Listaa kuusi kovinta musiikkineroa koko musiikin historian jaksolta.
Ei järjestyksessä, ellei ole erityistä halua rankata neroja. Minusta on vaikeaa arvioida, kumpi esimerkiksi parempi, Schubert vai Beethoven. Eri tavoilla ajateltuna kumman tahansa voisi kenties listata paremmaksi. Siksi en itse laita järjestystä, en edes aakkosellista (vaan ainoastaan satunnaisen järjestyksen).
Jonkinlaisia perusteluja saa silti esittää.
Wagner
Bach
Tsaikovski
Mozart
Schubert
Beethoven
Wagneriin, jota en edes ole kuunnellut vielä niin kauheasti, liittyy merkillinen piirre. Hänen teoksensa vetoavat välittömästi, ne ovat jotenkin kristallinkirkkaasti hyviä, siis läpinäkyvän nerokkaita. Nautin niistä jo ensikuulemilla. Bach jaksaa ihmetyttää vuolaalla säveltulvalla: ideat ja harmoniat vyöryvät jostain ihmeellisestä lähteestä, eivätkä koskaan lopu kesken. Tsaikovski on herkkää, liikuttavaa musiikkia ja kekseliästä, tykkään. Mozart on kaunista ja älykästä vailla vertaa, virittää mielikuvitusta. Schubertiin liittyy joku luonnollisen kauneuden erityisarvo, hän on myös koskettavan vilpitön säveltäjä. Beethovenia tulee kuunneltua elämän varjopuolien hetkinä, suuret sinfoniat ja koskettavat pianokonsertot muistuttavat ihmisen rajattomasta tahdonvoimasta, ja motiivien kehittely on laadukasta. Kappaleet kestävät siksi kuuntelukertoja.
Ketkä ovat kuusi kivointa säveltäjää?
28
343
Vastaukset
- heiheihaihui
Mikkihiiri on paras.
- hehehehehshsheheheh
sepastian faagerholmi lahjoja pussissa. Saa jotakin aikaan jos oppii säveltämään. Skriivaa vielä turhaa kamaa, tosin muutaman hyvä riffin tehnyt. Useimmat ei yhtäkään....esim. kolli mustonen. Se ei ymmärrä säveltämisestä mitään. Hieman liian tyhmä luoviin hommiin. Onneksi minä olen fiksumpi.
- MelMoses_Dynamogibson
1.Maurice Ravel. 2. Maurice Ravel. 3. Maurice Ravel. 4. Maurice Ravel. 5. Maurice Ravel. 6. Maurice Ravel.
- petrost
Ravel oli hieno mies, no doubt!
- hehehhehsa
Hintti se oli .. ja Baski... ja kurja... ja vitun kipee. Tulehduksia kalvoissa.
- Onni_Yltiö
Tyylikkään Ravelin partituurissa ei ole hilsettä.
- Jokuihminen12345
1. Beethoven 2. Bach 3. Sibelius 4. Tšaikovski 5. Mozart 6. Grieg tai Saint-Saens
- Mozarthooven
Vedä käteen Saint-Saens.
- TKansaRocks
Etkö tiedä, että hän on jo kuollut?! Miten joku voi olla noin tyhmä?
Mies on haudassa, jotain kunnioitusta... - Pilipaliräppäri
Eiköhän se ollut enemmän toiselle kommentoijalle suunnattu vastaväite kuin pyyntö säveltäjälle. Tuskin Saint-Saens edes ymmärtää suomea, etkös sitä tiedä?
- absoluuttinentosi
1. J.S. Bach
2. Handel
3. Telemann
4. C. P. E. Bach
5. J. F. Fasch
6. Vivaldi - oilaumasielut
Miten samoja nuotteja järjestelevistä joku voi olla toista kivempi tai etevämpi? Ettei vain olisi aikanaan joku korotettu kaapin päälle laumasielujen ylistettäväksi ja nyt hänellä taotaan rahaa. Jos listat lopetettaisiin, laumasielut eivät tietäisi, mitä pitäisi kuunnella.
- oihybris
Niin, ja jos kaikki olisi silkkaa amorfista hyytelöä ilman eroja ja identiteettejä, niin sinäkin olisit ehkä tyytyväinen ylevään oloosi tyystin laumojen tuolla puolen?
Toisaalta saattaa olla niinkin, että arvostuksille on jotain syitä, jotka itse kukin voi myös löytää asioita omatoimisesti tutkimalla. Erimielisyyksillekin varmasti on tilaa ja hyviä perusteluja. Tämän ei tietysti tarvitse tarkoittaa sitä, että pitäisi luulla olevansa huikeasti muiden yläpuolella kaikessa dissosiosieluisuudessaan. - oihybris
...Toki joo, onhan sitä listameininkiäkin paljon nykyskenessä. Tietysti tässä tapauksessa tärkeää on, että listat ovat kuitenkin parasta ja ainoaa oikeaa, mitä on; jolloin niitä ajatuksetta seuraamalla voi olla joka tapauksessa varma oikeassaolemisestaan ja välttää epämusiikin.
- Landleute.am.Bach
Kuusi kivaa on Bach, Beethoven, Chopin, Mussorgsky, Sibelius ja vaikka Stockhausen.
- nähtyoooon
Nykysäveltäjistä Zimmer.
- OHHOIJAAA
Bach...Britten....Sting....Elton John....Yes....Eagles....Onhan näitä.
- eiainakaanteddy
1. Eddie Cochran
2. Carl Perkins
3. Roy Orbison
4. Brian Setzer
5. Little Richard
6. Jerry Lee Lewis- kjkhglea
muuten ok mutta Jerry Lee ei ole säveltänyt mitään..
- STEELPEDAL
Carter-family.
- Even_more_sting_of_shits
Deep turtles ja Ritchie Lackmore.
- Musicwanker
Icarus Farabove ja Mr. Impourtent.
- TKansaRocks
Merikanto, Kuula, Sibelius, Chopin, Kansa, Gessle.
- Give-A_Shiwa
Kuollut säveltäjä on kivoin.
- fjfjfjffj
Olet oikeassa. Wagner oli Hitlerinkin lempi säveltäjä.
- fafneriaani
Hitler olikin niin kiivas wagneriaani,että Götterdämmerung piti päästä kokemaan oikein livenä itse pääosassa.
- Tähtien.seuraaja
Kyllä nykysäveltäjistä esim. Antti Tuisku ja Jenni Harviainen sekä Madonna ovat ihan yhtä suuria säveltäjiä siinä missä muutkin. Ihan yhtä lailla se musiikki on sävellettyä niillä vanhoillakin tekijöillä kuin nykyaikaisilla staroilla.
- tsaikovski_on_paras
Tsaikovski, Beethoven, Brahms, Mozart, Chopin ja Bach :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061587Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2291104Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 128909
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29817- 10815
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807- 68777