todennäköisesti harhaluuloja tai kuuloharhoja, etkä sen tähden voi lakata niistä kirjoittamasta, koska kuvittelet tai "kuulet" niitä jatkuvasti tai säännöllisin väliajoin. Nöyrry ja hae apua!

    Äänestä

  • Aloittaja

    höpönassuJarille kirjoitti:

    "Rehki ensin itsesi bourn outiin ja tule sitten vasta minulle vinkumaan."

    Sinä itse toitotat jatkuvasti näistä omista terveysongelmistasi (burn out ja masennus) tällä palstalla, mutta olen aivan vakuuttunut, että nuo eivät ole ainoita diagnooseja, jotka olet saanut. Tänä päivänä eläkkeelle ei pääse pelkästään noilla perusteilla, sillä molemmista voi toipua eli sinulla täytyy olla jokin sellainen mielenterveysongelma tai -sairaus, jonka katsotaan olevan pysyvä. Ja ylimielisyytesi ja tilannetajun puute myös puhuu sen puolesta. Kaikki nuo "sinusta puhumisetkin" ovat todennäköisesti harhaluuloja tai kuuloharhoja, etkä sen tähden voi lakata niistä kirjoittamasta, koska kuvittelet tai "kuulet" niitä jatkuvasti tai säännöllisin väliajoin. Nöyrry ja hae apua!

    hei-

    Sinulle ei kuulu minun eläkepäivät. Ei myöskään mikään se näkökulma mistä haluat kirjoittaa. Ota tämän verran järkeä käteen.

    Ota se vakavasti, mitä neuvon yhdistystoiminnasta. Siinä ei ole kyse ihmisten terveydestä. Terveyspalstat on erikseen, eikä kuulu sinne kenenkään henkilökohtaiset taudit ruodittavaksi henkilökohtaisena asiana sinnekään.

    Olen viestiketjussa kirjoittanut yleisistä integriteetti- legitiimiysasioista liittyen organisaatioiden toimintaan. Liippaa seurakunnallista ja kirkollista- läheltä.

    Siunauksia
    Jari Laurila
    keskustelija

    Äänestä

  • Aloittaja

    heikaikkihöpönassut kirjoitti:

    Ajattelin alkaa kirjoittaa näistä mielenterveyden ongelmista tällä palstalla, koska nekin ovat vakava ongelma tänä päivänä ja niistäkin pitäisi kirjoitella huomattavasti enemmän.
    Tässä kaikille höpönassuille lyhyt kuvaus skitsoaffektiivisesta häiriöstä.

    https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Skitsoaffektiivinen_häiriö
    Skitsoaffektiivinen häiriö on psykiatrian alaan kuuluuva diagnoosi. Se kuvaa psyykkistä häiriötä, jossa saman sairausjakson aikana ilmenee merkittävien mielialahäiriön oireiden lisäksi samanaikaisesti tai lyhyen ajanjakson sisällä skitsofrenialle ominaisia psykoottisia oireita.[1] Skitsoaffektiivinen häiriö vaikuttaa sekä yksilön tietokykyjen että tunteiden tasolla. Sille ovat tyypillisia kuulo- ja näköharhat, vainoharhaisuus, oudot ajatusharhat tai puheen ja ajattelun järjestäytymättömyys, jotka aiheuttavat merkittäviä häiriöitä sosiaalisissa ja ammatillisissa suhteissa.

    Olen joutunut opettamaan. Tein suurta palvelusta;

    Kun havaistee että on liikaa ihmisiä jotka elävät 1970-1980 lukujen nuorten henkilöiden 30- vuotta- ja sitä vanhempaa aikaa, joutuu tietenkin ikävään tilanteeseen asiassa.
    Kun 30- vuotta ja sitä vanhemmat asiat ovat 2010 luvulle modersinoitu paapparaisten naittajaisiin ja perintöjakoon? mm. kaiketi?
    - Jokaisella on omat perikuntansa. Rintaperillisiä.

    Täällä; http://keskustelu.suomi24.fi/t/14468779/pojat-ja-quotkunnonquot-miehet
    http://keskustelu.suomi24.fi/t/14469268/esimies-johtaja-tuomari
    http://keskustelu.suomi24.fi/t/14467786/aanestyslappu-ja-ryhman-jasenyys

    Oppikaa nuo nyt, niin rauhan ko. asioiden opettamisesta. Minulla on hyvin nopea impulsiivinen tapa kirjoittaa paljon kirjoittajana, ja olen tietenkin ollut liikaa yksin, ei ole hyvää seuraa ollut. Vuosikymmenien naittajaiset ovat olleet kansanhuvia joissa ei minulla ainuttakaan onnellista päivää, edes hyvää päivää- eikä ainuttakaan kaffikupposta neuvoteltuna, ravintolalounaasta puhumattakaan.
    En pidä menettelyä sopivana. Minulla ei ole osaa ei arpaa neuvotteluun moisissa.

    Haluan viettää eläkepäiväni ilman työelämään rinnastettavia taakkoja alaistaidoista. Ei velvollisuutta alaistaitoihin- olen noissa linkeissä opettanut asiasta varmastikin.

    Oppikaa nuo asiat, mitä olen linkkeihin kirjoittanut.

    Siunauksia
    Jari Laurila
    keskustelija

    Äänestä

Uskonlahkot aiheuttavat mielenterveysongelmia ja pahentavat niiden oireita, joilla jo ennestään on mielenterveysongelmia.

Äänestä
  • Aloittaja

    Voi kun olet hyvä ihminen. Onneksi olkoon!

    Siunauksia
    Jari Laurila
    keskustelija

    Äänestä

Aloittaja

Toivotan+hyvää+syksyn+odotusta.Minä+en+ketään+pilkkaa+pikku+huumorillani;+"höpönassu,"+jne.On+ihmisiä+jotka+osaavat+lukea+vain+vääriä+sanoja,+ja+jäävät+niitä+sitten+tärkeilemään+itsenäisesti.Uskossa+katsotaan+Jeesusta+Kristusta+aina+poikkeuksetta-+kaikkea+sitä+mitä+Jeesus+itse+opetti-+ja+ollaan+Ylipapin-+Jeesuksen+Kristuksen+seurassa+uskossa+-Hengessä+-Ei+toisia+ihmisiä+kytäten.Yksikään+ihminen+ei+kelpaa+uskon+asioissa+esimerkiksi.-+Jeesus+Kristus+on+ainoa+olevainen+johon+kaikki+ja+jokaisen+katse+tulee+kiinnittyä.Ryhmissä+ei+kaikkien+yksilöiden+tarpeet+ja+toiveet+kohtaa+ymmärtäjiään.Siellä+missä+ihmisiä+syntyy+aina+myös+ristiriitojakin,+joissa+olen+neuvonut+yleisiä+integriteetti-+legitiimiysasioita,+että+minun+viestintä+tässä+saavuttaisi+päämääränsä+asenteissa+miten+toimielimissä+työskennellään.-+On+ollut+vain+joitakin+perusasioita,+mihin+olen+halunnut+kiinnittää+huomiota+että+seurakunnat+ja+kirkon+demokratian+puolesta+onnistuttaisiin+paremmin.Seurakunnissa+ja+kirkoissa+ei+ole+viranhaltijoita,+eikä+sanktio-oikeuksia.On+kyse+siis+vapaaehtoisesta+etujärjestön+harrastus-arvo-toiminnasta.-Ei+auktorisoitujen+jäsenien+alamaisjärjestelmien+alamaisista+koskaan,+ja+kenenkään+henkilökohtaisista+"pettureista"+koskaan.Minä+olen+luonnollinen+juridinen+oikeushenkilö.+En+julkinen+oikeushenkilö.Ottakaa+nämä+vakavasti.+++Se+tiivis+yhteenvetopaketti+mitä+kirjoitin+tässäkin+viestiketjussa+ryhmien+toiminnoista.+-Minun+mielestäni+Herran+työn+kunniaksi,+ihmisten+tasa-arvon+mission-+ja+seurakuntien+ja+kirkon+parhaaksi.Teologian+kandidaatin+papereilla,+eikä+millään+muullakaan+ei+pääse+ihmisen+auktorisoiduksi+itsenäiseksi+autoritaariseksi+hallitijaksi+ja+vallitsijaksi.Teologiksi+pitää+olla+teologian+maisterin+oppi-+ja+jokainen+teologian+maisteri+on+Suomessa+teologi.-+Kukaan+ei+kirjoita+koskaan+yksin+kirkon+teologiaa.+Kirkon+teologia+on+aina+kirkon+ylimmän+toimielimen+ammattilaisten+hallinassa.Minä+olen+pelkkä+koti-harrastelija+jumaluusopissa+-en+ota+itsenäisiä+johtajia+siis+minua+koskevaan+mihinkään,+ja+vuorovaikutus+minuun+on+oltava+kaikessa+minua+koskevassa+neuvotellen,+niin+kuin+kaikkiin+muihinkin+ihmisiin-.Matt+18:18+valtuuttaa+vain+sellaiseen,+mihinkä+on+yhdessä+neuvotellen+subjektin+kanssa+sovittu+seurakunnalla+vahvistettavaksi.+Sanktio-oikeuksia+ei+ole.+Kaikenlainen+kuritus-+ja+kirkonkirous+on+laitonta+menettelyä+sekin+mahdollinen.Etujärjestöihin+liittyminen+ja+eroaminen+ilman+irtisanomisaikoja+on+laillinen+menettely.+Olen+jättänyt+kaikki+maallikkovastuuni+1.6.2006+kannettuani+vastuuni+100%+joka+päivä.+-En+ole+ollut+ryhmän+jäsen.+Vietän+eläkepäiviäni+harrastuksieni+parissa.En+ole+kenenkään+vihamies-+ja+ihmisten+perheasioita+en+ole+minnekään+puhunut+ai+kirjoittanut-+yksityis-+intiimi-+perheasioita.+Adventtikirkon+seurakuntien+tai+hallinnon+jäsenistä+en+ole+koskaan+puhunut+tai+kirjoittanut+mitään+missään,+en+edes+kenenkään+suhteista+toimielimiinsä.-En+ole+kenenkään+vihamies.+En+kenenkään+perheen+vihamieskään+koskaan+ollut.Kiitos+kuulemasta.SiunauksiaJari+Laurilakeskustelija

Äänestä
Aloittaja

Minulla oli kirjoitusvirheitä tekstissäni.

Mutta olen varmaankin nuo asiat kertoillut huvin jo, missä oli kirjoitusvirheitä. Esimiesasema suhteessa toiseen ihmiseen kuuluu työelämään, -minulla pitää olla työsopimus kotona, ja tilinauhat ennen kuin minulla on työnjohto, -esimies.

Eläkeläiseen, yhdistystoimintaan, tai vuokranmaksajan asemaan ei sovi esimiesasema mistään mihinkään suuntaan.

Tuomariksi pääsee kun suorittaa ensin asianmukaisen oikeustieteen tutkinnon. Sen jälkeen hakeutuu virkaan, sitten pitää tulla virkaansa valituksi. Sitten istuu oikeuden puheenjohtajan paikalla, joka ottaa juttuja kokouksien käsiteltäväksi, -eli johtaa oikeuden puhetta. Oikeuden pitää olla maan perustuslain mukainen.
Asiat kokouksiin tulevat aina viranhaltijateitä pitkin.
Kunnallispolitiikan edustus on aina kaikissa kunnallisissa toimielimissä. Näillä kunnallispolitiikan edustajilla on rajattu osallistumisoikeus kokouksiin, ja näiden äänestyslappu kokouksien päätöksenteossa on tuomarin valtaa. Rahalla ei voi ostaa mistään lisää tuomarinvaltaa.

Yhdistystoiminnan päätökset tehdään aina toimielimissä. Toimielimen jäsenillä on
juridinen henkilökohtainen -ja ryhmävastuu ryhmän päätöksien vaikuttavuuden tuloksista. Äänestyslappu kokouksien päätöksissä on itsenäinen valtaoikeus. Äänestyslappu on yhdistyksen -seurakunta-yhdistyksen- etujärjestö-yhdistystoiminnan jäsenien itsenäinen toimivalta.

Älkää luulko ja nimittäkö esimies-johtaja-tuomareita ihmisille, joilla ei itsellään ole mitään harmaatakaan hajua kuka leikkii esimiestä eläkeläiselle, yhdistystoiminnassa, tai vuokranmaksajaan nähden. Ryhmien vastuutehtävissä toimii ihmisiä joilla ei ole harmaatakaan hajua mistään ryhmien toimintojen malleista, eikä johtamisen, leadership esimiestaitojen, hallinnon, demokratian, malleista ja hyvistä tavoista.
Sopimuksista mapeista ja piirongin laatikoista löytyy sopijaosapuolet aina ja mistä on kysymys, ja lompsan kuitit edustavat samaa asiaa.
Toimielin on jokaisen pomo. Ei ainokainenkaan harmaahapsi ole kenenkään pomo yhdistystoiminnassa. Toimielimen alaisuudessa jokaisen on toimittava aina.
- Ei kenenkään henkilökohtaisena esimies-johtaja-tuomarina. Taitava vastuunkantaja osaa toimia toimielimen alaisuudessa.

Yhdistytoiminnan säännöt pitää olla esillä- kaikki kirkkokäsikirjat ja seurakuntakäsikirjat hengellisten yhdistyksien toiminnassa, niin jokainen tietää mihin sitoutuu, jos aikoo olla ryhmän jäsen. Sanktio-oikeuksia ei ole, sillä viranhaltijat puuttuvat. Matt 18:18 valtuuttaa vahvistamaan seurakunnalla vain sellaisia asioita mistä on yhdessä subjektin kanssa sovittu, että seurakunnalla vahvistetaan.

Tämä vielä lyhyesti siitä mitä halusin sanoa.


Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_78555 kirjoitti:

Ihmiset voivat joutua monenlaisiin informaatioihin jos ovat foorumeilla omalla nimellään.
En koskaan lue ainuttakaan internet-sivua, mistä ei käy heti selville sivujen tekijä ja ylläpitäjä.


Minulle on sopinut vain toimielimen alaisuuteen orientoituminen, eikä muuta velvollisuutta ole ollut. Esimiesasema suhteessa toiseen ihmiseen kuuluu siis työelämään, ja minulla pitää olla työsopimus himassa, ennen kuin minulla on ainokaistakaan työnjohdollisessa tehtävässä olevaa persoonaa -velvollosuutta orientoitua siis näiden alaiseksi.
Tuomariksi jos joku tahtoo on ainoa tie asianmukainen oikeustieteellinen tutkinto. Sen jälkeen täytyy tulla virkaansa valituksi, ja sen jälkeen sitten on oikeuden puheenjohtajan tehtävä. Kunnallispolitiikan edustajien tuomarin vallaksi jää äänestyslappu, näille henkillille tarkoitetuissa kokouksissa eli äänestyslappuun rajattu tuomarin valta, joka sekin on rajoitettu. Rajalla ei voi ostaa mistään tuomarin valtaa enempää, vaan ko. ryhmän jäsenyys pitää olla. Tuomioistuimen pitää olla kaiken lisäksi maan perustuslain mukainen. Asiat etenevät aina viranhaltijateitä näille tuomareille, jotka siis ottavat asioita kokouksien asiakirjoihin. Viranhaltija-ilmoituksiin on jokamiesoikeus. Virkasopimuksessa on itsenäisen toimivallan rajat kerrottu. Näihin viranhaltijapäätöksiin saa aina hakea muutosta.
Jokainen luottamustehtävän haltija on toimielimen alainen. Toimielimen jäsenillä on itsenäinen valta =äänestyslappu. Taitava "johtaja" osaa toimia toimielimen alaisuudessa, eli johtajuuteen löytyy osaaville mahdollisuutta, mutta nuo demokrtian valinnat toimivat äänestyslapuilla, eli tasavallan presidentiksi voi päästä kesäteatterin näyttelijänkin ammattitaidon omaava henkilö, kuhan saa tarpeeksi ääniä äänestyslapuilla. Ryhmien jäsenien juridinen vastuu on henkilökohtainen ja ryhmävastuu ryhmän toiminnan vaikuttavuuden kaikista tuloksista on juridinen.
> Yhdistystoiminnan- seurakuntajärjestö-yhdistystoiminnan jäsenien itsenäinen toimivalta on äänestyslappu, jolla metodilla sitten voi istua toimielimessäkin käyttämässä toimielimen äänestyslappuja ryhmän päätöksenteossa.
> Minulla on ollut jäsenä äänestyslapun verran siis itsenäistä toimivaltaa kaikissa luottamustehtävissäni, enkä ole tavannut itseäni tätä valtaa korkeampaa herraa koskaan yhdistystoiminnoissa, luottamustehtävissäni, enkä naapurustoissakaan koskaan.
Etujärjärjestötoiminnan palkatut ihmiset ovat velvollisia työelämän kaltaiseen alaistaitoon työsopimuksen mukaan. Työnjohtajaksi eli esimiesasemaan suhteessa toiseen henkilöön pääsee vain, jos kummankin osapuolen työsopimuksessa niin annetaan ymmärtää.

> Miettikää siis tarkoin ennen kuin ryhdytte itsenäisiin päätöksiin julistaa toiselle ja kolmannelle persoonalle olevaksi esimiehen tai tuomarin jossakin.
Sopijaosapuolten pitää itse ko. suhteen solmia, ja näissä on henkilöllisyyksistä tietoisuuden lisäksi myös aina olemassa ensimmäisenä tärkeimpinä asioina vuorovaikutus.
> Minulla ei ole koskaan ollut harmaatakaan hajua, minkälainen persoonallisuus henkilöllisyydeltään leikkii esimiestä, -ei mitään hajua mahd. "esimiehen" henkilöllisyydestä.

Eli siis eläkeläiseen, yhdistystoiminnassa taikka vuokranmaksajan asemaan ei saa esimiesasemaa suhteessa toiseen ihmiseen mihinkään suuntaan.

Kaikki kirkkokäsikirjat- ja seurakuntakäsikirjat merkitsevät tasa-arvoa, ja demokratiaa, ja siksi oltava jokaisen nähtävillä mihin sitoutuvat jos aikovat olla ryhmässä.
Kaikki organisaatiorakenne on oltava että organisaatio olisi olemassa.
Koska toimielimiin on demokraattinen metodi valinnoissa, ne edustavat tasa-arvon missiota. Sekä maallikoita että palkattuja valitaan toimielimiin.
Organisaation ylimmän toimielimen istuva puheenjohtaja käyttää oman itsenäisen toimivaltansa -oman äänetyslappunsa ylimmän toimielimen päätöksenteossa. -Älkää ylittäkö hänen toimivaltaa.
On vain asennekysymyksiä ja väki vaihtuu itsestäänkin yhä enemmän koulutettuihin ja yhteistyökykyisiin ihmisiin luonnollinen poistuman kautta hissunkissun.

Alamaisia ei saa itsellensä laillisin keinoin edes sopimuksilla ja rahalla Suomessa.
Vain yhteistyöhön orientoituneita kumppaneita voi saada.
Rahapalkanmaksulla pääsee esimiesasemaan työsopimuksen mukaan siis.

Minun pikku "integriteetti-legitiimiys- kurssini" on koskenut vain yleisiä hyviä tapoja mitä tulee hallintoon, johtamiseen, leadership esimiestaitoon, demokratiaan, sekä hyviin vuokratapoihinkin. >Näissä ei ole ristin sielunkaan henkilöasioita ollut, eli yleistä legitiimiys- integriteetti- asiaa ilman persoonallisuuksia ollut aina.
- Joitakin sellaisia asioita minulla on ollut herkullinen tilaisuus ryhmien toimintoja sisältä nähneenä, ja riittävän etäältä nähneenä rakentavalla tavalla hyvällä tarkoituksella valkaista ja valistaa.

Olen luonnollinen juridinen oikeushenkilö- en julkinen oikeushenkilö.
Foorumeiden ja blogien vuoksi ei ihminen muutu julkiseksi oikeushenkilöksi.

En ole ryhmän jäsen toistaiseksi 1.6.2006 lukien


Siunauksia
Jari Laurila

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu