MP3-soitin paristoilla?

Beldarius

Löytyyköhän näitä enää mistään? Olen yrittänyt etsiä ja kaikki löytämäni ovat olleet ladattavia.

En todellakaan halua ladattavaa soitinta ellei sitä pysty lataamaan jo musiikkia kuunnellessa ja esim. kävelyn aikana (läppärillä ladattava soitin ei ole erityisen kätevä... läppäriä on vähän hankala kuljetella metsässä). Minulla ei myöskään ole läppäri auki joka päivä, kun paristoja taas pystyy käyttämään milloin tahansa.

Etsin siis soitinta tyyliin Advent MP3-player. Minulta löytyy kyseinen soitin, mutta 1 GB tila on vähän liian pieni minun makuuni. 8 GB olisi jo riittävästi, mutta isommatkin käy kunhan hinta ei ole mitään 100€ suurempaa. Micro-SD -paikka musiikkitilan lisäämiseen on jo plussaa.

Joten tietäisikö kukaan kauppaa mistä näitä vielä saa? Suomalainen kauppa olisi paras, mutta voin ostaa myös ulkomaalaisesta mikäli niissä käy PayPal ja ne postittavat Suomeen.

PS. Etsin myös kannettavaa CD-soitinta. Minulta löytyy jo kaksi, mutta Matsuin soitin ei edes toimi kunnolla (ääni rätisee, levyt skippaa, täydet paristot näyttää tyhjää) ja Philipsin MP3/CD-soitin soittaa levyjä aika valikoivasti (joskus toimii, joskus ei, joskus pitää käynnistää kahdesti). Meillä oli alun perin joku keltainen Sonyn soitin (luultavasti D-EJ751) - oli paras CD-soitin ikinä ja se toimi moitteettomasti kunnes kuulokeliitäntä hajosi. Kyseistä soitinta pystyi myös kantamaan kävellessä mukana - tärinä ei vaikuttanut levyihin yhtään. Matsuin ja Philipsin soittimia kun vähänkin tärisyttää niin levyntoisto katkeaa heti. ...Onko tärinänestoa (G-protection) missään muissa kuin Sonyn Walkmaneissa?

0

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

        Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
        Maailman menoa
        144
        3641
      2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

        Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
        Ikävä
        72
        2206
      3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

        Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
        Maailman menoa
        64
        1938
      4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

        Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
        Maailman menoa
        97
        1911
      5. Tiedän ettei

        Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
        Ikävä
        19
        1869
      6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

        Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
        Maailman menoa
        9
        1714
      7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

        Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
        Maailman menoa
        17
        1581
      8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

        kuka rakastaa ja ketä ?
        Ikävä
        79
        1564
      9. Kyllä mä suren

        Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
        Ikävä
        11
        1370
      10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

        Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
        Lieksa
        125
        1353
      Aihe