Onko kokoproteesit ihan hyvät, vai onko ongelmia ollut niiden kanssa?
Miten pian niitä tottuu pitämään?
Yläleuan kokoproteesi hankinnassa.
Miten pian niitä tottuu pitämään?
Yläleuan kokoproteesi hankinnassa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Moikka! Miehelleni laitettiin ylös kokoproteesi, aluksi oli toki totuttelemista, varsinkin muutamat ensimmäiset päivät, mutta nyt kuukauden jälkeen jo paremmin! Kannattaa valita hyvä hammaslääkäri/tiimi, jos jotain ongelmia tulisi niin proteesia voi aina korjata jos on kipuja, tehdään kuitenkin aina niin yksilöllisesti. Miehelleni vastattiin hyvin kaikkiin kysymyksiin ennen operaatiota ja mitään ongelmiakaan ei ole ollut. Hän kävi Helsingissä Pihjalamäen hammaslääkäriasemalla, kannattaa soitella ja kysellä lisätietoa? Ammattitaitoista porukkaa ja mukavaakin vielä, käydään molemmat siellä.
http://www.pihlajanhammas.fi/hammasproteesi/
On tehty, ongelmia oli ja luulis että puhumalla selviää, jos on ongelmia jotka ei muutu. Mutta syöminen on hidasta alussa, pieniä paloja kokeilla että miltä suussa tuntuu,opettelimista se on . Monta teknikkoa on vaikea sanoa mikä on hyvä itekkään,mulla meni sukset ristiin alun perin teknikon kans, ei ollu potilaalla hoito toivetta huomioitu . Vaikealta tuntuu mennä enää edes puhumaan jos painaa tai tuntuu joku paikka väärältä siis ensi kohtaaminen tärkeää että potilas saa luottamuksen ja häntä kuullaan ja kunnioitetaan onhan se jo nöyrryytys saada hampaat ja vielä sit tapella että ne ei oo hy ät, ole tarkkaana ja kysele ja mitkä toiveet otetaan huomioon ja mitkä oikeudet sulla on. Lykkyä tykö
on ok
rminulla on arki ja viikonloppu proteesit
55 vuotta kokemusta yläpuolen kokotekarista.
17 vuotisena revittiin yläpuoli tyhjäksi. Isäni tuttavan tuttava kelloseppä teki ensimmäiset tekarini. Maksoivat 50mk kun teknikon kalut olisivat maksaneet 200mk. Kitalakiosuus liian lyhyt joten vekottimet klonksuivat eikä niillä pystynyt syömään kunnolla.
Seuraavat, teknikon tekemät, olivat jo kuvallisemmat mutta muistuttivat itsestään aina syödessä ja aivastaessa.
Seuraavat olivat keskeltähalkeavaa mallia. Jos erehtyi puraisemaan saman aikaisesti kummallakin puolella niin koko höskä halkesi keskeltä.
Viimeisiä vehkeitä lukuun ottamatta kaluni olivat yhden ja saman hammasteknikon tekemät, erittäin hyvin istuvat tekarit. Kalusin 25:n vuoden aikana loppuun kahdet.
Välillä täytyi tietenkin kohennella niitä.
Näissä nykyisissä ei ole kehumista. Jos nuo edelliset olivat AAA luokkaa niin nämä nykyiset ovat AA- tasoa.
Laitatin tänä kesänä alapuolelle kaksi implanttia ja niiden välisen sillan.
Olin helvetin hölmö kun en heti omilleni päästyä = muutin pois vanhempieni kodista ja voin päättää ansaitsemieni rahojen käytöstä itse, teetättänyt yläleukaan koko leveydelle implantti-silta remonttia.
Kirpaisee kerran mutta ratkaisu on täysin omaa luokkaansa.
Nyt, yli 7-kymppisenä, en enää ryhdy tuohon.
Olipas juttua! Taisi olla isolta osalta keksittyä tuubaa. Eihän silloin aiemmin (ilmeisesti yli viitisenkymmentä vuotta sitten) edes ollut implantteja. Ne on vasta nykyajan keksintöä, vai oletko muuttanut omilleen vasta eläkeiässä.
70-luvulla asennettiin jo implantteja. Ne yleistyivät Suomessa merkittävästi 80-luvulla.